[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

کلاه جلوگیری از ریزش موی مبتلایان به سرطان ساخته شد، روزنامه شیراز نوین

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت کلاهی شدند که باعث جلوگیری ۷۰-۸۰درصدی موهای مبتلایان به سرطان می‌شود.
حسین پالیزه مدیر مرکز تحقیقات شهید چمران دانشگاه ارومیه و یک واحد فناور در خصوص محصول خود با عنوان «دستگاه ضد ریزش مو در مبتلایان به سرطان» در گفت وگو با خبرنگار مهر گفت: دستگاه ضد ریزش مو برای افرادی که تحت شیمی درمانی هستند طراحی شده است زیرا این افراد با دیدن ریزش موهایشان حین شیمی درمانی ناامید از بهبودی می‌شوند و گاها بعضی از بیماران از ادامه روند درمان سر باز می‌زنند.
وی ادامه داد: به همین دلیل درصدد برآمدیم تا این دستگاه را طراحی کنیم تا از آسیب به فولیکول‌های‌مو جلوگیری کند؛ در واقع به دلیل وجود سموم در داروهای شیمی درمانی، به فولیکول‌های‌مو آسیب می‌رسد، دستگاه ساخته شده با کاهش جریان خون در سر بیمار باعث کنترل ریزش مو می‌شود.
به گفته وی، این دستگاه، کمک درمان بوده و از دستگاه‌های‌پزشکی غیر تهاجمی به شمار می‌رود. 
پالیزه با تأکید بر اینکه نمونه‌های‌خارجی این دستگاه در کشور با قیمت‌های یک تا دو میلیارد وجود دارد، افزود: استفاده از این دستگاه یک آپشن محسوب می‌شود که به ازای هر ساعت  استفاده، آن مرکز درمانی هزینه دریافت می‌کند.
وی ادامه داد: دستگاهی که صفر تا صد آن را با دانش بومی طراحی کردیم با قیمتی حدود صد میلیون ساخته شده که برای تولید انبوه هزینه کمتری صرف خواهد شد.
وی تأکید کرد: استفاده از این دستگاه باعث حفظ ۷۰ تا ۸۰ درصدی مو در مبتلایان به سرطان حین شیمی درمانی می‌شود؛ تاکنون روی افرادی که تست شده نتایج موفقیت‌آمیز داشته و در صدد هستیم که تولید آن را آغاز کنیم.
پالیزه با بیان اینکه استفاده از این کلاه برای جلوگیری از ریزش موی مبتلایان به سرطان برای کودکان توصیه نمی‌شود، افزود: استفاده از این دستگاه باید زیر نظر پزشک باشد.
وی ادامه داد: همچنین تمام قطعاتی که در ساخت این کلاه استفاده کردیم در کشور موجود است و تجهیزات وارداتی ندارد و کاملاً مشابه دستگاه‌های خارجی کار می‌کند.
به گزارش مهر، این دستگاه در  اینوتکس ۲۰۲۰ موفق به کسب عنوان دوم در رویداد اینوتکس پیچ شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی