[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۲
  • دوره جدید

تجارت مرگ، ارمغان کرونا، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- بر پایه آنچه کارشناسان علوم پزشکی گفته‌اند داروی رمدسیویر تنها در گام نخست و زمان تکثیر ویروس بر بیماری کرونا مؤثر است، این دارو اکنون در بیمارستان‌های‌مرجع درمان کرونا در شیراز و استان فارس پخش می‌شود و فرآهم آوردن آن از جاهای دیگر بیم افتادن در چاه داروهای ساختگی و تقلبی را افزایش داده است.
داروی رمدسیویر در بیمارستان‌های‌مرجع درمان کرونا مانند بیمارستان حضرت علی اصغر شیراز (ع)  و فقط برای بیمارانی که به نوع شدید کرونا مبتلا شده‌اند، چاق هستند، فشارخون و دیابت دارند و ممکن است احتمال مرگ این بیماران بالا باشد، بنا به تشخیص پزشک معالج مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 داروی رمدسیویر در بیمارانی که ریسک بالا دارند، در گام نخست بیماری استفاده می‌شود و نیازی نیست بیمارانی که به نوع خفیف کرونا مبتلا شده‌اند، این دارو را مصرف کنند. بسیاری از بیمارانی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، با خودمراقبتی و قرنطینه خانگی بهبود می‌یابند. کارشناسان علوم پزشکی گفته‌اند وقتی فردی به کرونا مبتلا شد، در گام نخست تکثیر ویروس صورت می‌گیرد و این دارو فقط در این گام  ویروس کارایی دارد و وقتی بیمار بیمارستانی شد، گام تکثیر ویروس دیگر مسئله اصلی نیست بلکه مسئله اصلی التهاب ریه است که باید در زمینه فروکش کردن التهاب ریه اقدامات درمانی صورت گیرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأکید بر اینکه مردم هوشیار باشند؛ داروی رمدسیویر تنها در بیمارستان‌های‌درگیر کرونا توزیع می‌شود بر لزوم عدم استفاده از داروی یاد شده که ممکن است از بازار تأمین گردد هشدار داد.
مهرزاد لطفی روز شنبه در نشست مدیریت بیماری کرونا در دانشگاه با تأکید بر افزایش هوشیاری مردم در زمینه داروی مرتبط با کرونا گفت: داروی رمدسیویر تنها در بیمارستان‌های‌درگیر کرونا توزیع می‌شود و مواردی خارج از حوزه بیمارستان تقلبی است که عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد.
دکتر لطفی در این نشست  اظهار کرد: در تمامی اقلام موردنیاز مردم، افرادی هستند که برای منافع خود و ثروت اندوزی بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی دیگران، به دنبال سودجویی هستند و حوزه سلامت نیز از این امر مستثنی نیست.
وی  ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری کرونا ، سودجویانی هستند که با فریب مردم جامعه داروهایی را به عنوان درمان بیماری کرونا  توزیع می‌کنند؛ از جمله آن می‌توان به داروی رمدسیویر اشاره کرد که به صورت تقلبی در بازار موجود است، بنابراین مردم آگاه باشند که این دارو تنها از سوی وزارت بهداشت در بیماستان‌های‌درگیر کرونا توزیع می‌شود و مواردی خارج از حوزه بیمارستان تقلبی است که عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد. باور اشتباهی که در خصوص استفاده از این دارو در کشور رایج شده، به این صورت است که خانواده‌های‌بیماران بدحال که در ICU بستری شده‌اند، به دنبال داروی رمدسیویر می‌گردند؛ در حالی که در فازی که بیمار وارد آی سی یو شده و به دستگاه تهویه مکانیکی یا نفس مصنوعی وصل شده است، این دارو هیچ اثری ندارد و فقط هزینه‌های‌خانواده‌های‌بیمار را افزایش می‌دهد. به اعتقاد کارشناسان اینکه گفته شود داروهای ضدویروس می‌توانند مرگ ناشی از کرونا را کم کنند، اثبات نشده است. شاید مصرف این داروها فقط طول مدت بستری را در برخی از بیمارانی که در گام نخست بیماری هستند، کاهش دهد تا بهبودی زودتری حاصل شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین در این نشست وضعیت آمار مبتلایان به کرونا و جان‌باختگان این بیماری در شیراز و استان، روند انجام تست‌ها  در مراکز ۱۶ ساعته، فعالیت آزمایشگاه‌های‌تشخیصی کرونا، همچنین اقدامات کارگروه‌های‌مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری  را ارزیابی کرد.
دکتر لطفی افزود: با توجه به افزایش موارد ابتلا به کرونا و  در برخی از شهرستان‌ها، باید نمایندگانی از بهداشت و درمان برای بررسی دلایل روند افزایشی مبتلایان به این بیماری به این مناطق اعزام شوند و با همفکری مسئولان شهرستان‌ها، در خصوص راهکارهای پیشگیری و کاهش موارد ابتلا به چاره‌اندیشی کنند.
وی با توجه اهمیت حفظ سلامت کارکنان مجموعه دانشگاه به ویژه در مراکز درمانی تأکید کرد: مراقبت از کارکنان سلامت مبتلا به کرونا برای حفظ توان ارایه خدمات به مردم از اهمیت بالایی برخوردار است که مسئولان باید برای آن تلاش کنند.
معاونان و مدیران ارشد دانشگاه نیز توضیحاتی در خصوص حوزه‌های‌مختلف مانند تجهیزات و امکانات، وضعیت بیماران بستری کرونا، اقدامات کارگروه‌های‌مختلف و پیگیری مصوبات ستاد، درصد اشغال تخت‌های‌عادی و ویژه، خدمات بیمارستان پشتیبان، وضعیت ابتلا در شهرستان‌های‌استان، انجام تست‌های‌کروناویروس، نوبت‌کاری پزشکان و کارکنان ارائه کردند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست اظهار داشت: براساس آمارهای مربوط به آخرین وضعیت کرونا  در استان فارس، هم اکنون ۱۱۹ هم استانی با شرایط جسمی وخیم، در بخش‌های‌مراقبت‌های‌ویژه مراکز درمانی استان بستری هستند.
 عبدالرسول همتی با بیان اینکه شمار جان‌باختگان کرونا در فارس به ۶۸۹ نفر رسیده است، افزود: هم اکنون ۹۹۶ بیمار مشکوک و یا دارای علامت ابتلا در بخش‌های‌عمومی بستری هستند که از این تعداد، ۱۱۹ بیمار مبتلا به کرونا  به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش مراقبت‌های‌ویژه بیمارستان‌های‌استان بستری هستند.  تا ۲۵ مرداد ۱۳۹۹   بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۰۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران   در کشور به ۳۳۸ هزار و ۸۲۵ نفر رسید. متأسفانه در با جان باختن ۱۶۹ بیمار   مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۹ هزار و ۳۳۱ نفر رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی