[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

تورم به آموزش و پرورش رسید ، روزنامه شیراز نوین

  محمد شبیری- گروه خبر 
با وجود این‌که چند سالی می‌شود وزارت آموزش و پرورش برای برقراری عدالت آموزشی و یکسان‌سازی شهریه مدارس غیردولتی الگویی طراحی کرده تا مدیران مدارس بر اساس آن از خانواده‌ها شهریه دریافت کنند، اما این الگو در کمتر مدرسه غیردولتی اجرا شده است و این مهم در شرایط کرونایی مشکلات خانواده‌ها را دوچندان کرده است.
میزان افزایش شهریه نه تنها ناحیه به ناحیه بلکه مدرسه به مدرسه نیز متفاوت است. راه‌های مختلفی برای دور زدن این قانون توسط مدارس غیردولتی وحتی برخی مدارس دولتی گزارش شده، بر همین مبنا  همچنان تلاش داریم تا این مشکلات را به مسئولان مربوطه اعلام کند.
مدیر کل آموزش وپرورش استان فارس در یک نشست خبری از خبرگزاری فارس خواست تا از شهروندان بخواهد نسبت به معرفی مدیران مدارس دولتی که می‌خواهند شهریه یا به هر بهانه‌ای  مشارکت‌های‌مردمی طلب کنند، اقدام کنند.
مدیر کل آموزش وپرورش فارس 15 روز پس از آن نشست خبری در گفت و گو با خبرنگار فارس در شیراز اعلام کرد: ازابتدای امسال تا کنون دراستان فارس 880 مورد بازدید از مدارس انجام شده که به 60مدیرمدرسه برای دریافت وجه غیرمتعارف تذکر داده شده است.
فرهاد اسماعیلی با بیان اینکه بر اساس آمار بیشترین مشکلات در امر ثبت‌نام درشیراز گزارش شده است، افزود: از آنجا که برخی از اولیا طرح آدرس را رعایت نمی‌کنند به دنبال این هستند که با پرداخت شهریه‌های‌سنگین فرزندان خود را ثبت‌نام کنند.
به گفته وی، امروزه ثبت‌نام دانش‌آموزان درمدارس براساس معیارخاصی انجام نمی‌شود، زیرا مبنای انتخاب خانواده‌ها تبلیغات غیر واقعی است و به نوعی بر اساس چشم و هم‌چشمی است.
این مقام مسئول عنوان کرد: خانواده‌ها در هنگام ثبت‌نام‌ فرزندان باید دقت بیشتری را داشته‌باشند و از پروادخت هر گونه وجه اضافی پرهیز کنند زیرا در مدارس غیر دولتی وخاص نیز مدیران اجازه دریافت هیچ‌گونه وجه غیر متعارف ندارند.
وی گفت: ثبت‌نام حضوری صرفاً در پایه‌های ورودی انجام می‌شود، ثبت‌نام دانش‌آموزان به جز در پایه‌های ورودی، در سایر پایه‌ها به‌صورت غیرحضوری انجام خواهد شد.
اسماعیلی اظهارداشت: برای سایر پایه‌ها نیاز به حضور در مدارس نیست و کماکان مانند سال‌های قبل، پس از اتمام امتحانات پایان سال تحصیلی، ثبت‌نام در پایه بالاتر توسط خود مدرسه انجام می‌شود، مگر اینکه دانش‌آموزی از یک مدرسه بنابر ضرورت به مدرسه دیگر منتقل شود.
رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش فارس نیز با اشاره به اینکه تاکنون 130 نفر از اولیا به منظور دریافت وجه غیر متعارف از سوی مدیران مدارس به صورت حضوری به آموزش‌وپرورش مراجعه و شکایت خود را ثبت کرده‌اند، اظهار داشت: براساس بررسی‌های‌انجام شده نظرات اولیا ومدیران در خصوص  پیگری طرح شکایات متفاوت است.
سعید مهبودی افزود: تاکنون سه مدیر مدرسه برای ثبت‌نام‌ دانش‌آموزان اولیا را به پرداخت وجه اضافی اجبار داشته که با مداخله به موقع آموزش‌وپرورش از پرداخت وجه جلوگیری شده و دانش‌آموزان ثبت‌نام‌ شده‌اند.
رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش وپرورش فارس تصریح کرد: چنانچه هم استانی‌ها در خصوص ثبت‌نام‌ دانش‌آموزان خود دچار مشکل شدند می‌توانند مراتب را با ستادهای ثبت‌نام‌ اداره کل و ادارات آموزش و پرورش نواحی و شهرستان‌های استان در میان بگذارند.
مهبودی بیان کرد: سامانه اینترنتی رسیدگی به شکایات برروی سایت اداره کل آموزش و پرورش فارس به آدرس آدرس http://shekayat.medu.ir/
 قرار داده شده و مردم می‌توانند با مراجعه به این سامانه موارد خودشان را مطرح کنند.
این مقام مسئول از راه‌اندازی سامانه نظارت همگانی بر فرایند ثبت‌نام در مدارس خبر دارد و گفت: این سامانه باهدف مدیریت، نظارت و ارزشیابی، افزایش اعتماد عمومی و همچنین جلب مشارکت اولیا در فرایند ثبت‌نام فعال‌شده است.
رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش فارس افزود: بر اساس دستورالعمل‌های ارسالی به ادارات آموزش‌وپرورش در سراسر استان، در این فرایند یکی از اولیا منتخب عضو انجمن اولیا و مربیان در تمامی مدارس دولتی و غیردولتی، به‌صورت داوطلبانه و افتخاری بر فرایند ثبت‌نام نظارت دارند.
مهبودی خاطرنشان کرد: اولیای ناظر نیز با تکمیل برگ نظارتی و ارسال آن به کارشناسی ارزیابی عملکرد ادارات، تا پایان فصل ثبت‌نام ( ابتدای مهر) در این امر فعالیت می‌کنند و کارشناسان ارزیابی عملکرد ادارات نیز موظف به ثبت فرم یادشده در سامانه نظارت هستند.
این مقام مسئول در پاسخ به سئوال خبرگزاری فارس مبنی بر عدم اطمینان برخی اولیا برای حضور دانش‌آموزان در مدارس یادآور شد: با توجه به اینکه برخی اولیا همچنان نسبت به ایمن بودن مدارس در ایام کرونایی اطمینان لازم را ندارند ودر تلاش هستند دانش‌آموزان خود را به صورت آنلاین در کلاس درس حاضر کنند که نسبت به این موضوع نگرانی‌ها وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی