[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

آیت الله دژکام : برنامه راهبردی ورزش و جوانان ارائه شود، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: در آستانه فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت امام موسی کاظم (ع) مدیرکل ورزش و جوانان فارس و برخی معاونان و مدیران ستادی اداره کل با آیت الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه شیراز دیدار کردند. صبح روز یکشنبه ۱۹ مرداد ماه، عباس حاجی‌زاده مدیر کل ورزش و جوانان فارس به همراه خانم نورافشان معاون جوانان و امورفرهنگی، خانم خالدی معاون ورزش بانوان، آقای اسماعیلی مدیرحراست اداره کل و آقای صلواتی مدیر روابط عمومی اداره کل با حضور در حرم مطهر شاهچراغ (ع) و در دفتر هیئت امنای حرم مطهر، با حضرت آیت الله دژکام نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه شیراز و تولیت آستان مقدس محمدی و احمدی دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار ابتدا عباس حاجی‌زاده مدیر کل ورزش و جوانان فارس گزارشی از اهم فعالیت‌ها و برنامه‌های اداره کل ورزش و جوانان را ارائه داد. حاجی‌زاده به بخشی از افتخارات کسب شده در سال 98 توسط ورزشکاران فارسی اشاره کرد و گفت: در سال 98 سی‌و‌هشت مدال جهانی توسط ورزشکاران فارسی کسب شد و تعداد مدال‌های آسیایی ورزشکاران ما نیز 153 مدال بوده است. همچنین در مسابقات کشوری صاحب 1378 مدال شدیم. تا کنون دو ورزشکار استان ما موفق به کسب سهمیه المپیک شده‌اند و هشت نفر هم‌جوار حضور در مسابقات پارالمپیک را به دست آورده‌اند. همچنین تعداد 332 نفر از ورزشکاران استان به تیم ملی دعوت شده‌اند و 204 نفر نیز جزو برگزیدگان تیم‌های‌مختلف ملی هستند.
وی افزود: تعداد 134 خانه ورزش روستایی تا کنون تجهیز شده است و تعداد پروژه‌های ورزشی که در سال گذشته افتتاح شده، 61 پروژه بوده است. همچنین تعداد 1113 باشگاه ثبت شده ورزشی داریم و از این لحاظ در کشور رتبه اول را داریم. سرانه ورزشی استان هم 49 سانتی متر است که خوشبختانه سرانه خوبی محسوب می‌شود و در سال‌های‌اخیر افزایش چشمگیری داشته اشت. تعداد ورزشکاران سازمان یافته ما 24 هزار و 258 نفر هستند و در کنار این‌ها تعداد افراد زیادی هم داریم که به صورت غیرسازمان یافته ورزش می‌کنند و یا در ورزش‌های‌همگانی شرکت دارند.
حاجی‌زاده در ادامه به بحث جوانان ورود کرد و گفت: درخصوص امور جوانان، ما سال گذشته ستاد ساماندهی  استان را در دو جلسه برگزار کردیم و در شهرستان‌ها ۱۲۵ ستاد ساماندهی جوانان تشکیل شد. چیزی حدود ۳۴ مجوز سازمان‌های‌مردم نهاد را داشتیم و تعداد 14 کارگاه آموزشی دانش افزایی نیز در سطح استان برگزار شد. تسهیلاتی که در  وام کارآفرینی انجام شده، حدود ۸۱ مورد بوده است. شش خانه جوان در شهرستان‌ها راه‌اندازی شده و پنج مورد هم در حال احداث است. حدود 522  مورد کارگاههای ازدواج داشتیم در بخش جوانان و خوشبختانه در سال 99 در بخش جوانان و  در همین یک ماهی که من در خدمت این اداره هستم،  در هفته عفاف و هفته ازدواج کارهای بسیار خوبی انجام شد. در هفته عفاف ما اعلام کردیم که از تمام طرح‌هایی که در زمینه عفاف و حجاب باشد حمایت می‌کنیم و در  هفته ازدواج نیز، اولین مجموعه خیرین ازدواج را راه‌اندازی کردیم که بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم، چون اعتقاد داریم که خیرین کمک‌های‌بسیار خوبی را در این زمینه می‌توانند در اختیار جوانان ما قرار دهند.
وی در ادامه به برنامه‌های‌آینده اداره کل ورزش و جوانان فارس اشاره کرد و گفت:  سرلوحه کار ما در حوزه ورزش  و جوانان و چیزی که من به آن اعتقاد و ایمان دارم، یکی بحث قانون‌مداری است و دیگری بحث شفاف‌سازی. یعنی تمام امور مالی و اداری ما بر اساس قانون باشد و  اگر می‌خواهیم مردم به ما اعتماد کنند، باید مسائل مختلفمان را را شفاف کنیم. از جمله در مسائل مالی، چه در هیئت ها، چه در سمن‌ها و چه در خود اداره کل. در همین راستا اعلام کرده‌ایم که تمام مناقصه‌ها و مزایده‌ها باید به صورت عمومی برگزار شود تا انشاالله این اعتماد به وجود می‌آید. همچنین  بحث برنامه‌مداری با اولویت طرح آمایش، یکی از اولویت‌های ما در حوزه ورزش است چون واقعاً در توان اعتبارات دولتی نیست که تمامی هیئت‌ها را به طور کامل از نظر مالی حمایت کند. به همین خاطر فکر می‌کنم ۱۵ هیئت ما در بُعد قهرمانی و ۱۵ هیئت هم در بُعد همگانی در این طرح آمایش دسته‌بندی خواهند شد. ما اعتقاد داریم که ورزش همگانی اگر توسعه پیدا کند، ورزش قهرمانی‌مان هم می‌تواند موفق‌تر از گذشته عمل کند.
عباس حاجی‌زاده در خصوص فعالیت‌های‌عمرانی این اداره نیز گفت: خوشبختانه ۱۲ پروژه ما در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد. انتظار داریم که اگر  تحصیل اعتبارات  به خوبی اتفاق بیفتد، امسال تقریباً ۳۰ تا ۴۰ پروژه ما به بهره‌برداری می‌رسد و در رأس این پروژه‌ها، سالن ۶‌هزار نفری قرار دارد که  از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان فارس است. انتظار داریم با رایزنی‌هایی که انجام شده، تا پایان سال بتوانیم این پروژه بزرگ را به بهره‌برداری برسانیم، که واقعاً نیاز این استان است.
مدیرکل جدید ورزش و جوانان استان فارس افزود: در بعد بین‌المللی، در حال برنامه‌ریزی برای میزبانی مسابقات هندبال جوانان آسیا هستیم. همچنین درخواست میزبانی نوجوانان والیبال آسیا را هم داده ایم که آن هم مسابقات بسیار معتبری است و حدود ۱۵ تیم قرار است در آن شرکت کنند. فکر می‌کنم میزبانی این دو رویداد، اتفاق بزرگی برای ورزش فارس و شهر شیراز خواهد بود.
حاجی زاده در ادامه به مسئله شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: متأسفانه این مسئله باعث شده که خیلی از فعالیت‌های ما تعطیل شود وضربات اقتصادی زیادی به جامعه و به ویژه به باشگاه‌ها، هیئت‌های‌ورزشی و سمن‌های ما وارد شود. اما خوشبختانه حمایت‌های خوبی در بخش باشگاه‌ها به خصوصی از سوی دولت انجام شده است.  حدود ۳۵ باشگاه ما دارای بیمه بودند  و  به حدود ۳۰۰ نفر، وام ۱۶ میلیونی تعلق می‌گیرد که وارد پروسه بانکی شده و افراد  آماده دریافت وام هستند. در مجموع مقدار این وام‌ها به چیزی حدود ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان می‌رسد.  همچنین۴۶٠ باشگاهی که بدون بیمه بودند و از آن مزایای وام ۱۶ میلیونی نمی‌توانستند برخوردار شوند، مصوب شد که به افراد ۲۳۲ باشگاه، وام‌های‌شش و هشت میلیونی پرداخت شود. بدین ترتیب ۱۸۰۰ نفر نیز  تحت پوشش این وام قرار گرفتند که این هم چیزی حدود ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان می‌شود که وارد مرحله بانکی شده و دوستان به بانک معرفی شده‌اند. این سامانه تقریباً تا ۳۱ مردادماه باز است و امیدوارم که بتوانیم این تحصیلات را در اختیار باشگاه‌ها قرار دهیم.
وی افزود‌: در ستاد استانی کرونا، این بحث مطرح شده که از بخش خصوصی که طبق ماده ۸۸ اماکن ما در اختیارشان است نیز حمایت‌هایی انجام شود. بر همین اساس قرار شد که ما با ستاد ملی کرونا مکاتبه کنیم  و با کمک وزارت ورزش، بخش خصوصی هم مورد حمایت قرار بگیرد.
حاجی‌زاده در پایان خطاب به امام جمعه شیراز گفت: امیدوارم با رهنمودهای حضرتعالی، بتوانیم کمک‌های‌خوبی به حوزه ورزش و جوانان برسانیم. من اعتقاد دارم همان‌طور که ورزش ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد، جوانان ما هم ظرفیت‌های بهتری می‌توانند داشته‌باشند و اگر همه دستگاه‌ها کمک کنند، می‌توانیم حداقل موضوعاتی که امروز جامعه جوان و با آن دست و پنجه نرم می‌کند را  حل کنیم.  خوشبختانه طرح‌های خوبی هم  داریم و ما می‌توانیم در حوزه کارآفرینی، آسیب‌های اجتماعی، ازدواج، اشتغال و در حوزه‌های عفاف و حجاب، حمایت‌های‌خوبی انجام دهیم. من این قول را به شما می‌دهم که در حوزه جوانان به جد ورود کنیم چون اعتقاد داریم که ظرفیت جوانان ما بسیار بالاست و توانایی بالایی برای انجام کارهای بزرگ دارند.
در ادامه نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه شیراز در سخنانی توصیه‌های‌لازم خود را در مورد ورزش و به ویژه حوزه جوانان با نگرش به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص گام دوم انقلاب بیان داشت. 
آیت الله دژکام  در ابتدای سخنان خود  خطاب به مدیرکل جدید ورزش و جوانان استان فارس گفت:  امیدوارم حالا که مسئولیت راپذیرفت‌ اید و این حرکت را آغاز کرده‌اید، به خوبی به نتیجه برسید و این مدیریت، برگ زرینی در کارنامه فعالیت‌های‌سیاسی و اجتماعی شما باشد. دعا می‌کنم که همگی شما در پیشبرد اهداف وزارتخانه و اداره ورزش موفق باشید. واقعیت این است که ما در زمینه کار با جوانان و همین طور در عرصه ورزش، فعالان زیادی داریم، مراکز زیادی در سطح استان و حتی روستاها احداث شده اما گاهی اوقات مجموعه مدیریت‌های‌استانی بایستی با شما همکاری کنند که اگر این همکاری ایجاد شود، قاعدتاً موفقیت خیلی بیشتری نصیب جامعه خواهد شد. آیت الله دژکام افزود: وقتی ما می‌رویم سراغ اینکه همکاری بین دستگاهی را ایجاد کنیم، مواجه می‌شویم با برخی کسانی که می‌گویند این کارها به ما مربوط نمی‌شود! یعنی شاید بنده یا استاندار و یا خیلی از مدیران کل دیگر چنین بگویند و اگر اینطور باشد، قضایا سلیقه‌ای پیش می‌رود! یعنی اگر یک استاندار یا یک امام جمعه، خود شخصاً علاقه به ورزش داشته‌باشد، همکاری می‌کند. بعضی افراد فقط برای شو آف و در چشم بودن می‌آیند و همکاری می‌کنند اما هیچ کدام از  این نمونه‌ها، در راستای هدف شما تعریف نمی‌شوند!  اینها بر اساس علایق شخصی افراد است که از مجموعه ورزش و جوانان به عنوان ابزار استفاده می‌کنند! حال ما باید چه کاری کنیم تا این رویه تغییر کند؟  راستش را بخواهید ما در ۴۰ سال گذشته خیلی از این کارها نکرده‌ایم ولی طبق فرموده مقام معظم رهبری، در چهل سال دوم باید این کارها انجام شود. به نظر می‌رسد اولین چیزی که موجب هماهنگی سازمان یافته و ساختارمند می‌شود،  تعیین چشم انداز و هدف استراتژیک یک مجموعه است.  وقتی یک چشم اندازی را شما برای اداره ورزش و جوانان استان تعریف می‌کنید، دیگر  یک امام جمعه، استاندار یا مسئول، نمی‌تواند بگوید به ما چه!  چون اصلاً سیر و تدوین چشم انداز‌ها و برنامه‌های‌استراتژیک به نحوی است که آنها را باید درگیر کند و مستمر مسئولیتشان را در تحقق آن یادآور شود.
امام جمعه شیراز ادامه داد:  یک کارهایی در جامعه است که مدیران مشترکاً باید آن را انجام دهند. در شورای فرهنگ عمومی که بنده به نوعی خدمتگزار آن هستم، یکی از مجموعه‌های‌مهمی که عضو همین شوراست، ورزش  و جوانان است.  من در تمام این سال‌ها یک گله‌ای داشته‌ام و آن این بوده که اصلاً معلوم نیست وقتی دور هم می‌نشینم، هدف چیست! چرا؟ چون کار را بلد نشده‌ایم. چهل سال شاید برای عمر ما زیاد باشد، اما برای تحولات اجتماعی زیاد نیست. واقعیت این است که در این چهل سال اول، ما انگار به صورت دست گرمی بازی کرده‌ایم. یعنی فقط خواسته‌ایم کار روی دور بیفتد. عیبی هم ندارد، می‌گوییم مقدماتی بوده که باید در همان حالت که سازمان دقیقی نداشته، انجام می‌شده. اما چهل سال دوم را دیگر رهبر معظم در این بیانیه تأکید کرده‌اند که نباید این گونه باشد. خیلی با حساب و کتاب باید جلو برویم.  وی در ادامه با اشاره به صحبت‌ها و آمارهای ارائه شده توسط مدیرکل ورزش و جوانان فارس گفت: مثلاً وقتی می‌گوییم مقدار سرانه فضای ورزشی ۴۹ سانتی متر است، حضرتعالی می‌فرمایید خوب است! اما من چطور باید بفهمم که این مقدار خوب است یا خوب نیست؟ ما تا وقتی که برنامه استراتژیک نداشته‌باشیم و نگاهمان به مدیریت، راهبردی نشود، نمی‌توانیم این چیزها را درست تشخیص دهیم.  بنده، جنابعالی، استاندار و بقیه مدیران مجموعه نمی‌توانیم بفهمیم که حالا با ۴۹ سانتی متر مربع کجا هستیم! شما می‌فرمایید خوب است، بنده هم باید بگویم لابد خوب است! اما اگر برنامه راهبردی ما جلوی چشم من باشد، می‌گویم برای ۱۴۰۴ اینجا راتعیین کرده‌ایم، برای ۱۴۰۰ اینجا باید قرار بگیریم و حالا هم که در سال ۹۹ هستیم، در این نقطه قرار داریم.  آنجاست که مشخص می‌شود وضع ما خوب، بد یا متوسط است. پس الان یک زحمت برای شما درست شد و آن زحمت این است که  برنامه راهبردی‌مان را به صورت دقیق تعیین کنید. 
آیت الله دژکام تأکید کرد: در زمینه جوانان که شما به بعضی از قسمت‌های‌آن اشاره کردید، باید بگویم این برای همراهی کردن مجموعه‌ها کافی نیست. اگر ما می‌خواهیم همه با ما همراه شوند، باید دقیقاً برنامه راهبردی شما را بدانیم.  یعنی نقش بنده به عنوان مسئول شورای فرهنگ عمومی استان این است که  برنامه راهبردی شما را بدانم. باید بدانیم کجای کاریم، چه کسانی باید با شما همکاری می‌کرده‌اند که نکرده‌اند، چه کسانی باید  بیشتر کمک دهند و خود بنده باید چه کاری را انجام دهم، تا نهایتاً این کشتی استان فارس را جلو ببریم. باید بدانیم عقب ماندگی‌های‌ ما دقیقاً در چه زمینه‌هایی و کجاها است تا استاندار و دیگر مدیران استانی مثل سازمان برنامه بودجه و استان بدانند که اعتبارات را در چه زمینه‌هایی باید مصرف کنند. برای درخواست اعتبارات در سال آینده ممکن است به دنبال یک سرفصل برویم که از نظر مدیریت راهبردی الان اصلاً نباید روی آن کار کنیم، ولی چون نمی‌دانیم چه می‌خواهیم، می‌گوییم حالا هر طور شده این اعتبارات را بگیریم ببینیم چه می‌شود! مگر غیر از این است؟  همه ما نشسته و می‌گوییم حالا که یک پولی هست، آن را بگیریم، در حالی که اگر به فکر پیشرفت مملکت هستیم، هر پولی را نباید بگیریم. باید بگذاریم این پول‌ها را در جایی مصرف کنند که نیاز ضروری تری وجود دارد. 
آیت الله دژکام در خاتمه این جلسه، با اشاره به بخش دیگری از صحبت‌های‌عباس حاجی زاده گفت: برای من این جالب بود که شما گفتید می‌خواهیم یک نگاه آمایشی داشته‌باشیم. خب این یعنی آن برنامه راهبردی را داریم و نگاهمان درست است، اما این کافی نیست که شما چنین نگاهی داشته باشید. اصل حرف  بنده این است که استاندار، امام جمعه، تمام ائمه جمعه و فرمانداران شهرستان‌ها باید چنین نگاهی داشته‌باشندتا ما بتوانیم خیلی خوب طبق برنامه جلو برویم. در غیر این صورت، فعالیت‌مان خیلی زیاد خواهد بود اما رضایتمندی خیلی کم خواهد شد. بنابراین درخواست بنده از محضر شما این است که در جلسه شورای فرهنگ عمومی، چارچوب راهبردی و برنامه استراتژیک برای سازمان ورزش و جوانان استان را  ارائه کنید. هدف گذاری سالیانه خود را هم بگویید که ما بگوییم وی تا سال ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی کرده.  فردا نگویند که چه فرقی می‌کند وی باشد یا یکی دیگر!  اگر یکی  مشغول کاری باشد که هدف‌گذاری کرده، دیگر استاندارد یا امام جمعه نمی‌تواند سلیقه‌ای عمل کرده و مدیر را عوض کند. مگر خانه خاله است که می‌خواهید رئیس عوض کنید؟ آخر این چه وضعیتی است که ما داریم؟ می‌گویند چه فرقی می‌کند، هر که بود، بود! ولی اگر شما برنامه خود را به صورت دقیق مشخص کنید، من می‌توانم بگویم وی برنامه دارد و برای هر سال مشخص کرده که کجا می‌خواهد برود. پس شما می‌توانید در جلسه شورای فرهنگ عمومی این مسائل را به صورت شفاف برای همه تبیین کنید.چشم‌اندازهای خود برای سال‌های‌آینده را به طور شفاف مشخص کنید و پیشنهادات خود را هم ارائه کنید. متأسفانه در گذشته عده‌ای اصلاً به این مسائل نپرداخته‌اند. اما  شما چنین کاری را شروع کنید تا به خوبی بتوانیم جلو برویم و انشالله به نتایج خوبی برسیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی