[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۹
  • دوره جدید

علائم تنگی نفس‌چیست و به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟، روزنامه شیراز نوین

روزیاتو- آیا می‌دانید علت تنگی نفس چیست؟ عوامل محیطی که بر تنگی نفس تأثیر می‌گذارند عبارتند از حساسیت به گرد و خاک، گرده گیاهان، استرس و اضطراب، انسداد راه‌های‌تنفسی با خلط و مخاط، کاهش اکسیژن ورودی به بدن بدلیل قرار گرفتن در ارتفاعات. در این مقاله به بررسی علائم و علل تنگی نفس می‌پردازیم.
تنگی نفس و فتق هیتال
فتق هیتال زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت فوقانی معده از دیافراگم سینه بیرون قرار بگیرد. افرادی که دارای فتق هیتال بزرگ می‌باشند موارد زیر را تجربه می‌کنند:
درد قفسه سینه، بلعیدن به سختی، سوزش معده
شرایط پزشکی و تغییرات زندگی می‌تواند موجب ایجاد فتق هیتال کوچکی در فرد شود. فتق‌های‌کوچک یا بزرگ که بدون درمان رها شوند باید تحت جراحی قرار بگیرند.
خطر ابتلا به تنگی نفس
ریسک ابتلا به این اختلال در افرادی بیشتر خواهد بود که موارد زیر را داشته باشند:
به صورت مدام تحت استرس می‌باشند، حساسیت، مبتلا به بیماری‌های ‌مزن ریوی و قلبی می‌باشند، چاقی معمولا موجب افزایش ریسک ابتلا به این اختلال می‌گردد. فشار‌های‌شدید جسمی می‌تواند فرد را در معرض ابتلا به تنگی نفس قرار دهد به ویژه وقتی که در ارتفاعات بالا ورزش می‌کنید.
علائم تنگی نفس
از علائم اولیه این اختلال این است که احساس می‌کنید نمی‌توانید به راحتی نفس بکشید و اکسیژن دریافت کنید.
از جمله علائم آن عبارتند از:
تندتر شدن نرخ تنفس یعنی در مدت زمان کوتاه تری تعداد بیشتری نفس‌گیری انجام می‌دهید، خس خس، کبودی ناخن‌ها یا لب‌ها، تعرق شدید، چهره رنگ پریده
اگر به طور ناگهانی دچار تنگی نفس شدید سریع به اورژانس زنگ بزنید. به دنبال مراقبت‌های‌ویژه برای افرادی که در آن‌ها علائم تنگی نفس ظاهر شده است، باشید. برخی از علائم تنگی نفس می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات جدی تری باشد. این مشکلات می‌تواند موجب حملات قلبی، کمبود اکسیژن شود.
علائمی که باید نسبت به آن‌ها آگاهی کامل داشته باشید عبارتند از:
تب، درد یا فشار در قفسه سینه، خس خس، سفت بودن گلو، سرفه‌های‌شدید، تنفس‌های‌کوتاه که نیاز است تند تند نفس بکشید، نفس‌های‌کوتاه که شما را شب از خواب بیدار می‌کند.
تنگی نفس در کودکان
نوزادان و کودکان گاهی دچار تنگی نفس می‌شوند بخصوص وقتی که بیماری‌های ‌ویروسی به آن‌ها سرایت می‌کند. علائم تنگی نفس در آن‌ها معمولا اتفاق می‌افتد زیرا کودکان بلد نیستند که چگونه بینی و گلو خود را تمیز کنند. شرایط سختی وجود دارد که موجب بدتر شدن تنگی نفس در کودکان می‌گردد. اکثر بچه ها، با درمان شدن این علائم در آن‌ها از بین خواهد رفت.
کروپ
کروپ بیماری تنفسی است که ویروس‌ها ایجاد کننده آن هستند. کودکان بین بازه سنی 6 ماه تا 3 سال بیشتر مستعد این بیماری می‌باشند. اما می‌تواند در کودکان بزرگتر نیز اتفاق افتد. علائم آن معمولا مشابه علائم سرماخوردگی است. علائم اصلی این بیماری سرفه‌های‌بلند و بی وقفه است. تنگی نفس به دلیل سرفه‌های‌متناوب ایجاد خواهد شد. این مشکل معمولاً در شب اتفاق می‌افتد. سرفه‌ها در شب‌های ‌اول و دوم بدترین حالت خود را دارند. معمولاً در عرض یک هفته کروپ درمان خواهد شد. برخی موارد حادتر شاید نیاز به مراقبت‌های‌پزشکی داشته‌باشند.
برونشیت
برونشیت یک بیماری ویروسی ریوی است که معمولا  کودکان کمتر از 6 ماهه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. عامل اصلی ایجاد کننده این بیماری ویروس سینسیتال تنفسی می‌باشد. این بیماری ممکن است ابتدا خود را با علائم سرماخوردگی نشان دهد سپس در روز‌های‌بعدی علائم زیر را بروز دهد:
سرفه، نفس کشیدن‌های‌سریع، خس خس
در این حالت سطح اکسیژن ممکن است به شدت کاهش یابد و برای تأمین آن نیاز باشد به بیمارستان مراجعه کرد. در اکثر موارد، کودکان بین 7 تا 10 روز درمان خواهند شد.
اگر علائم زیر را در کودک خود مشاهده می‌کنید نیاز به مراقبت پزشکی دارد:
تنگی نفس در او شدید است، در یک دقیقه بیش از 40 بار نفس گیری می‌کند، باید بایستد تا بتواند نفس بکشد
اگر انقباضات وجود داشته‌باشد، مشاهده می‌کنید که با هر بار نفس کشیدن پوست قفسه‌سینه بین دنده‌ها قرار می‌گیرد. اگر کودک شما از مشکل قلبی رنج می‌برد یا زود تر از موعد به دنیا آمده است، باید به محض متوجه شدن تنگی نفس به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی