[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

مدیوم بیهوده، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

استان فارس کارنامه درخشانی در زمینه کمترین جرایم مطبوعاتی دارد. در نگاه اول این خبر نشان از پایبندی اصحاب رسانه به چار‌چوب‌های‌اخلاقی و موازین قانونی دارد اما در مرحله بعد این پرسش مطرح می‌شود که آیا مدیوم‌های‌ارتباطی استان وظایف خود را در حیطه نقد و تحلیل و رویارویی با بحران‌هایی که پیش روی مردم است به شایستگی به انجام می‌رسانند یا در بسیاری موارد کارنامه عبث و بیهوده‌ای بر جای گذاشته و کاری جز تکرار مکررات ندارند؟ در برهه معاصر، با گسترش رسانه‌های‌برخط که رویدادهای جاری را در کسری از دقیقه جهانی می‌سازند...

شاید فرایند خبر رسانی دیگر در زمره اولین رسالت جراید مکتوب قرار نگیرد و باید این مسئله را دچار تغییرات اساسی کرد. چرا که سیر تحولات دهکده جهانی به گونه‌ای پیش می‌رود که رویدادهای خاور دور و نزدیک و قاره سبز و سرزمین‌های‌نو را در کسری از دقیقه به روی مدار شبکه جهانی قرار گرفته و بازتاب اخبار آن هم با تأخیری بیست و چهار ساعته دیگر جذاب و منطقی و مطلوب نیست. به همین دلیل است که بسیاری از رسانه‌های‌هوشمند اینک از راهکارهای تحلیلی - چالشی در زمینه اطلاع‌رسانی استفاده می‌کنند و از پوشش‌های‌خبری رها شده‌اند.
از سوی دیگر رسانه‌ها باید در مقام دیده‌بان مصلح مردم گام بردارند و با مشاهده کم و کاستی‌های‌پیرامون، آنها را در چارچوب قانون رسانه‌ای کرده و در صدد ارتقا سطح کیفی جامعه باشند. در جوامع ایده‌آل روزنامه‌نگاران دارای قدرت شگفت‌انگیزی در راستای بازتاب مشکلات و اصلاح امور هستند و گزارش‌های‌آنان مسبب ایجاد جریان‌های ‌مثبتی در جامعه خواهد شد. حال این سوال مطرح می‌شود که روزنامه‌نگاران فارس و شیراز تا چه میزان قلم خود را به وادی نقد و تحلیل رهنمون ساخته‌اند؟ آیا ژورنالیست‌های‌صاحب قلم توانسته‌اند در زمینه بازتاب مشکلات محیط پیرامون قدم مؤثری برداشته و زمینه را برای برطرف‌سازی آنها مهیا سازند؟ به نظر می‌رسد پاسخ این پرسش‌ها چندان امیدوارکننده نیست، چرا که تعداد معدودی از روزنامه‌نگاران حرفه‌ای استان خود را از پوشش نشست‌های‌خبری و آگهی‌محوری رها کرده و با رصد سیر تحولات جامعه به دنبال یاد‌آوری مشکلات به مدیران بوده‌اند. اصحاب رسانه باید به خاطر داشته‌باشند که مسئولان همواره فعالیت رسانه‌های ‌مکتوب و مجازی را به دقت دنبال می‌کنند و در صورت مطرح کردن چالشی از سوی آنها مورد مواخذه و بازخواست مدیران بالا دستی قرار خواهند گرفت. به همین دلیل تمامی تلاش خود را به کار می‌گیرند تا به اصلاح امور قبل از رسانه‌ای شدن ماجرا همت گمارند و در نهایت جامعه از ثمرات کوشش‌های‌صورت گرفته بهره‌مند خواهد شد.
اما چنانچه اصحاب رسانه به صاحب‌نظرانی خنثی و بیهوده در وادی خبر رسانی تبدیل شوند، حاشیه امنی برای مدیران منفعل، رانت‌خواران، مفسدان و اقشاری از این دست پدید می‌آید و ازدیاد معضلات محیط پیرامون دیگر چندان دور از ذهن نخواهد بود. به همین دلیل است که جامعه مدیران باید همواره سایه نظارت از سوی نهاد‌های‌بالا دستی و اصحاب رسانه را بر عملکرد خویش حس کرده و بدانند که کوچکترین اهمالی از سوی آنان به اطلاع عموم خواهد رسید و حاشیه امنی وجود نخواهد داشت.
اگرچه شاهد کمترین جرم مطبوعاتی در استان فارس هستیم، اما گروه عمده‌ای از اصحاب رسانه فعالیت خود را منحصر به پوشش خبری فعالیت‌های‌دستگاه‌ها کرده و از وادی نقد منصفانه فرسنگ‌ها به دور مانده‌اند. این در حالی است که باید خط تباین پر رنگی میان تخریب و نقد منصفانه قایل شد و همه انتقادات مطرح شده را خصومت شخصی قلمداد نکرد.
همان قدر که عدم رخداد جرایم مطبوعاتی در فارس نشان از پایبندی اصحاب رسانه به قانون و اخلاق دارد، شایسته است که اصحاب جراید فارس به وادی نقد و تحلیل چالش‌ها باعزم جدی‌تری وارد شوند. هر چند محاصره اقتصادی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران بسان دیگر اقشار جامعه آن‌قدر تنگ و جانفرسا شده است که مؤلفه‌های‌اقتصادی در صدر اولویت‌ها قرار گرفته و نمی‌توان از اصحاب رسانه تصور عملکرد ایده‌آل‌گرایانه‌ای را داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی