[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

فارس از کشت فرا سرزمینی در روسیه استقبال می‌کند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در دیدار با انجمن دوستی ایران و روسیه با بیان اینکه گسترش روابط بین کشورها در دنیای امروز ضرورتی اجتناب ناپذیر است، عنوان کرد: این روابط در حوزه اقتصاد نیز امری الزام‌آور است. 
استاندار فارس با تأکید بر اینکه روابط اقتصادی بین ایران و روسیه باید بیش از گذشته تقویت شود به تراز منفی تجاری بین دو کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که حجم واردات روسیه 1.3 میلیارد دلار است حجم صادرات ایران به این کشور تنها سه دهم میلیارد دلار گزارش شده است. 
نماینده عالی دولت در استان فارس با تأکید بر تعادل بخشی به این تراز تجاری و تلاش برای افرایش صادرات ایران به روسیه، خاطرنشان کرد: در حال حاضر محصولات کشاورزی و بعضی خدمات مهندسی در زمره صادرات ایران به کشور روسیه قرار دارد. 
وی با اشاره به اینکه رتبه  صادرات ایران از روسیه 48 و رتبه واردات نیز 54 است، به تقویت جایگاه دو کشور در زمینه شرکای تجاری تأکید کرد و گفت: واردات ایران از روسیه نیز در زمینه نیروگاه اتمی، روغن خام آفتابگردان، ذرت دامی و بعضی موارد دیگر بوده است که با توجه به پتانسیل‌های موجود در دو کشور امکان ارتقا این جایگاه وجود دارد. استاندار فارس در بخش دیگری از این دیدار به محدودیت‌های موجود در زمینه توسعه روابط ایران و روسیه اشاره کرد و افزود: رفع ابهامات در زمینه شاخص‌های صادرات، تقویت زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای، راه اندازی خط پرواز و تقویت حمل و نقل هوایی و کاهش واسطه‌ها از مواردی است که به کاهش این محدودیت‌ها کمک می کند.  وی همچنین گفت: استان فارس  آمادگی اجرای برنامه‌های‌فرهنگی در روسیه را دارد. به اعتقاد استاندار فارس ظرفیت‌هایی همچون جایگاه شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و یا شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت می‌تواند در جذب علاقه‌مندان روس مؤثر باشد. 
ایجاد فرصت‌های‌شغلی فرا سرزمینی به ویژه در حوزه کشاورزی از دیگر موضوعاتی بود که به عنوان پیشنهاد از سوی اعضا هیئت رئیسه انجمن دوستی ایران و روسیه در این جلسه مطرح شد و مورد استقبال استاندار فارس قرار گرفت.
دکتر رحیمی همچنین از سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی در حوزه کشاورزی استان فارس نیز استقبال کرد.  وی در پایان با اشاره به قدمت نه چندان زیاد انجمن دوستی ایران و روسیه و همچنین پیگیری‌های ‌مؤثر و پیشنهادات خوب این انجمن تأکید کرد: بی‌تردید تشکیل یک کمیته اجرایی برای پیگیری نشست‌ها و تصمیمات اتخاذ شده سبب به دست آمدن نتایج عملیاتی می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی