[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

ضرورت انجام طرح‌های پژوهشی در حوزه جامعه عشایر، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: جامعه عشایری به خاطر عنصر اساسی «حرکت» و تعامل نزدیک با «محیط‌زیست» وجه تمایز اساسی با جامعه «ایستا و ساکن» روستا و شهر دارد که این خصیصه، نگاه ویژه‌تر، تخصصی‌تر و پژوهش‌گرایانه‌تری را می‌طلبد، که طرح‌های‌پژوهشی در حوزه عشایری افزایش یابد.
روح الله بهرامی با بیان اینکه جامعه عشایری در کنار جامعه شهری و روستایی سومین جامعه انسانی استان فارس را تشکیل می‌دهد، افزود: این جامعه همچون دو جامعه ذکر شده طیف گسترده‌ای از خواسته‌ها و نیازها، پتانسیل‌ها، ظرفیت‌ها و محدودیت‌ها را دارد که برخی شناخته شده و برخی نیاز است بررسی و شناسایی گردد. 
وی اظهار داشت: از سال 1392 با استفاده از اعتبارات موضوع «ماده 56 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 1 مصوب سال 1384»، تاکنون 7 طرح پژوهشی با استفاده از اعتبارات یادشده و با مساعدت و همکاری شایسته استانداری محترم و مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و‌ آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با موضوع‌های‌مختلفی چون «فقر اقتصادی، اثرات خشکسالی، استفاده از بیوگاز، کوچ نوین، توسعه گردشگری عشایری، روش‌های گردآوری آب باران در مناطق عشایری» انجام شده و یک قرارداد پژوهشی نیز از محل اعتبارات سال 1398، با مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس با موضوع «معیشت پایدار عشایر و ارتقا تاب‌آوری آنها در شرایط اقلیم» منعقد شده است.
بهرامی بیان داشت: 9 عنوان پژوهشی نیز در راستای محورهای پنج‌گانه پژوهشی استان در سال 1399، به کارگروه پژوهش و آموزش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اعلام شده است. 
مدیر کل امورعشایرفارس افزود: همچنین تفاهم‌نامه‌هایی نیز با دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس در جهت بهره‌گیری از پتانسیل نظام نوین ترویج کشاورزی و یاوران تولید در راستای علمی‌سازی و دانش‌بنیان کردن تولیدات عشایری، مبادله شده است. گفتنی است که تجربه نشان داده است، پژوهش‌های‌انجام گرفته در حوزه عشایر نسبت به جامعه روستایی و شهری به لحاظ کمیت، وزن بسیار اندکی دارند که این اداره کل، ضمن دعوت و درخواست از اساتید دانشگاه‌ها،‌ مراکز پژوهشی و پژوهشگران و بویژه دانشجویان عزیز جهت ورود به حوزه پژوهشی عشایر، آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری اعلام می‌دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی