[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

بهترین داروی طبیعی در درمان سرفه و سرماخوردگی، روزنامه شیراز نوین

همشهری آنلاین- عسل به عنوان یک فرآورده طبیعی، ارزان، در دسترس و بدون پیامدهای منفی تأثیر به مراتب بیشتر و بهتر نسبت به داروهای شیمایی در درمان سرفه، گلودرد و گرفتگی بینی دارد.
هر چند بسیاری از پزشکان و مردم برای درمان سرماخوردگی و عوارض ناشی از آن به آنتی بیوتیک تجویز و استفاده می‌کنند اما دانشمندان دریافته‌اند شهد زنبور عسل تمام کارآیی داروهای شیمیایی را دارد و البته عوارض منفی هم ندارد. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد تازه‌ترین پژوهش علمی خود به پزشکان توصیه و پیشنهاد کرده‌اند به جای آنتی‌بیوتیک از عسل برای درمان برخی بیماری‌ها بهره ببرند.
عفونت‌های‌دستگاه تنفسی فوقانی اعضایی بخش هایی بینی، گلو، حنجره و فضای بزرگ عبور هوا از نای تا ریه تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. از سال‌های‌بسیار دور تا امروز مردم معمولاً برای درمان سرفه و گلودرد و سرماخوردگی به ویژه در کودکان از عسل استفاده می‌کردند اما تأثیر شهد زنبور بر درمان عفونت‌های‌دستگاه تنفسی فوقانی بزرگسالان تا امروز به شکل رسمی و علمی مطالعه نشده بود. به همین دلیل، دانشمندان کوشیدند در پژوهش تازه عسل را جایگزین داروهای معمول کنند.
آنها در 14 کارآزمایی بالینی مفید با حضور 1761 شرکت کننده در سنین مختلف درمان بیماری را با عسل با درمان‌های‌دارویی شامل آنتی‌هیستأمین، اکسپکتورانت و مسکن‌های‌متفاوت مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که عسل بسیار مؤثرتر از داروهای معمول است، به ویژه در بهبود نشانه‌های‌بالینی سرماخوردگی و کاهش شدت و بسامد سرفه.
دو مطالعه جداگانه نشان داد آنها که از عسل استفاده کرده‌اند، دست کم یک تا دو روز زودتر نشانه‌های‌بیماری را از دست داده‌اند.
به این ترتیب، دانشمندان توصیه کرده‌اند عسل که مؤثرتر است و عوارض جانبی کمتر دارد، جایگزین داروهای همیشگی در درمان سرماخوردگی و پیامدهای آن شود. هر چند شاید همه انواع عسل‌ها هم یک کارکرد و یک خروجی در درمان بیماری نداشته‌باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی