[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۲
  • دوره جدید

روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا: اصل عزاداری باید انجام شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: ما نه می‌توانیم فعالیت‌های‌اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را بطور کامل تعطیل کنیم و نه می‌توانیم مانند گذشته این فعالیت‌ها را برگزار کنیم؛ باید حد وسطی را انتخاب کنیم و آن مسیر را طی کنیم.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح یکشنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با تأکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام محرم گفت: از مردم و مسئولان استان‌هایی که از حالت پیک عبور کرده‌اند تشکر می‌کنم. بر اساس آماری که ارائه شده، تقریباً از آغاز مرداد تغییری آغاز شده است و امیدواریم تا پایان مرداد شاهد روزهای بهتری باشیم. وی با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اظهار کرد: زمانی مراعات مردم ۷۷ درصد بود و در سایه آن شاهد کاهش فوتی‌ها به تعداد ۲ رقمی بودیم، اما این مراعات به ۱۷ درصد رسید و مردم فکر کردند دوران بیماری پایان یافته و دو مرتبه دچار یک موج شدیم. وی در ادامه با اشاره به در پیش بودن ایام سوگواری محرم خاطرنشان کرد: این روزها دو طرف را می‌بینیم؛ یک مرتبه عده‌ای نامه می‌نویسند و اظهار نظر می‌کنند که چرا محدودیت‌ها را زیاد می‌کنید و ماه محرم و ماه عزاداری است و از طرف دیگر عده‌ای نامه می‌نویسند و می‌گویند امسال حج که واجب بود، برگزار نشد و محرم که مستحبی است هم نباید مراسمی برگزار شود. عده‌ای هم می‌گفتند که مغازه‌ها نباید باز شوند و مردم از خانه‌های خود نباید خارج شوند؛ این کارها شاید برای مدتی لازم بود اما ما نه می‌توانیم فعالیت‌های‌اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را بطور کامل تعطیل کنیم و نه می‌توانیم مانند گذشته این فعالیت‌ها را برگزار کنیم. باید حد وسطی را انتخاب کنیم و آن مسیر را طی کنیم. رئیس‌جمهور تصریح کرد: ادامه‌ اعمال محدودیت‌های‌شدید امکان پذیر نیست چرا که این کار جامعه را دچار التهاب و اضطراب و افسردگی می‌کند و اگر افسردگی در مردم ایجاد شود، نفس کشیدن برای آنها سخت می‌شود. در دنیا هم هر کسی که به سمت اعمال شرایط سخت رفت موفق نبود و آنها هم که رها کردند دچار گرفتاری شدند، بلکه آنهایی که معتدلانه رفتار کردند موفق بودند، ما نیز باید معتدلانه رفتار کنیم و بدانیم این ویروس برای مدتی خواهد بود باید تا یک سال دیگر برای زندگی، سازگاری و تعامل با این ویروس برنامه‌ریزی کنیم.
روحانی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به مصوبات جلسه دیروز ستاد ملی کرونا گفت: در این جلسه هم روی دستورالعمل‌های ماه محرم تأکید شد؛ مجدداً تأکید می‌کنم که باید اعتدال در دستورکار ما باشد اگر بگوییم ماه محرم عزاداری نباشد نادرست است و مردم را دلگیر می‌کند و اضطراب و افسردگی برای مردم ایجاد می‌کند؛ باید این مراسم‌ها با جمعیت‌های‌کمتر برگزار شود؛ ما عدد را کم می‌کنیم اما اصل عزاداری را باید انجام دهیم. امسال باید دقیقاً سلامت مردم و سوگواری مردم را در کنار هم قرار دهیم؛ این کار شدنی است و دستورالعمل‌های لازم صادر شده است‌.
وی افزود: برای این کار اولین قدم اطلاع رسانی است و همه باید بدانند که چه کار باید بکنند. ما در حال نزدیک شدن به ماه محرم هستیم و همه باید بدانند که دستورات چیست و چگونه باید عزاداری‌ها برگزار شود؛ این کار از طریق رسانه‌ها باید انجام و هماهنگی‌های‌لازم میان برگزار کنندکان، ناظران و استانداران و مسئولان بهداشت و سلامت استان‌ها ایجاد شود.
رئیس‌جمهور گفت: ممکن است امسال روزها و ساعات عزاداری کمتر باشد و پذیرایی از عزاداران ممنوع شود.
روحانی در پایان با اشاره به تدوین دستورالعمل‌های‌مجازاتی برای بخش ادارات، اصناف و بخش عمومی، اظهار کرد: ان‌شاءالله همه دست به دست هم دهیم و سلامت جامعه را تأمین و تخت‌های‌بیمارستانی را خالی کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی