[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۱
  • دوره جدید

شناسایی واحد‌های‌آلاینده و انتقال به محدود‌های‌خارج از شهر، روزنامه شیراز نوین

اولین جلسه کمیته کارشناسی موضوع ماده 14 قانون هوای پاک در تاریخ 26/5/99 با حضور مدیر کل و معاون نظارت و پایش و اعضاء کمیته در سالن جلسات اداره کل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس، حمید ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس ضمن تأکید بر اهمیت و لزوم توجه به انتقال صنایع آلاینده درون شهرها، خصوصاً شهر شیراز  به محدود خارج از شهر گفت: بسیاری از این صنایع دارای قدمتی طولانی با فرایند‌های‌قدیمی بوده‌اند و از سویی به دلیل گسترش فضای شهری و ساخت و سازهای چند دهه گذشته  این صنایع در میان مراکز مسکونی قرار گرفته‌اند لذا آلودگی‌های‌آنها می‌تواند تأثیر مخربی بر سلامت و بهداشت جامعه ایجاد نمائید از این رو جهت حفظ بهداشت عمومی انتقال این گونه از واحد‌ها از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد.
وی افزود: با توجه به اینکه دستور العمل اجرایی ماده 14 قانون هوای پاک از سال جاری ابلاغ شده که اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس با هماهنگی سایر اعضا کارگروه اهتمام کامل در جهت اجرایی نمودن آن دارد و شناسایی واحد‌های‌آلاینده و همچنین برنامه‌ریزی جهت انتقال آنها به محدود‌های‌خارج از شهر از وظایف اصلی این کار گروه است.
گفتی است که ماده 14 قانون هوای پاک مصوب سال 1396 بیان می‌دارد درمواردی‌که کاهش یا از بین بردن آلودگی ناشی از مراکز صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی به تشخیص سازمان فقط از طریق انتقال تمام یا بخشی از خطوط تولید یا تأسیسات یا اماکن آنها به نقاط مناسب امکان‌پذیر می‌باشد و یا فعالیت مراکز مذکور در مناطق مسکونی سلامت ساکنان آن مناطق را به خطر بیاندازد، مالکان و مدیران واحد موظفند در مهلت تعیین شده در طرح انتقال، نسبت به انتقال واحد مربوطه اقدام کنند. مستنکف از مفاد این ماده به پرداخت جزای نقدی معادل سه درصد (۳%) درآمد سالانه ناخالص همان واحد محکوم می‌شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی