[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

ثبت لحظه‌ای تخلفات جاده‌ای ، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس از فعالیت بیش از 810 اتوبوس مسافربری استان فارس مجهز به سامانه سپهتن و شناسایی 956 مورد تخلف از طریق رصد و کنترل لحظه‌ای سامانه مذکور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس، مهندس علیرضا سیاهپور مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس با تشریح کارکرد «سامانه سپهتن» در سیستم حمل و نقل مسافربری فارس گفت: بیش از 3500 ناوگان شامل 855 اتوبوس، 1200 مینی‌بوس و 1365 سواری کار جابجایی مسافر در استان را بر عهده دارند که از این تعداد بالغ بر 810 اتوبوس مشغول فعالیت هستند. وی ارتقاء بهره‌وری حمل و نقل عمومی کشور و استان فارس در راستای اقتصاد مقاومتی و همچنین افزایش ایمنی و ارتقاء سطح کنترل و پایش لحظه‌ای عملکرد ناوگان را از اهداف اصلی این سامانه دانست و اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه، 11560 دستگاه اتوبوس از طریق سامانه سپهتن پایش و 956 مورد تخلف عدول از مقررات ایمنی  شناسایی و تحت پیگیری قرار گرفته است  که این تخلفات شامل: رانندگی خارج از صورت وضعیت - رانندگی خارج از مسیر صورت وضعیت- رانندگی بیشتر از ساعت مجاز - رانندگی بدون کارت (گواهینامه)- دستکاری دستگاه سپهتن- دستکاری دوربین سامانه سپهتن- سرعت غیرمجاز-استراحت بین راهی کم و اخطار ایمنی می‌باشد.
مهندس سیاهپور با تأکید بر پیگیری تخلفات شناسایی شده از طریق سامانه سپهتن اظهار داشت: بر اساس قانون ، 41 مورد از این تخلفات به کمیسیون ماده 11 و هجده مورد تخلف به کمیسیون ماده 12 جهت بررسی و برخورد با متخلفان ارسال شده است.
به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس این سیستم می‌تواند با کنترل سرعت و خطاهای حادثه‌ساز، خطرات ناشی از تصادفات و سوانح را به شکل گسترده‌ای کاهش داده و نهایتاً سلامتی و ایمنی رانندگان و سرنشینان را تضمین کند. وی با اعلام اینکه استان فارس توانسته است رتبه نخست جابجایی مسافر از طریق حمل و نقل جاده‌ای را به خود اختصاص دهد، گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری، یک میلیون و 700 هزار نفر در قالب بیش از 170هزار سفر از مبدا استان به سایر نقاط کشور و از طریق ناوگان مسافربری جاده‌ای جابجا گردیده‌اند.
گفتنی است کلمه سپهتن مخفف «سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان» می‌باشد و علاوه بر کاهش تخلفات و حوادث رانندگی از مزایای ارزش افزوده این سامانه می‌توان به صرفه‌جویی در زمان سفر به علت عدم توقف در همه پاسگاه‌ها، کاهش میزان مصرف سوخت خودروها، کنترل ناوگان توسط مالک و مدیران شرکت‌های‌حمل و نقل از طریق اپلیکیشن موبایل و وب، محاسبه هوشمند و منصفانه ساعت رانندگی و... نیز اشاره کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی