[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۱
  • دوره جدید

نهضت ساخت داخل، جلوگیری از واردات است، روزنامه شیراز نوین

همزمان با بیست و یکم مرداد روز حمایت از صنایع کوچک، نمایشگاه دائمی نهضت ساخت داخل در مرکز خدمات کسب و کار شهرک صنعتی شیراز گشایش یافت.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک‌های‌صنعتی فارس ، این نمایشگاه در فضایی به مساحت ۵۰۰ متر مربع ایجاد شده و در آن بیش از600 کالا و محصول  تولیدی  واحد‌های‌صنعتی استان در بخش‌های‌صنایع فلزی و قطعه‌سازی، صنایع غذایی و تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، صنایع شیمیایی، کانی غیر فلزی سلولوزی  و برق الکترونیک و مخابرات به نمایش گذاشته شده است.
در آیین افتتاحیه این نمایشگاه که از طریق  ارتباط ویدئو کنفرانس با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برگزار شد این نمایشگاه آغاز به کار کرد. نهضت ساخت داخل،خودکفایی و جلوگیری از واردات است، گفت: در نمایشگاه دائمی نهضت ساخت داخل در فاز نخست ۱۰۰ واحد صنعتی بیش از ۶۰۰ کالا و محصول در حوزه‌های‌مختلف صنعتی و تولیدی را عرضه کرده‌اند.
احد فتوحی افزود: این نمایشگاه در راستای برنامه‌های ‌وزارت صنعت و معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با هدف تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال جهش تولید ایجاد شده و بستر مناسبی را برای ارائه توانمندی وظرفیت‌های‌واحدهای تولیدی فراهم می‌کند.
وی با بیان اینکه محصولاتی که در این نمایشگاه عرضه شده اند توانایی جلوگیری از خروج سالانه 96میلیون دلار ارز را دارند گفت: مهم‌ترین رویکرد توجه به نهضت ساخت داخل، خودکفایی و جلوگیری از واردات است.
فتوحی  با تأکید بر اینکه بخش خصوصی با اعتقاد و باور وارد موضوع ساخت داخل شده است، گفت: واحد‌های‌صنعتی دارای ظرفیت‌های‌مناسبی در زمینه تأمین نیازهای داخلی هستند که باید از آنها حمایت شود.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های‌صنعتی فارس با اشاره به راه اندازی کنسرسیوم‌های‌صادراتی و نیز فعالیت مرکز مبادلات پیمانکاری نظام فرعی باهدف ساخت تجهیزات صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و ادوات و ماشین آلات کشاورزی گفت: استان فارس در این بخش‌ها قطب کشور محسوب می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و  تجارت استان فارس  نیز در  مراسم افتتاح نمایشکاه نهضت ساخت در شهرک صنعنی بزرگ شیراز گفت:  از جمله ویژگی‌های‌مهم صنایع کوچک و متوسط  نسبت  به سایر بخش‌های‌اقتصادی کشور، تنوع تولید، ذائقه‌های‌متغیربازار و تغییر محصول تولیدی در حداقل زمان بدلیل حجم پایین سرمایه گذاری، انعطاف‌پذیر بودن در مقابل نوسانات اقتصادی می‌باشد که این امرنقش مهمی در افزایش تولید و اشتغال بنگاه‌های اقتصادی درراستای رسیدن به اهداف  و سیاست‌های دولت درسال  جهش تولید است. حمید رضا ایزدی افزود: با توجه به اینکه بیش از  نود درصد واحد‌های‌تولیدی در کشور جزو صنایع کوچک هستند از این رو صنایع کوچک سهم بسیاری از اقتصاد کشوررا به خود اختصاص داده که این موضوع مهم اهمیت این بخش از صنعت در رسیدن به نرخ رشد اقتصادی را دوچندان می‌کند.
ایزدی یادآور شد: صنایع کوچک از ظرفیت بالایی در اشتغالزایی برخوردار هستند لذا با وجود تحریم‌ها می‌توان این بخش مهم  را تبدیل به فرصتی در ایجاد اشتغال و جهش تولید نمود. ایزدی اضافه کرد: سازمان صنعت،معدن وتجارت استان فارس برنامه‌ها و اقدامات متعددی شامل جلسات مستمرکارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، پرداخت تسهیلات رونق تولید، تسهیلات بازسازی ونوسازی، پیگیری مسائل و مشکلات بدهی معوق بانکی، بیمه و امور مالیاتی و همچنین تشکیل نشست‌های‌مختلف با مسئولان دستگاه‌های اجرایی در استان و کشور به‌منظور رشد و گسترش بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط درحمایت از محصولات داخلی را انجام  داده است. وی اظهار داشت: استان فارس  با بیش از سه  هزار  ۸۸۸  واحد تولیدی کوچک و بزرگ و با  اشتغال نود و پنج هزار و  ۶۹۸نفر،  از لحاظ تعداد واحد رتبه  ۴و سرمایه گذاری رتبه  ۱۳ و در بخش اشتغال رتبه  ۱۰کشوری را دارا می‌باشد. وی در ادامه با اشاره به افتتاح این نمایشگاه، گفت: نهضت تولید داخل، سرآمد سیاست‌های رونق تولید است. ایزدی افزود: تلاش برای پیاده‌سازی عملی نهضت ساخت داخل با محوریت خوداتکایی در تولید کالاهای حساس، ضروری و راهبردی، از مهم‌ترین سیاست‌های امسال است.
وی هدف از پیاده‌سازی نهضت ساخت داخل را کاهش آسیب‌پذیری و افزایش استحکام و توسعه و تعمیق ساخت داخل در صنایع مزیت‌دار اعلام کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی