[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

سالمندان در تیررس کووید ۱۹، روزنامه شیراز نوین

حساسیت ویژه برای پیشگیری و کنترل کروناویروس در مراکز نگهداری و توانبخشی/ نظارت بهداشتی بر ۵۶ مرکز توانبخشی و نگهداری در فارس.
به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مراقبت ادغام یافته سالمندان همراه با تشکیل پرونده الکترونیک سلامت در تمامی مراکز ارائه خدمات سلامت برای سالمندان تحت پوشش دانشگاه انجام می‌شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» گفت: سالمندان بیش از سایر گروه‌های‌سنی در معرض خطر ابتلای شدید و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ هستند.
این مقام مسئول در دانشگاه افزود: در تمامی مراکز ارائه خدمات سلامت در مناطق شهری و روستایی، سالمندان ضمن تشکیل پرونده الکترونیک سلامت تحت مراقبت‌ ادغام یافته سلامت سالمندان قرار گرفته اند.
معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: در حالی که بسیاری از این سالمندان به بیماری‌های‌مزمن مانند فشارخون بالا، دیابت یا بیماری‌‌های‌قلبی مبتلا هستند، با آغاز همه گیری کووید-۱۹ و آسیب‌پذیری این گروه سنی، ارائه خدمات حضوری به این گروه سنی محدود شده است.
او اضافه کرد: به همین دلیل طراحی سیستم‌های‌مراقبتی جایگزین برای پیشگیری از بروز عوارض و مشکلات ناشی از محدودسازی خدمات مراقبتی حضوری ضروری بود.
دکتر همتی بیان کرد: ویروس کرونا به آسانی در مراکز پر‌ازدحام و تجمعی شیوع می‌یابد، بنابراین توجه به وضعیت مراکز نگهداری سالمندان و مراکز توانبخشی اهمیت ویژه‌ای دارد، همچنین افراد نگهداری شده در آسایشگاه‌ها نیز از گروه‌های‌پرخطر و آسیب‌پذیر در برابر ویروس کرونا محسوب می‌شوند، به نحوی که احتمال ابتلای آنان به بیماری کووید-۱۹ و مرگ ناشی از ابتلا به آن بسیار زیاد است.
معاون بهداشت دانشگاه افزود: خطر عوارض شدید این بیماری در توانخواهان سالمند نسبت به دیگران بیشتر بوده و نیاز به اقدامات پیشگیرانه برای قطع حلقه انتقال ویروس به دیگران و افرادی که با توانخواهان به هر نوعی در ارتباط هستند، الزامی است.
او با تأکید بر ضرورت اجرای تمهیدات مناسب در راستای پیشگیری از ورود و انتقال ویروس کرونا در محیط‌های‌مستعد گسترش بیماری همانند سراهای سالمندی، گفت: به دلیل وجود افراد مستعد در مراکز نگهداری و توانبخشی و تردد مددکاران شاغل در این اماکن، انتقال و گسترش بیماری کووید-۱۹ در این محیط‌‌ها به ‌سرعت صورت می‌‌گیرد، بنابراین اجرای سیاست‌های‌محدودکننده ملاقات‌ها و محدود کردن رفت‌ و آمد ساکنان و فعالیت‌‌های‌گروهی برای ایجاد فاصله ‌گذاری فیزیکی، غربالگری دوره‌ای کارکنان، غربالگری علامتی، پایش علامتی مددجویان ساکن در مراکز نگهداری و توانبخشی، آموزش کارکنان با رویکرد کنترل آلودگی محیطی، استفاده از تجهیزات حفاظت فردی و رفع کمبود این قبیل تجهیزات از نکات کلیدی و قابل اجرا برای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا در این قبیل مراکز است.
دکتر همتی افزود: برنامه گزارش دهی روزانه موارد محتمل و قطعی کووید-۱۹ در تمامی مراکز تجمعی پرخطر از جمله مراکز نگهداری سالمندان و توانبخشی معلولان ذهنی و اعصاب و روان تحت پوشش سازمان بهزیستی استان فارس از ابتدای شیوع این بیماری به عنوان طرح مداخله‌ای ابتکاری مدیریت سلامت جمعیت، خانواده و مدارس این معاونت اجرایی شد، به نحوی که در این طرح با انجام روزانه تب سنجی و ارزیابی نشانه‌های‌شایع و غیرشایع بیماری کووید ۱۹ در مددجویان ساکن ۵۶ مرکز توانبخشی و نگهداری در شهرستان‌های‌زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نسبت به ثبت موارد محتمل، اعزام، ارجاع و فوت اقدام شده و پیگیری‌های‌لازم انجام می‌شود. او اظهار کرد: در صورت گزارش مشاهده موارد محتمل در مددجویان و مددکاران در این مراکز، اقدامات کنترلی تشدید یافته مقابله با اپیدمی کرونا با حضور تیم بهداشتی اعزامی از مراکز بهداشت شهرستان‌ها انجام می‌شود. معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: اعزام تیم‌های‌بهداشتی برای ارزیابی دوره‌ای تمامی مراکز نگهداری و توانبخشی و تکمیل چک لیست کشوری پایش و ارزیابی این مراکز، انجام نمونه گیری تست کووید از مددجویان و مددکاران مراکز، انجام گندزدایی کامل با تأکید بر انجام ضدعفونی تمامی سطوح سه بار در هر روز در دستور کار تمامی شبکه‌های‌بهداشت و درمان گنجانده شده است.
دکتر همتی اضافه کرد: همچنین آموزش و بازآموزی تمامی مدیران، مددکاران و کارکنان مراکز با رویکرد پیشگیری از انتقال بیماری و علایم آن و روش‌های‌ایزوله و قرنطینه سازی موارد مثبت کووید، تأکید بر لزوم نپذیرفتن مددجوی جدید و پرهیز از به کارگیری مددکار جدید مگر در صورت اجبار، از جمله اقداماتی بوده که کماکان در حال اجراست.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ابراز امیدواری کرد تا با اتکال بر قدرت لایزال الهی و همکاری متعهدانه دست اندرکاران سلامت جامعه، شاهد کنترل این بیماری و کاهش موارد ابتلا به ویژه در آسایشگاه‌ها و مراکز نگهداری هستیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی