[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

ارزیابی صادرات غیرنفتی در بخش معدن ، روزنامه شیراز نوین

راهکارهای تحقق و عملیاتی شدن شعار جهش تولید در حوزه صنعت، معدن و تجارت در نشستی با حضور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس و جمعی از فعالان اقتصادی و رؤسای تشکل‌های‌بخش خصوصی بررسی شد. گزارش دریافتی ایرنا حاکی است رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در این نشست سه ساعته با ارایه گزارشی گفت: نشست هم‌اندیشی بخش خصوصی، دولتی و قانون‌گذاری نویدبخش رشد و بالندگی  بخش اقتصادی استان فارس است. حمیدرضا ایزدی افزود: ضرورت تعامل،  همکاری، همراهی و هم‌افزایی همه مجموعه‌ها و دستگاه‌ها در بخش خصوصی و دولتی در سطح ملی و استانی از جمله راهکارهای عملیاتی شدن شعار سال در صنعت و تولید است.
وی ادامه داد: طرح‌های اکتشافی و معدنی مهمی چون مطالعات اکتشافی در پهنه شمال و شمال شرق استان با وسعت  ۱۷ هزار کیلومتر مربع و اعتبار  ۹۹ میلیارد ریال (پی‌جویی، اکتشاف و ژئوفیزیک)، پهنه اکتشاف دولومیت در شهرستان‌های لامرد، مهر، لار، خنج، اوز، گراش، کازرون، فراشبند و فیروزآباد ، با وسعت  ۲۸ هزار کیلومتر مربع، مطالعات اکتشافی در شهرستان‌های رستم و ممسنی، مطالعات اکتشافی در نزدیکی مرکز استان برای ساماندهی و جابه‌جایی معادن شن و ماسه واقع در حریم شهر شیراز، طرح تولید سدیم سیانید  با سرمایه ثابت  ۵۰۰۰ میلیارد  ریال، طرح تولیدpccاز سنگ  آهک  در شهرستان داراب با میزان  ۲ هزار میلیارد ریال از سال   ۹۸ تاکنون در دست مطالعه یا اجرا است که می‌تواند تأثیرات اقتصادی مطلوبی در پی داشته‌باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس همچنین در خصوص تولید ناخالص بخش معدن استان گفت: در بررسی‌های آماری صرفاً ارزش کالاهای معدنی خام و فرآوری نشده بخش معدن استان را به عنوان GDP بخش معدن در کل اقتصاد استان منظور می‌کنند که خاص استان فارس هم نیست و این رویه در کل کشور انجام می‌شود در حالی‌که ارزش کالاهای مربوط به بخش صنایع معدنی در تولید ناخالص استان بسیار بیشتر از سهم یک درصدی اعلامی است. ایزدی افزود: به طور کلی بخش معدن و صنایع معدنی و ارزش تولیدات این بخش چه در سطح کشور و چه در سطح استان رقم قابل توجه و تأثیرگذاری است.
وی ادامه داد: تنها مجتمع ذوب آهن پاسارگاد رقمی معادل  ۲۷۰میلیون دلار صادرات غیرنفتی شمش فولاد داشته است که این رقم به تنهایی بیانگر نقش  ۵۰۰۰  میلیارد تومانی این واحد نسبت به کل ارزش تولید ناخالص استان است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی