[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

باشگاه‌ها باید شفافیت مالی داشته‌باشند، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: در پی ناکامی‌های‌ متوالی و بی‌وقفه تیم‌های‌شیرازی در مسابقات کشوری، موجی از ناامیدی در بین اهالی فوتبال این شهر به راه افتاده  که در گذشته کمتر شاهد آن بوده‌ایم. شاید برای نخستین بار است که همه به چشم یک بحران به این قضیه می‌نگرند و همین می‌تواند نقطه امیدی برای بازگشت فوتبال شیراز به سطح اول کشور باشد.
بجز اهالی فوتبال، نماینده مجلس، استاندار و حالا یک عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز درباره بحران به وجود آمده صحبت کرده‌اند. دکتر دریانوش در خصوص مسائلی که به حوزه‌های‌مالی، اسپانسرینگ و سرمایه گذاران دولتی و خصوصی مربوط می‌شد، صحبت‌هایی انجام داده است.
ولی در پاسخ به این مطلب که "چطور در دنیای فوتبال از فوتبال به عنوان یک صنعت درآمدزا یاد می‌شود اما در ایران و به خصوص استان فارس، فوتبال پدیده ایست که فقط برایش هزینه می‌شود  و نمی توان درآمدی برایش متصور بود" گفت: در این باره لازم است دو مثال را ذکر کنم. در یک بررسی که در سال 2002 انجام شد، مشخص شد که ارزش مالی صنعت فوتبال اسپانیا 5‌میلیارد یورو است و در سال 2006 سود خالص یک فصل لیگ فوتبال آلمان نزدیک به یک و نیم میلیارد یورو بوده است. 
توجه کنید که این ارقام مربوط به دهه گذشته است و اگر الان بخواهیم سراغ آمار و ارقام برویم، چندین برابر این ارقام سود مالی شکل گرفته است. همچنین اگر بخواهم مثالی در ارتباط با لیگ فوتبال ایران بزنم و آن را با یک لیگ آسیایی مانند لیگ ژاپن مقایسه کنم، باید بگویم عملکرد مالی لیگ فوتبال ژاپن با در نظر گرفتن آن اختلاف موجود بین سرانه درآمد ناخالص ملی ایران و ژاپن، تقریباً 55 برابر بیشتر است.  یعنی حقیقتاً در دنیای کنونی، به فوتبال به عنوان یک صنعت نگاه می‌شود.
وی ادامه داد: وقتی می‌خواهیم به فوتبال یک کشور به عنوان یک صنعت نگاه کنیم، چند موضوع را باید در نظر بگیریم. اولین موضوع، بحث اقتصاد آن کشور است. مطمئناً اگر اقتصاد یک کشور ضعیف باشد، نمی‌توانیم انتظار داشته‌باشیم که مثلاً در زمینه فوتبال، حضور یک صنعت قوی را مشاهده کنیم. از طرف دیگر اگر شما اقتصاد قوی و پویایی داشته‌باشید، مطمئناً این اقتصاد قوی را می‌توانیم تعمیم دهیم به میادین دیگر صنعت از جمله فوتبال. دومین موضوعی که در ارتباط با صنعت فوتبال در مورد آن بحث می‌شود، بحث مالکیت دولتی باشگاه‌هاست. در ایران متأسفانه اراده قوی برای واگذاری باشگاه‌ها به بخش خصوصی وجود ندارد. در بند سه ماده 117 قانون برنامه چهارم توسعه آمده که بایستی خصوصی‌‌سازی کامل ورزش تا پایان این برنامه انجام می‌شده. الان چند سال هم از آن برنامه گذشته و اتفاقی نیفتاده. حتی الان هم در گوشه و کنار به صورت جسته و گریخته می‌شنویم که قرار است فلان باشگاه به بخش خصوصی واگذار شود اما باز هم ابهام در این زمینه آنقدر زیاد است که هیچ میل و رغبتی برای سرمایه گذار وجود ندارد که بخواهد به این قضیه ورود کند.
از جمله موارد دیگری که ما در کشورمان دچار نقص هستیم و در لیگ‌های پیشرفته این را نمی‌بینیم  بحث محیط نامطمئن اقتصادی است و ریسک بالای سرمایه‌گذاری اقتصادی در صنعت فوتبال.  خب الان شرایط اقتصادی کشور به شکلی است که زمانی که ما می‌آییم با یک سرمایه‌گذار صحبت می‌کنیم تا یک در پروژه مثلاً  بحث استعدادیابی سرمایه گذاری کند،  وقتی شرایط اقتصادی را می‌بیند به هیچ وجه تمایل ندارد که در چنین پروژه ای همکاری کند.ترجیح می‌دهد سرمایه خودش را در یک جایی قرار می‌دهد که سود بیشتر و  ریسک کمتری دارد. او می‌داند خیلی جاهای دیگر وجود دارد که می‌تواند این سرمایه گذاری را انجام دهد و در عرض چند ماه یا چند هفته سود بیشتری نصیبش ‌شود. به همین دلیل است که کمتر مایل هستند شرکت کنند در بحث سرمایه‌گذاری در باشگاه‌ها.
دکتر دریانوش ادامه داد: در یک بررسی که انجام شده بود، مشخص شد که  در لیگ‌های‌فوتبال ایران، باشگاه‌های‌ما هیچ کدام تراز مثبت مالی نداشتند همه در ضرر و زیان هستند و شفافیت مالی هم وجود ندارد. یکی از موضوعاتی که باید حتماً به آن اشاره کنم، بحث شفافیت است. الان ما آیا شفافیت و اطلاعات اقتصادی  و مالی در باشگاه‌هایمان داریم؟ در سازمان لیگ داریم؟ در فدراسیون فوتبال داریم؟ حالا داریم می‌شنویم که بعضی از مسئولان باشگاه‌های‌ورزشی درگیر مسائل قضایی شده اند در بحث قراردادها اما آیا شفافیت و نظم مالی وجود دارد؟ همه اینها را که کنار هم می‌گذاریم، می‌بینیم که میل و رغبتی برای این موضوع وجود ندارد. عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در پایان گفت : باید کاری کنیم که از جیب بیت المال کمتر در فوتبال سرمایه‌گذاری شود. سرمایه‌گذاری‌هایی که همیشه هم  با ضرر همراه است و در پایان یک دوره مدیریتی، مسئولیت بدهی‌های‌یک باشگاه از یک مدیر به مدیر دیگر انتقال پیدا می‌کند. اگر بخواهیم این مشکلات به وجود نیاید، باید به تمام این اتفاقات توجه کنیم. باید طبق همان برنامه‌ توسعه‌ای که داریم، گام به گام قدم برداریم.  باید مالکیت دولتی برداشته شود از باشگاه‌ها و به بخش خصوصی داده شود. شفافیت مالی که من بسیار روی این موضوع تأکید دارم، حتماً انجام شود. باید آژانس‌های‌تخصصی بازاریابی ورزشی را به صورت  وفور در سطح کشور داشته باشیم و موضوع مهم دیگری هم که وجود دارد، شناخته شدن نشان باشگاه‌ها و لیگ حرفه‌ای ایران است که باعث ترغیب بیشتر سرمایه گذار‌های‌خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری در فوتبال ایران خواهد شد.
لازم به ذکر است، دو تیم شیرازی و ناکام لیگ یک فوتبال کشور، امروز آخرین دیدارهای این فصل خود را انجام خواهند داد. فجرشهیدسپاسی در رشت به مصاف سپیدرود می‌رود و قشقایی در شیراز پذیرای ملوان است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی