[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

کشف سلول‌های‌چشایی که تمام طعم‌ها را می‌شناسند، روزنامه شیراز نوین


محققان نوعی از سلول‌های‌مربوط به گیرنده‌های‌چشایی کشف کرده‌اند که می‌تواند تمام طعم‌های‌شور، تلخ، شیرین، ترش و دلپذیر را شناسایی کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، در دهان انسان گیرنده‌های‌چشایی چند کاره‌ای وجود دارند که می‌توانند ۴ طعم متفاوت را شناسایی کنند.
بیشتر سلول‌های‌مربوط به گیرنده‌های‌چشایی فقط یک طعم خاص مانند تلخ، شیرین  یا ترش و شور را شناسایی کنند. اما سلول‌هایی که به تازگی کشف شده‌اند قادر به شناسایی طعم شیرین، ترش و تلخ هستند. تاکنون سلولی با چنین قابلیت هایی رصد نشده بود.
گیرنده‌های‌چشایی از سه نوع سلول ساخته شده‌اند که در کل طعم غذا را مشخص می‌کند.
نوع نخست به عنوان سلول‌های‌پشتیبان عمل می‌کند. نوع دوم طعم تلخ، شیرین و یا طعم لذت بخش را شناسایی می‌کند.  نوع سوم نیز طعم‌های‌شور و ترش را شناسایی می‌کند.
اما مطالعات روی موش‌ها یک بستر ناشناخته از سلول‌های‌نوع سوم را شناسایی کرد که به طور وسیع تمام طعم‌ها را شناسایی می‌کند.
این سلول‌ها دو مسیر سیگنال دهی متفاوت دارند که به آنها اجازه می‌دهد از یک مسیر ترشی و شیرین و از مسیر دیگر تلخی و لذت بخش را شناسایی کنند. این تحقیق نخستین شواهد فیزیکی از گیرنده چشایی وسیعی است که از چند نظریه مختلف پشتیبانی می‌کند. 
هرچند هنوز هم نمی توان سهم آنها در میزان حساسیت چشایی را تعیین کرد اما انتظار می‌رود سهم سلول‌ها در این روند قابل توجه باشد. کشف جدید چشم اندازی به چگونگی ارسال اطلاعات به مغز و فراوری آنها فراهم می‌کند و همچنین نشان می‌دهد گیرنده‌های‌چشایی ساختار بسیار پیچیده‌ای دارند.
این تحقیق در ژورنال PLOS Geneticsمنتشر شده است.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی