[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

می‌دانم مردم تحت‌فشار هستند، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور گفت: برخی می‌گویند برجام اگر پایه‌هایش محکم بود آمریکا نمی‌توانست چنین و چنان کند. آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد، پایه‌های آن هم محکم نبود؟ از یونسکو و نفتا خارج شد، پایه‌هایشان محکم نبود؟ از سازمان بهداشت جهانی خارج شد آن هم پایه‌هایش محکم نبود؟ او از هرچه پیمان مفید بوده خارج شده، چرا حماقت دشمن را نمی‌بینیم؟ اگر دولت قوی باشد نظام قوی است و اگر دولت شکست بخورد نظام شکست می‌خورد. همه در کنارهم خدمتگزار مردم هستیم.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه  هیئت دولت با بیان اینکه هر امت و ملتی روزهای سختی دارد و در همان روزها جوهرهای انسانی مشخص می‌شود، اظهار کرد: این ماجرا را می‌شود از حرکت ابی‌عبدالله الحسین هم دید. ما امسال در محرم مثل هر سال عشق به ایشان و خانواده‌شان را باید نشان دهیم. شکل عزاداری ممکن است مقداری تغییر کند. اجتماعات باید در حد مجاز باشد و دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنیم.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: من از آن یازده کشوری که رأی ندادند به آن قطعنامه تشکر می‌کنم و از آن دو کشور دوست هم که علیه این قطعنامه عمل کردند متشکرم. چرا ما این کار را توانستیم انجام دهیم؟ به خاطر تدبیر نظام و دولت. اگر آن روز که آنان از برجام خارج شدند ما هم خارج می‌شدیم همه هزینه‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ما می‌شد و آنوقت بی‌هزینه آمریکا به ما خیانت کرده بود.
وی یادآور شد: حالا این رسانه‌های بیگانه فارسی‌زبان دست بر این گذشته‌اند که آمریکا می‌خواهد از مکانیسم فلان برای برجام استفاده کند. عقل هم چیز خوبی است! بخوانید آن قرارداد برجام را! برای کسانی است که در داخل برجام باشند. آمریکا که به صراحت از آن خارج شده است. دیگر چه استفاده‌ای از آن مکانیسم؟
وی یادآور شد: مردم باید واقعیتی را هم بدانند یک زمانی صد میلیارد دلار پول نفت وارد این کشور می‌شد اما الان دیگر چنین چیزی نیست. این افتخار دولت است که اقتصاد ما بدون نفت اداره می‌شود. ما الان صادرات غیرنفتی را توسعه دادیم و با آن داریم کشور را اداره می‌کنیم. این در تاریخ ما بی‌سابقه است، چه پیش و چه پس از انقلاب. الان ما تنها ده درصد بودجه‌مان متکی به نفت است، قدیم تا ۳۵ یا ۴۰ درصد به نفت متکی بود. ولی الان چنین نیست و نمی‌خواهیم در سال رونق تولید که مردم نیاز به حمایت دارند از آنان مالیات زیادی بگیریم.
روحانی تصریح کرد: ما هم قدرت داریم که پنجاه هزار میلیارد مثل دولت قبل از بانک مرکزی استقراض و پول پرفشار وارد بازار کنیم اما این را به مصلحت کشور نمی‌دانیم. ما تا امروز و با همه مشکلات یک‌بار دست‌مان را به سوی بانک مرکزی دراز نکردیم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: پس یا باید اوراق خزانه بفروشیم که این کار را آغاز کردیم یا سهام بفروشیم که چنین هم کرده‌ایم و معتقدیم اقتصاد باید به مردم واگذار شود و از اول دولت هم به دنبال این بودیم. یک راه دیگر هم فروش نفت است که طرحی برای آن مشخص کردیم و کاملاً این طرح را به نفع مردم می‌دانیم. یک تودهنی به آمریکا است که می‌خواهد ما نفت نفروشیم اما ما نفت را می‌فروشیم.
روحانی تأکید کرد: این یکی از طرح‌های افتخارآمیز این دولت در نفت است. اگر روسای دو قوه دیگر هم موافقت کردند ما این طرح را می‌آوریم و اجرا می‌کنیم اگر نه به دنبال طرح‌های دیگری می‌رویم.
وی با بیان اینکه می‌دانیم که مردم تحت‌فشار هستند اما طرح‌هایی را در دولت اجرا می‌کنیم که این مشکلات و فشار کم شود، اظهار کرد: ما الان در درمان کرونا داریم این کار را برای مردم رایگان انجام می‌دهیم. چند کشور در دنیا این کار را کرده‌اند؟ بروید بشمرید ببینید چند کشور پیدا می‌کنید؟ ببینید چقدر هزینه درمان بر گردن بیماران کرونا در دیگر کشورهاست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی