[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

مصرف بهینه برق با راهکارهای تشویقی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیر عامل شرکت توزیع برق استان فارس محورهای سه گانه فعالیت این دستگاه خدمت‌رسان را بر مبنای عملکرد در حوزه‌های‌دوستدار محیط‌زیست، ارزش آفرینی و خدمتگزاری به آحاد جامعه معرفی کرد.مهندس احمد رضا خسروی ظهر سه‌شنبه 28 مرداد ماه در جمع خبرنگاران حرکت چرخه صنعت برق ایران را حول محورهای تولید، انتقال و توزیع معرفی کرد و خاطر نشان ساخت: امروزه برق به عنوان زیرساخت همه زیرساخت‌ها شناخته می‌شود و با گذشت زمان ماهیت انرژی الکتریکی از مصارف رفاهی به امری ضروری تغییر یافته و در جوامع امروزی زندگی بدون برق امکان‌پذیر نیست. وی تأثیر انرژی الکتریکی را بر اقتصاد حیاتی ارزیابی کرد و بیان داشت: برق پاک‌ترین و سهل الوصول‌ترین انرژی‌ها است و زندگی بدون انرژی الکتریکی بسیار دشوار خواهند بود. 
به همین دلیل است که مردم با ایجاد کوچکترین مشکلی در شبکه به صورت لحظه‌ای عملکرد مارا قضاوت می‌کنند. مدیر عامل شرکت توزیع برق استان فارس با اشاره به دشواری‌هایی که پرسنل زحمتکش این شرکت با آن روبرو هستند، اظهار داشت: خدمتگزاران مردم در شرکت توزیع برق وظایف دشواری نظیر کار در ارتفاع، کار با برق ولتاژ فشار قوی، انجام وظیفه در شرایط نامساعد جوی، عبور و مرور در جاده‌های‌صعب العبور و بسیاری دیگر از مخاطرات را برای ایجاد شبکه پایدار انرژی و خدمت‌رسانی به مردم به جان می‌خرند.
مهندس خسروی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه الگوی مصرف از سوی مشترکین تعریف می‌شود، خاطر نشان کرد: مدیریت توزیع برق تابع متغیرهای پیچیده‌ای است و در تابستان و زمستان با پیک‌های‌متغیری روبرو هستیم. در نظر داشته باشیم به ازای هر کیلووات ظرفیت‌سازی در بخش نیروگاهی 700 تا 800 دلار برای دولت هزینه دارد و این در حالی است که در بخش‌های‌تولید، انتقال و توزیع این مبلغ به 1500 دلار افزایش می‌یابد.
 به همین دلیل ساخت نیروگاه‌های‌جدید مستلزم هزینه‌های‌زیادی است و از نظر اقتصادی این امر مقرون به صرفه نیست که برای تولید 300 ساعت انرژی در طول سال بایدهزینه چندصد میلیارد تومانی انجام دهیم. وی خواستار تقسیم ساعات اوج مصرف به زمان‌های‌مختلف شبانه روز شد و بیان داشت: در استان فارس ۳ درصد از مشترکان برق کشاورزی دارند که ۵۰ درصد از مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند. این درحالی است که استان فارس دارای ۲۷ هزار مشترک برق کشاورزی است و رقم کل مشترکان برق بالغ بر یک میلیون اشتراک است. با مطالعه این آمار به این نتیجه خواهیم رسید که شمار مشترکان برق کشاورزی اندک اما سهم برق مصرفی آنها بسیار بالا است. به همین دلیل شرکت توزیع به سراغ راهکارهای تشویقی رفت و از مشترکان این بخش درخواست کرد که در 4 ساعت پیک مصرف از وسایل پرمصرف مثل تلمبه استفاده نکنند تا معافیت‌هایی در بخش پرداخت هزینه به آنها تعلق گیرد.
مدیر عامل شرکت توزیع برق استان فارس در ادامه گفت: در سال جاری ۶ هزار و ۵۰۰ مگاوات کمبود برق داشتیم و توانستیم با علم مدیریت و برنامه‌ریزی ازتابستان گرم عبور کرده و خاموشی‌های‌ دوره‌ای نداشته باشیم. در نظر داشته‌باشیم که تولید برق برای محیط‌زیست تبعات ناگواری به دنبال دارد و با همکاری مشترکین باید به همه جوانب آن اندیشیده و مصرف بهینه را در دستور کار قرار دهیم.
مهندس خسروی در بخش دیگری از سخنان خود هوشمندسازی کنتورهای مشترکین اشاره کرد و گفت: شرکت توزیع برق استان فارس تمامی کنتورهای مناطق گرمسیری استان را هوشمند کرده و الگوی بهینه مصرف را به ادارات و مساجد تعمیم دادیم. همچنین بسیاری از خدمات این سازمان به صورت الکترونیک و از طریق فضای مجازی به مردم عرضه می‌شود و این مسئله نقش مهمی در کاهش سفرهای شهری، مقابله با کرونا، کاهش ریسک فساد اداری و مواردی از این دست خواهد داشت.وی از ارایه 82 خدمت به صورت الکترونیک به شهروندان داد و افزود: در شهرستان‌های‌فارس میز خدمت الکترونیک فعال است و فعالیت‌های‌خدمت‌رسانی به مردم به صورت متداوم پایش می‌شود. همچنین به منظور رفع نقص‌های‌احتمالی سامانه ارتباط دوسویه با مردم ایجاد شده و شهروندان می‌توانند تخلف‌ها و و کاستی‌های‌موجود را به کارشناسان این مرکز اطلاع داده و پاداش‌هایی نیز برای همکاری مردم در نظر گرفته شده است. مدیر عامل شرکت توزیع برق استان فارس در ادامه اظهار کرد: با مقایسه هزینه برق در ایران با سایر کشورها متوجه می‌شویم که بهای برق در کشور ما بسیار ارزانتر از دیگر نقاط دنیا است که بطور متوسط رقمی در حدود یک درصد از کل هزینه‌های یک خانوار را در بر می‌گیرد.
مهندس خسروی در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات صورت گرفته توسط این دستگاه خدمت‌رسان اشاره کرد و گفت: امسال در هفته دولت با وجود همه دشواری‌های اقتصادی مبلغی بالغ بر ۵۰‌میلیارد تومان به پروژه‌های‌این صنعت اختصاص یافته که بسیاری از آنها تا دهه فجر به بهره‌برداری خواهند رسید. این مقام مسئول خبر از تهیه سیستم‌های قابل حمل روشنایی خورشیدی داد و بیان داشت: استان فارس به هاب تأمین ۵۱۰۰ دستگاه سیستم قابل حمل روشنایی خورشیدی بدل شده است. این دستگاه‌ها برای عشایر هفت استان کشور مهیا خواهد بود و بالغ بر ۲۴۵۰ دستگاه آن بین خانوارهای عشایر فارس، توزیع می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی