[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

لبنیات سنتی یک دروغ بزرگ است ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی-گروه خبر
اشاره: مدیر کل استاندارد استان فارس با حضور دردفتر روزنامه شیراز نوین به مناسبت هفته خبرنگار به ارزیابی سوابق فعالیتی این روزنامه وتیم‌های‌خبری آن پرداخت و گفت: روزنامه شیراز نوین با یک عملکرد خوب جای خود را بین روزنامه‌های استان پیدا کرده است. دست اندرکاران این روزنامه تا امروز خیلی خوب جلو آمده‌اند و دارند بین رسانه‌های‌استان خودنمایی می‌کنند. امیدواریم این روند ادامه‌دار باشد. البته به اعتقاد بنده، ظرفیت ‌های‌رسانه‌ای در کشور ما بیش از چیزی است که الان شاهد هستیم. ما باید از این ظرفیت‌ها بهتر استفاده کنیم. رسانه‌ها می‌توانند عامل محرکی برای مدیران باشند و با انتقادات درست و پیشنهادهای عملیاتی آنها را در جهت پیشرفت، یاری کنند. همچنین رسانه‌ها و به خصوص روزنامه‌ها، می‌توانند عامل و بهترین وسیله برای ارتباط مردم و مسئولان باشند.
مرتضی رهنما مدیر کل استاندارد فارس در بازدید از روزنامه شیراز نوین درهفته خبرنگار رویکرد استاندارد‌سازی محصولات را متوجه خواسته مردمی کرد و گفت: مردم باید مطالبه‌گر استاندارد محصولات عرضه شده در بازار باشند. به گفته وی در کشورهای پیشرفته، اصلاً استاندارد اجباری برای تولید کننده وجود ندارد و این مردم هستند که این آگاهی را دارند که می‌توانند از تولید کننده محصول بی‌کیفیت شکایت کرده و با استفاده از قوانین و مجازات‌های ‌دیده شده، کاری کنند که تولید کننده جرأت نکند کالای بدون کیفیت وغیر استاندارد تولید کند. 
مرتضی رهنما در ادامه با بیان اهمیت استاندارد برای محصولات مصرفی وحتی خدماتی خاطر نشان کرد:  بخش اعظمی از استانداردسازی محصولات و خدمات، بستگی به نقش مردم دارد، یعنی در کشورهای پیشرفته، اصلاً استاندارد اجباری برای تولید کننده وجود ندارد و این مردم هستند که این آگاهی را دارند که می‌توانند از تولید کننده محصول بی‌کیفیت شکایت کرده و با استفاده از قوانین خوب و مجازات‌هایی که وجود دارد، کاری کنند که تولید‌کننده دیگر جرأت نکند کالای بی‌کیفیت تولید کند. در کشور ما هم این قانون وجود دارد. من و شما اگر برویم و در مورد کالا با هر مشکلی مواجه شویم، می‌توانیم به راحتی شکایت کنیم و خواستار مجازات تولید کننده یا فروشنده شویم. اگر قیمت روی کالا درج نشده باشد، اگر فروشنده از عرضه کالا خودداری کند و اگر کالا بی‌کیفیت باشد، مردم می‌توانند و باید شکایت کنند تا ارگان‌های‌مسئول، با استفاده از قوانینی که وجود دارد، مجازات‌هایی سنگین برای متخلفان در نظر بگیرند. در بحث کالای غیراستاندارد، تولید‌کننده موظف است دو برابر بهایی که از شما گرفته را بازگرداند و همچنین جریمه سنگینی را هم به دولت بپردازد. اینجاست که مردم باید آگاهی داشته‌باشند و حتماً این موارد را گزارش دهند.
مدیر کل استاندار فارس با ورود به بحث استاندارد بودن شهربازی‌ها گفت:  ما در بحث شهربازی و وسایل موجود درآن  که به صورت مستقیم با جان مردم ارتباط دارد، حساسیت‌های بیشتری داریم.  دستگاه‌های ‌موجود در شهربازی‌ها باید در سه مرحله استانداردسازی شوند. یکی در مرحله ساخت،  دیگری در مرحله نصب و سوم در مرحله راه‌اندازی. در هر کدام از این سه مرحله استاندارد لازم رعایت نشده باشد، ما ورود کرده و آن دستگاه را پلمپ می‌کنیم. در همین راستا هم اکنون حدود 300 دستگاه از وسایل شهربازی‌های‌سطح استان پلمپ شده‌اند.
وی افزود: متأسفانه شاهد هستیم که در مورد کالایی که مشمول استاندارد اجباری هستند، مانند خوراکی، وسایل شهربازی، آسانسور، مصالح ساختمانی و وسایل آشپزخانه، عده‌ای مشغول تولید و فروش کالاهای زیرزمینی و غیراستاندارد هستند. تعداد این متخلفان زیاده شده و تعداد پرسنل ما هم بسیار کم است. یعنی اگر بخواهیم نیروهایمان را تقسیم کنیم، شاید شش هفت سال نیاز داشته‌باشیم تا تمام مغازه‌های‌استان را برگردیم. بنابراین کار اصلی را مردم می‌توانند انجام دهند و با استفاده از تلفن گویا و شبانه‌روزی 36990906 تمام موارد تخلف را به ما گزارش دهند و مطمئن باشند که تک تک این شکایات از سوی همکاران ما بررسی و رسیدگی خواهد شد. 
این مسئول اضافه کرد: ما در حد توانمان سالیانه حدود ۲۰ هزار مغازه را بازرسی می‌کنیم، هر جایی هم که تخلفی دیدیم به جد برخورد می‌کنیم. صورتجلسه می‌کنیم و پرونده را به تغزیرات می‌دهیم. البته این متخلفان هم آن قدر زرنگ شده اند که معمولاً کاری می‌کنند که شناسایی نشوند، برای همین تصمیم گرفتیم به مغازه‌دارهای عمده شهر اعلام کنیم که دیگر هیچ بهانه‌ای نمی‌پذیریم، یعنی شما باید هنگام خرید اجناس، دقیقاً بدانید از چه کسی خرید می‌کنید تا در صورت لزوم، تولیدکننده را به ما معرفی کنید. 
مدیر کل استاندارد فارس با بیان اینکه لبنیات سنتی وجود ندارد، گفت:  نکته مهمی که باید در اینجا به آن بپردازم این است که چیزی به عنوان لبنیات سنتی نداریم و اگر کسی ادعا کند که لبنیات سنتی واقعی را در اختیار مشتری می‌گذارد، این دروغ است. لبنیات سنتی به این معنیست که شما یک مزرعه دارید و یک گاو که روزانه آن را می‌دوشید و از محصولاتش برای خانواده خود استفاده می‌کنید. اما اگر بخواهید آن را به همسایه تان هم بدهید، باید از بهداشت اجازه بگیرید. اما می‌بینید که خیلی مغازه‌ها در سطح شهر وجود دارند که خود را ارائه دهنده لبنیات سنتی معرفی کرده و این محصولات را به صورت انبوه تولید می‌کنند! خب این محصولاتی که به صورت انبوه تولید می‌شود، مسلم است که نمی‌توانند سنتی و استاندارد باشند و اگر دارای مجوز نباشند، بسیار خطرناک هستند. ما هم پرونده تعدادی از آنها را به دادگاه داده‌ایم. آن قدر هم تعدادشان زیاد شده که به همین علت جلسه‌ای را حدود ده روز پیش با استاندار تشکیل دادیم برای ساماندهی این موضوع. 
 بعضاً دیده می‌شود که روی بعضی از این محصولات، تاریخ مصرف را 15 روز پس از تولید درج کرده‌اند. این در حالیست که حتی بسته‌بندی‌های‌شرکتی که از مواد نگه دارنده و بسته‌بندی مناسب برخوردارند، نهایت مدت زمان مصرف را یک هفته اعلام می‌کنند! لبنیات سنتی وقتی دو روز از تاریخ تولیدشان بگذرد، باید پاستور شوند و شرایط خاص خود را بگذرانند. بنابراین مردم باید توجه داشته‌باشند که از این محصولات استفاده نکنند، مگر این که مجوز بهداشت و صنف را داشته‌باشند. مصرف‌کننده باید به طور دقیق تاریخ تولید، انقضا و همچنین آدرس و تلفن کارخانه تولید‌کننده را روی محصول ببیند. حتی بهتر است با تلفن ثابت کارخانه تماس گرفته و از محل تولید محصول مطمئن شوند.
وی در پاسخ به این سوال که برنامه اداره استاندارد در بحث حمایت از تولید، در سالی که جهش تولید نامگذاری شده چیست، گفت: بعضی واحدهای تولیدی تقاضا دارند با واحدهای تولید غیرقانونی برخورد شود  حرف آنها این است که برخی واحدهای بدون مجوز، بدون پرداخت هزینه‌های‌قانونی مالیات و غیره، به صورت غیرقانونی کالا تولید می‌کنند و این باعث می‌شود که واحدهای قانونی و مجوز دار ضربه بخورند. خواسته آنها این بود که اداره استاندارد سخت‌گیری بیشتری اعمال کند، چون عدم سخت‌گیری ما یعنی ضربه به واحدهای تولیدی و اجازه دادن به بیشتر شدن واحدهای بی‌شناسنامه و متقلب. 
این متخلفان، به راحتی همه چیز را و حتی کد 10 رقمی را هم جعل می‌کنند. بنابراین خواسته ما از واحدهای تولیدی مجوز دار این است که همراه افتخاری ما باشند، به ما زنگ بزنند و موارد تخلف را گزارش کنند. نمونه‌های‌خوبی از این گزارش‌ها و برخوردهای هم صورت گرفته و یا درحال انجام است.
توصیه من به مردم این است که از یک  سنی به بالا، کمتر از مواد  غذایی مانند سوسیس، کالباس، آبمیوه‌های‌شرکتی و مواردی از این دست استفاده کنند. این آبمیوه‌ها قند بالایی دارند چون از مواد نگهدارنده استفاده می‌کنند. بنابراین کمتر استفاده کنید و اگر هم می‌خواهید استفاده کنید، به سراغ موادغذایی سنتی نروید، چون سنتی‌ها هم دیگر کیفیت و سلامت گذشته را ندارند.
مدیر کل استاندار فارس درخاتمه یادآور شد: نکته مهمی درباره محصولات کشاورزی وجود دارد وآن این است که استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها برای نگهداری از آنها زیاده شده و یکی  از وظایف ما، نظارت بر رعایت حدود مجاز در استفاده از این سموم برای میوه و سبزیجات است. استفاده بیش از حد از میوه و سبزی، امروزه متأسفانه اثرات منفی هم دارد! یعنی شما وقتی میوه زیاد مصرف می‌کنید، چون سموم بیش از حد در آنها به کار رفته، می‌توانند عوارض زیادی داشته‌باشند و بدن ما تا یک جایی توانایی مقابله با این سموم را دارد. از روزنامه‌ها و رسانه‌ها هم خواهش می‌کنم که در این زمینه‌ها به مردم هشدارها و آگاهی‌های‌ لازم را بدهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی