[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

صِرف درخواست آمریکا موجب فعال شدن مکانیسم ماشه نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که خط خبری برخی رسانه‌های‌بیگانه این است که نشان دهند صرفاً با درخواست‌ آمریکا، ایران از طرف شورای امنیت سازمان ملل تحت‌تحریم قرار خواهد گرفت، تأکید کرد: آمریکا هیچ جایگاهی برای چنین اقدامی ندارد و در اقدامی مغایر با مقررات و قواعد حقوق بین‌الملل و مفاد قطعنامه ۲۲۳۱، صرفاً «درخواست» به رئیس دوره‌ای شورای امنیت ارائه کرده است.
 به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص آخرین روند تحولات و اقدامات غیرقانونی آمریکا در شورای امنیت و تلاش‌های‌کشورمان اظهار کرد: در ابتدا لازم است این نکته مهم مورد تأکید قرار گیرد که در روند بازتاب  اخبار و تحولات مرتبط با تلاش بی‌مبنای ایالات‌ متحده برای بازگرداندن قطعنامه‌های‌شورای امنیت که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ لغو شده است، شاهد تلاش برخی رسانه‌های‌بیگانه برای القای یک برداشت نادرست هستیم. این خط خبری به دنبال این است که نشان دهد صرفاً با طرح درخواست آمریکا، قطعنامه‌های‌لغو شده و به تبع آن تحریم‌ها احیاء‌ شده و ایران از طرف شورای امنیت سازمان ملل تحت‌تحریم قرار خواهد گرفت.
خطیب‌زاده افزود: این در حالی است که آمریکا هیچ جایگاهی برای چنین اقدمی ندارد و در اقدامی مغایر با مقررات و قواعد حقوق بین‌الملل و مفاد قطعنامه ۲۲۳۱، صرفاً «درخواست» به رئیس دوره‌ای شورای امنیت ارائه کرده است. صلاحیت آمریکا برای طرح این درخواست از سوی همه اعضای برجام  رد شده و آمریکا حتی در بین متحدان خود تا آنجا منزوی شده که سه کشور اروپایی را متحدان آیت‌الله‌های ایران خوانده است. تمامی اعضای باقی مانده در برجام شامل سه کشور اروپایی آلمان  انگلیس و فرانسه و همچنین روسیه و چین بلافاصله و قویاً با این درخواست بی‌مبنا و غیر‌قانونی ایالات متحده  مخالفت کرده و آن را به اطلاع رئیس شورای امنیت نیز رسانده‌اند. سایر اعضای شورای امنیت نیز ظرف روزهای آینده موضع مشابه اتخاذ خواهند کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به وقایع مرتبط با نشست اخیر شورای امنیت و مخالفت قاطع همه کشورهای عضو به جز یک کشور  و به خصوص مخالفت اعضای دائم شورای امنیت به خصوص روسیه و چین با آمریکا افزود: واشنگتن هیچ‌گاه به خواست نامشروع خود نخواهد رسید.
خطیب‌زاده با تأکید بر اینکه هدف اول و غایی آمریکا پیشبرد تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران با توسل به ابزارهای یک‌جانبه‌گرایانه سیاسی و مهم‌تر از آن جنگ روانی و تبلیغاتی و بر هم زدن  ثبات و امنیت روانی و اقتصادی کشور است،  اضافه کرد: همانگونه که دکتر ظریف در پیام پنجشنبه شب  خطاب به ملت ایران در صفحه اینستاگرام تأکید کردند، دستگاه دیپلماسی همانند هفت سال گذشته،  تمامی تلاش و ظرفیت سیاسی و حقوقی خود را برای ترویج و تثبیت چهره‌ی مقتدر و منطقی ایران در عرصه بین‌الملل بکار گرفته و در تلاش است برای مقابله با یکجانبه‌گرایی و قانون‌گریزی آمریکا، به یاری خدا حتماً یک بار دیگر طعم انزوا را به قانون‌شکنان آمریکایی بچشاند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی