[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

پاک فطرت : پیشگیری از کم تحرکی در جامعه، هدف ما در مبارزه با کروناست، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: نشست خبری هیئت ورزش‌های همگانی استان فارس، صبح دیروز(چهارشنبه) با حضور دست اندرکاران این هیئت و اصحاب رسانه برگزار شد و رئیس، دبیر و نایب رئیس هیئت ورزش‌های‌همگانی به تشریح برنامه‌های‌خود پرداختند. 
سیروس پاک‌فطرت در ابتدای سخنان خود و پس از تبریک روز خبرنگار به کلیه اصحاب رسانه، بر نقش و ظیفه هیئت تحت امر خود تأکید کرد و گفت: رسالت اصلی هیئت ورزش‌های همگانی یا فدراسیون ورزش‌های‌همگانی، خلاصه می‌شود در دو مطلب ارتقا سلامت جامعه و ترویج نشاط و شادابی در سطح جامعه که ما همواره به دنبال این دو موضوع بوده‌ایم و هستیم. 
وی سپس ضمن تبریک به دکتر حاجی زاده مدیرکل جدید اداره ورزش و جوانان استان فارس گفت: وی خود از اهالی ورزش بوده و برای او آرزوی موفقیت می‌کنم. از همه مدیران، مسئولان و خبرنگاران خواهش می‌کنم که با او همراه باشند. دکتر حاجی‌زاده در روز معارفه گفت که من به ورزش‌های‌همگانی و نقش این هیئت اعتقاد دارم. من هم از نگاه وی تشکر می‌کنم و آن را به فال نیک می‌گیرم. امیدواریم بتوانیم از وجود وی در امر سلامت و نشاط و شادابی، به آن شکلی که شایسته مردم فارس است بهره لازم را ببریم. 
پاک‌فطرت ادامه داد: متأسفانه حدود 18 ماه بود که فدراسیون ورزش‌های‌همگانی به صورت سرپرستی اداره می‌شد اما به حمدالله در تاریخ 25 تیرماه، جناب آقای دکتر افشین ملایی ریاست فدراسیون را به عهده گرفتند. او یک زمانی در اداره کل ورزش و جوانان فارس مسئولیت داشتند و خیلی خوب، فارس و شیراز را می‌شناسند. وی مدیر با برنامه‌ای هستند و با توجه به شناختی هم که از استان فارس دارند، امیدوار هستیم که بتوانیم از وجودشان بهره کافی را ببریم. 
او در ادامه به برخی از انتصابات، انتخابات یا تغییرات جدیدی که در ریاست هیئت‌های‌شهرستان‌ها رخ داده است اشاره کرد. بر اساس صحبت‌های‌سیروس پاک‌فطرت، در پنج شهرستان رئیس جدید برای هیئت ورزش‌های‌همگانی منصوب شده است. محمدهاشم نیکبخت در شهرستان داراب، وحید  ابراهیم زاده سروستانی در سروستان، فریده زارع در بیضا، محسن خلیلی در زرقان و سجاد شهبازی در قیر و کارزین به ریاست هیئت‌های‌ورزش‌های‌همگانی منصوب شده‌اند. 
پاک فطرت در ادامه به تشکیل کمیته‌ای جدید به نام کمیته انضباطی در هیئت خود اشاره کرد و گفت: عزیز پیشکسوتی به نام آقای دکتر یونس محمدزاده را به عنوان مسئول این کمیته برگزیده‌ایم تا به مسائل انضباطی مختلف زیر مجموعه هیئت ورزش‌های‌همگانی رسیدگی کنند.
رئیس هیئت ورزش‌های‌همگانی استان در ادامه به 5 شهرستان برتر سال 98 اشاره کرد و گفت: شهرستان‌های‌فراشبند، لامرد، لارستان، فسا و بوانات، شهرستان هایی بودند که در سال 98 بیشترین امتیاز را در بین 30 شهرستان کسب کردند. ضمن اینکه استان فارس نیز در سطح کشور و طبق ارزیابی فدراسیون، درجه خیلی خوب ارزیابی شده که امیدواریم این روند استمرار داشته باشد. در سال 98 حدود 1400 فعالیت ورزشی در کل استان فارس اتفاق افتاد. همچنین جشنواره‌ها، تجلیل‌ها، برنامه‌های‌ فرهنگی و مسابقاتی که شامل استانی، کشوری و برون مرزی بوده، برگزاری مجامع استانی و جلساتی که در طول سال و تا پیش از شیوع کرونا داشتیم. سال گذشته همچنین اجرای برنامه‌های‌پیاده‌روی بزرگ خانوادگی را در شهر جدید صدرا داشتیم که از شبکه سه سیما نیز پخش شد.
وی در ادامه به اهمیت جدی گرفتن موضوع کرونا اشاره کرد و گفت: همانطور که استحضار دارید، این  یک بحث جدی نه در فارس، نه در کشور که در سطح جهان است.  این ویروس همانطور که تمام ابعاد زندگی فردی، اجتماعی و حرفه‌ای افراد در سراسر جهان را تحت الشعاع خود قرار داده، لطمات زیادی هم به بخش ورزش وارد کرده است. در این وضعیت، وظیفه هیئت ورزش‌های‌همگانی را نسبت به دیگر هیئت‌های‌ورزشی سنگین تر است و رسالت حساس‌تری را به عهده دارد. ما بیش از سایر هیئت‌های‌ورزشی در کنار تیم سلامت و پزشکی بوده‌ایم، چرا که وظیفه داریم با ایجاد ساز و کارهای مناسب، ورزش را به منازل ببریم و از این بی‌تحرکی و کم‌تحرکی به وجود آمده جلوگیری کنیم. به همین جهت، فدراسیون ورزش‌های‌همگانی کشور، دو طرح ملی را آغاز کرده که استان فارس نیز به جد در حال دنبال کردن این دو طرح است. 
طرح اول "پویش آوای ورزش در همسایگی" نام دارد. 
هدف از اجرای این طرح این است که در شرایط فعلی که اماکن ورزشی و پارک‌ها تعطیل هستند، محیطی به وجود آوریم که مردم بتوانند بدون اینکه از فضای منزلشان دور شوند، به ورزش بپردازند. تعدادی از مربیان را به رایگان در اختیار گذاشته‌ایم و با هماهنگی تعدادی از مجتمع‌های‌بزرگ مسکونی، به صورت صبح و عصر یک فضای ورزشی را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده‌ایم. طرح خوبی که حتی از سوی فدراسیون جهانی هم مورد تقدیر قرار گرفت.
طرح دوم که از اهمیت بیشتری هم برخوردار است، "پویش سراسری آماده باش" نامگذاری شده است
این طرح، یک طرح بزرگ کشوری است که از دهم مرداد ماه آغاز شده و تا 30 شهریورماه ادامه دارد. در این طرح تلاش شده که از تمام توان و ظرفیت‌های‌ورزش همگانی جهت پیشگیری و مقابله با کرونا استفاده شود. مخاطبان آن هم تمام گروه‌های‌سنی از خردسالان تا بزرگسالان و پیشکسوتان هستند. یکی دیگر از اهداف این طرح، جلوگیری از کم تحرکی جامعه است. به لطف خدا، استان فارس و شهر شیراز از لیست استان‌ها و شهرهای کم‌تحرک بیرون آمده و این طرح جدید هم کمک بیشتری به رسیدن ما به  جمع شهرهای پرتحرک خواهد کرد. 
 ارتقای نقش مسئولانه ورزش همگانی در کاهش کم‌تحرکی و پیشگیری از آن، هدف ما در این پویش این است.   اولویت ما با کسانی است که کم تحرک هستند، ورزش نمی‌کنند و آگاهی هم ندارند. در کنار آنها گروه‌های‌دیگری را هم مد نظر داریم.کسانی که کم تحرک هستند، ورزش نمی‌کنند ولی آگاهی دارند، کسانی که کم تحرک هستند، آگاهی هم دارند و قرار است ورزش را شروع کنند و بالاخره کسانی که ورزش می‌کنند.
 وی در پایان گفت: در دوره همه گیری کووید ۱۹ اهمیت ورزش و فعالیت بدنی منظم بیش از پیش افزایش یافته و از این‌رو باید پرداختن به آن بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. این عین عبارتی است که  سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک هشدار به کار برده است و می‌گوید کم تحرکی یکی از عوامل تقویت بیماری است. بنابراین ما روی گروه‌های‌پرخطر و بخصوص بزرگسالان بالای 50 سال تأکید بیشتری داریم اما حتی برای نوزادان زیر یک سال هم برنامه داریم. کودکان 3 تا 4 سال باید به طور متوسط حداقل یک سال فعالیت جدی ورزشی داشته باشند و امیدوارم از این بحث سنگین و حساس، با پرداختن به ورزش به سلامت عبور کنیم.
در ادامه، غلامحسین جمشید دبیر هیئت به تشریح طرح پویش آوای ورزش در همسایگی پرداخت و گفت : 
 این طرح یک طرح آزمایشی ۱۵ روزه است که  از ۱۵ مردادماه در ۱۴ مجتمع عمودی در سراسر شیراز  آغاز شده است.  ما یک تقسیم بندی انجام دادیم که به صورت عادلانه بتوانیم این طرح را در نقاط مختلف شهر پیاده کنیم
 در غرب شیراز شهرک گلستان و معالی آباد 
در شهر صدرا چهار مجتمع شامل مجتمع‌های‌نگین، جهاد، دانشگاه و اساتید
 در شرق شیراز جهانگردی، پارسیان، فضیلت، فرهنگیان و مطهری
 و در مرکز شهر جنب حسینیه شهید آقایی. 
 شرکت‌کنندگان در این برنامه عمدتاً بچه‌ها و نوجوان هستند در هر دو بخش خانم‌ها و آقایان.  بیشترین استقبال را خانم‌ها داشته‌اند و جهت اطلاع باید بگویم که یک پرسشنامه هم تهیه شده و در اختیار شرکت کننده‌ها گذاشته‌ایم که حدود ۱۰ سوال در ابتدا و پایان این برنامه از آنها پرسیده‌ایم تا نهایتاً به این نتیجه برسیم که هر شخص به چه نوع ورزشی علاقه دارد و آیا این طرح موفق بوده یا نبوده وآیا در آینده این  طرح را برای مجتمع‌های‌دیگر هم ادامه بدهیم یا خیر.
جمشید افزود: در مجموع از ۱۴ ایستگاه ما، دوازده ایستگاه هم اکنون به طور فعال، صبح‌ها از ساعت ۶‌و‌نیم تا ۸ و بعد‌از ظهرها از ساعت ۶ تا ۸ شب  فعالیت دارند. در دنیا تمام مراکز آموزشی پزشکی اعتقادشان بر این است که ورزش یکی از عوامل مهم در مقابله با این ویروس است. منظور هم ورزش‌های قهرمانی و پهلوانی نیست، بلکه منظور همین ورزشهای همگانی، سبک و متوسط مثل یوگا پیلاتس  و آمادگی جسمانی است. بنابراین ما از زمانی که این ویروس به کشورمان وارد شد، پا به پای معاونت بهداشت داریم جلو می‌رویم و این کلاس‌ها را داشته‌ایم. چه به صورت مجازی و چه در فضاهای باز که می‌توانستیم با رعایت پروتکل‌های‌بهداشتی فعالیت کنیم. انشالله از این به بعد نیز این روند را ادامه خواهیم داد. هدف از این پویش، تقویت بنیه دفاعی و ایمنی بدن و همچنین کاهش استرس و ایجاد ایمنی روحی و روانی است. ضمن اینکه این خدماتی که هیئت ورزش‌های‌همگانی ارائه می‌دهد به طور کامل رایگان بوده و در این مجتمع‌ها حتی یک ریال هم از مردم پولی گرفته نمی‌شود.
در انتهای این نشست خبری نیز، مریم جوانمردی نایب رئیس هیئت به تشریح طرح پویش سراسری آماده باش پرداخت: طرح ملی کمپین آماده باش، برای مقابله با ویروس کرونا طراحی شده که طرحی است مجازی که محور همکاری‌هایش یکی مردم فعال است با محوریت فضای مجازی  و دیگری جامعه فعال با محوریت نقش ورزش در پیشگیری از بیماری کرونا. همه رده‌های‌سنی را هم در بر می‌گیرد. به صورت روزانه و هفتگی، همه هیئت‌های‌شهرستانی دارند ارزیابی می‌شوند.
 ارزیابی‌ها به ما اطلاع داده می‌شود و نقاط ضعف و قوت را به ما یادآوری می‌کنند و ما در جهت بهبود آنها گام برمیداریم. ما به همین وسیله تمام روسای هیئت‌های‌ورزشی شهرستان هایمان و همچنین مسئول انجمن‌ها و کمیته‌های‌خودمان را ارزیابی خواهیم کرد. 
وی افزود: این برنامه از ۱۳ مرداد شروع شده و تا ۳۰ شهریور ادامه دارد و ۵ مهر نیز نتیجه نهایی و ارزیابی فدراسیون نسبت به هیئت استانی اعلام می‌شود که در هر دو زمینه تخصصی و عمومی است که ارزیابی طبق آن انجام می‌شود و اعلام می‌کنند که هر استان در چه قسمتی کارش موفقیت‌آمیز بوده است. ما تا همین امروز هم برنامه‌هایی را توانسته‌ایم با موفقیت انجام دهیم. البته درست است که  برگزار کننده این برنامه‌ها هیئت ورزش‌های‌همگانی است، ولی تعدادی از هیئت‌های دیگر ورزشی هم هستند که دارند با ما همکاری می‌کنند. حتی شهرداری، آموزش و پرورش، هیئت دانشجویی، هیئت کارگری و  دانشگاه‌ها دارند با ما همکاری می‌کنند که انشاالله این طرح ملی از نتیجه خوبی هم برخوردار باشد. ما در همین ده روز گذشته 40 ویدیوی تخصصی و آموزشی را داشته‌ایم و حدود 10 مسابقه مجازی هم برگزار کرده‌ایم. مسابقات ایروبیک، طناب‌زنی، آمادگی جسمانی، مهارت فردی که این‌ها همگی مخاطبان خاص خودشان را دارند. جشنواره بازی‌های‌ورزشی کودکان را هم داشته‌ایم. ضمن اینکه هر شب یک لایو اینستاگرامی با موضوعات تخصصی علمی از ساعت 9 تا 10 شب داریم که به صورت تخصصی برای هر رشته انجام می‌شود.
 جوانمردی ادامه داد: هیئت ما دارای ۷۰ رشته است که همگی به روز و فعال هستند. حتی بعضی از آنها شاید اسمش به گوش خیلی‌ها نخورده باشد.
خیلی رشته‌های‌متنوعی داریم که تمام رده‌های‌سنی ما را پوشش می‌دهد، با سلایق مختلف. ممکن است یکی دوست داشته باشد ورزش خیلی جنبشی و پرتحرکی را انجام دهد  ولی دیگری به ورزش‌های ‌آرام علاقه‌مند باشد. ما برای همه این سلیقه‌ها برنامه داریم. همچنین موضوعات موشن داریم که موشن‌های‌خیلی جالبی بچه‌ها، مسئولان انجم‌ ها، گروه‌ها و زیرمجموعه هایشان درست کرده‌اند. موضوعات مختلف بروشوری داریم که هم علمی و تخصصی و هم عمومی هستند در خصوص بیماری کرونا. همچنین کارگاه‌های‌تخصصی داریم که در لایوهایمان از مسئولان خود فدراسیون دعوت کرده‌ایم، نه برای اینکه صرفاً خودشان را معرفی کنند، بلکه به این جهت که مسئولان فدراسیون، خودشان هم یک تخصص‌های‌ویژه‌ای دارند و از آنها در جهت آموزش به علاقه‌مندان نیز استفاده می‌کنیم. 
نایب رئیس هیئت ورزش‌های‌همگانی در پایان گفت: این طرح، یک طرح استقامتی و سختی است. ما روزانه و هفتگی باید برنامه بدهیم به فدراسیون و می‌توانم بگویم روزانه 15 تا 20 ویدئوی آموزشی، موشن و برنامه‌های‌دیگر را به فدراسیون اعلام می‌کنیم و حجم کارمان بسیار بالاست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی