[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

به قطع زنجیره کرونا امیدواریم ، روزنامه شیراز نوین

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه طی هفت سال اخیر شاهد ارتقاء و تحولی مناسب در کیفیت و کمیت زیرساخت‌های مورد نیاز بخش‌ درمان بوده‌ایم، گفت: طی هفت سال گذشته، تحولات خوبی در زمینه توسعه خدمات درمانی، ایجاد و بهبود زیرساخت‌ها و ارتقاء کمی و کیفی تجهیزات پزشکی در استان فارس حادث شده است. علی اکبری به مناسبت روز پزشک، در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک این روز به پزشکان، گفت: نقش تأثیرگذار و بسیار با اهمیت پزشک و کادر درمانی در جامعه را طی هفت ماه گذشته و با شیوع کروناویروس، شاهد بوده‌ایم. او با بیان اینکه همانند سراسر جهان و نقاط مختلف ایران، کادر درمانی در استان فارس، با ایثار و از خودگذشتگی برای مقابله با کروناویروس، در صحنه حضور داشته است، گفت: هفت ماه گذشته نقطه عطفی در تاریخ پزشکی بود. اکبری با اشاره به جایگاه با اهمیت شیراز در حوزه درمان، خاطرنشان کرد: اگر به پیام مدیرکل سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز پزشک دقت کنیم، مشاهده خواهیم کرد که دکتر تدروس، مشخصاً از شیراز نام‌برده و این نشان دهنده اثرگذاری این شهر در حوزه پزشکی جهان است.
وی در ادامه، ضمن یادآوری اینکه در استان فارس ۴۳ بیمارستان دولتی و ۱۵ بیمارستان خصوصی تحت مدیریت دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار دارد، گفت: بیش از ۸ هزار تخت بستری عادی و هزار تخت بستری ویژه، در استان وجود دارد. اکبری گفت: طی هفت سال گذشته شاهد راه‌اندازی ۹ بیمارستان دولتی و خصوصی و سه بیمارستان جایگزین در استان فارس احداث و افتتاح شده که موجب اضافه شدن ۱۲۷۲ تخت به ظرفیت درمانی این استان شده است.
معاون درمان علوم پزشکی شیراز در ادامه ضمن قدردانی از کادردرمان استان فارس و کشور در هفت ماه گذشته و تلاش ایثار گونه انجام شده برای مقابله با کووید۱۹، گفت: طی این مدت ۱۵۰۰ نفر از اعضای کادردرمان در مناطق تحت‌مدیریت علوم پزشکی شیراز به کرونا مبتلا شدند. اکبری با تأکید براینکه این آمار مربوط به شیراز و شهرستان‌های تحت مدیریت دانشگاه علوم پزشکی شیراز است، گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد فوت که علت آن ابتلا به کووید۱۹ باشد، در کادر درمانی این شهرستان‌ها ثبت نشده است. معاون درمان علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه طی ماه‌های گذشته خبر فوت ۲ همکار پزشک در فارس منتشر شد، گفت: اینکه علت فوت این همکاران ابتلا به کووید۱۹ بوده باشد، اثبات نشده است. اکبری گفت: از کل ۱۵۰۰ نفر کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز که به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند، ۱۴۰ نفر نیروهای خدوم خدمات، ۳۴ نفر نیروهای تصویربرداری، ۵۰ نفر نیروهای آزمایشگاه، ۳۳۳ نفر سایر گروه‌های همکار و ۱۰۰ نفر پزشک بوده‌اند. معاون درمان علوم پزشکی شیراز با قدردانی از خدمات پرستاران طی ماه‌های گذشته، خاطرنشان کرد: ۵۰درصد از مبتلایان به کروناویروس در مراکز درمانی تابعه این دانشگاه، از کادر پرستاری بودند. اکبری با تأکید براینکه انجام وظیفه خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کووید۱۹، با پوشش حفاظتی، خصوصاً در فصل تابستان بسیار سخت و طاقت فرساست، گفت: امیدوار هستیم که با همراهی مردم و همکاری تمام ارکان جامعه، شاهد قطع زنجیره انتقال بیماری کووید۱۹ و کاهش تعداد بیماران بستری باشیم و این فرصت را به کادر درمان بدهیم تا خستگی را از تن به در کنند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه، کمبود دارو با همکاری وزارت بهداشت، برای بیماران مبتلا به کووید۱۹ وجود ندارند، گفت: مستهلک شدن توان مالی و انسانی، ۲ تهدید عمده‌ای‌ست که سیستم درمانی را در مواجهه با کروناویروس با مخاطره مواجه کرده است. اکبری با یادآوری اینکه روزانه یک میلیارد تومان برای تأمین تجهیزات حفاظتی پرسنل و ملزومات تست کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز هزینه می‌شود، گفت: اگر منابع مالی با سرعت جبران و جایگزین نشود، به حتم مشکل ساز خواهد شد. معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز، خستگی کادر درمان را یکی دیگر از مخاطرات جدی دانست و گفت: شهروندان متوجه باشند که خدمت‌رسانی با پوشش‌های حفاظتی توسط پزشکان و پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان، بسیار سخت است. اکبری با بیان اینکه کادر درمانی در شرایطی بسیار دشوار خدمات مطلوبی را تاکنون به بیماران ارائه داده‌اند، از مردم درخواست کرد که با رعایت اصول پیشگیری‌کننده از ابتلا به کرونا، ضمن حفظ سلامت خود، به بهترین شکل از کادر درمان و پزشکان، قدردانی کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی