[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

مسئولان همت کنند تا پیست موتورکراس شیراز زودتر به بهره برداری برسد، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین:  حمیدرضا هوشمند از قهرمانان موتورکراس کشور و مربی این رشته ورزشی، 40 ساله و متولد شیراز است. او در خصوص ورودش به این رشته ورزشی می‌گوید : از سال 72 موتورسواری را شروع کردم و از سال 75 وارد مسابقات شدم. در کلاس 80 سی سی مقام‌های‌دوم و سوم کشوری را کسب کردم و از سال 80 و 81 دوباره تمریناتم را شروع کردم و در کلاس 25 سی سی مقام‌های‌اول و دوم و سوم کشور را به دست آوردم. در سال‌های‌85 و 86 دو سال پیاپی در کلاس "ام ایکس وان" قهرمان کشور شدم و در همان دو سال عضو تیم ملی هم بودم. در سال 85 به مسابقات بین‌المللی اسپانیا اعزام شدم و در سال 86 نیز در تورنمنت آسیایی امارات حضور داشتم.
وی در خصوص این که چه کسی مشوقش برای ورود به عرصه موتورسواری بود، می‌گوید: من با تشویق برادرم به موتورسواری آمدم. او در رشته "ریس" فعالیت دارد. البته پیست‌های ‌ریس کشور در شهرهای تهران، اصفهان و ومشهد هستند اما متأسفانه در شیراز به دلیل نبود پیست، موتورسواران این رشته مجبورند در جاده تمرین کنند.
هوشمند درباره موتورسیکلت خود و کلاس‌های‌مختلف این رشته می‌گوید: موتوری که من الان سوار می‌شوم 450 سی سی است و در کلاس "ام‌ایکس‌1" شرکت می‌کنم. کلاس حرفه‌ای‌ام ایکس وان شامل موتورهای 250 سی سی دوزمانه تا 450 سی سی چهار زمانه می‌شود و کلاس "ام ایکس 2"  هم از 125 سی سی دوزمانه است تا 250 سی سی سوپاپی. این رشته‌ها در سطح بین ‌مللی هم فعالیت دارند.
قهرمان شیرازی موتورکراس کشور ادامه می‌دهد: متأسفانه در شیراز پیست مخصوصی برای ما وجود ندارد. تا سال 1370 یک پیست در دروازه قرآن وجود داشته اما توسط یکی از ادارات تصرف شد و از آن به بعد، ما مجبور بودیم زمین‌هایی را به عنوان امانت بگیریم، پیست‌سازی کنیم و با هزینه شخصی آنجا را اداره کنیم. اما خوشخبتانه از سال گذشته که آقای طهماسبی به عنوان رئیس هیئت انتخاب شدند، با پیگیری‌هایی که انجام دادند، یک قطعه زمین در بلوار احمدبن موسی که حدود 4 هکتار است، به بخش کراس تعلق گرفت و برای ساختن پیست شروع به فعالیت شده و تا حدود 60 تا 70 درصد زیربنای کار انجام شده است. انشالله در یکی دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
هوشمند در خصوص قیمت موتورسیکلت‌ها و هزینه‌های نگهداری آنها می‌گوید: قیمت موتورسیکلت‌ها در حال حاضر از حدود 200 میلیون شروع می‌شود و به 400 و 450 میلیون هم می‌رسد. هزینه نگهداری هم به میزان استاندارد بودن پیست بستگی دارد. اگر پیست استاندارد باشد، ماهیانه 3 تا 5 میلیون تومان باید خرج موتورها کنیم. بستگی به خاک پیست دارد که به موقع آب‌پاشی شود و تعمیرگاه هم در محل پیست وجود داشته‌باشد.
وی درباره اینکه بهترین موتورسواران ایران اهل کدام استان‌ها هستند،گفت: موتورسواران استان‌های‌تهران، اصفهان و خراسان خیلی قوی هستند و اکثراً نفرات تیم ملی از این استان‌ها انتخاب می‌شوند.
حمیدرضا هوشمند درباره بخش آموزش هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی می‌گوید: مربیانی هستند که در پیست‌ها زیرنظر هیئت فعالیت می‌کنند. ما در بخش همگانی طرحی داریم که با شروع بهره‌برداری از پیست انجام خواهد شد. در این طرح علاقه‌مندان می‌توانند حضور پیدا کنند و لازم نیست که حتماً از بخش حرفه‌ای و قهرمانی کارشان را شروع کنند. می‌توانند در دوره‌های‌آموزشی شرکت کنند و بعد از کسب مهارت لازم، در صورتی که علاقه‌مند بودند برای رسیدن به مراحل بالاتر، به بخش حرفه‌ای وارد شوند. در مجموع ورود به این رشته سخت نیست. مهم‌ترین مسئله برای ما بهره‌برداری از همان پیست است. اگر این پیست راه‌اندازی شود، فرهنگ‌سازی خوبی انجام خواهد شد. قهرمان‌پروری صورت می‌گیرد، آموزش صحیح موتورسیکلت‌رانی انجام خواهد شد و این‌ها بسیار تأثیرگذار هستند در ورود علاقه‌مندان به این رشته ورزشی. در بخش کراس با برنامه‌ریزی ‌ایی که صورت گرفته، یک تعداد موتورسیکلت در پیست قرار خواهد گرفت تا علاقه‌مندان بتوانند از آنها استفاده کرده و آموزش ببینند. اما طبیعتاً اگر بخواهند به بخش حرفه‌ای ورود کنند، باید هزینه‌های‌بیشتری را متحمل شوند. در مجموع باید گفت این رشته مانند اسب سواری، رشته گران قیمتی است.
این قهرمان و مربی موتورسواری کشور در پایان صحبت‌های‌خود گفت : از مسئولان اداره ورزش و جوانان، شهردار منطقه پنج شیراز و معاونانشان تشکر می‌کنم که در این مدت یک ساله همه جوره کمک حال ما بوده‌اند و در ساخت پیست به ما کمک کرده‌اند، اما خواهش می‌کنم در ادامه هم این کمک‌ها را از ما دریغ نکنند تا بتوانیم این 20-30 درصد باقی مانده را هم به خوبی به پایان برسانیم که اتفاق ارزشمندی برای ورزش موتورسواری شیراز و استان فارس خواهد بود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی