[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

امر به معروف، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

محرم است و باید جرأت امر به معروف ونهی از منکر داشته باشیم چراکه فلسفه قیام عاشورا همین بوده وهست. بطور قطع یکی از دلایل به شهادت رساندن رئیس‌جمهور ونخست‌وزیر وقت دریک عملیات غافلگیرانه در دهه شصت در دفتر نخست‌وزیری همین داستان امربه معروف ونهی از منکر بود، چرا که روحیه انقلابی یک خدمتگزار به ملت مملو از نهی از منکر وامر به معروف برای جلوگیری از فساد وانحراف درون دستگاهی است. رئیس‌جمهور وقت شهید‌محمدعلی رجایی دانش آموخته مکتب امام حسین‌(ع) بود وتنها انتظاری‌که از وی وهمراهانش می‌رفت، رویه خدمتگزاری بود که این رویه تنها یک‌ مقصد داشت و آنهم شهادت بود...

شهید رجایی به آرزوی دیرینه خود درسنگر خدمتگزاری رسید واما ازجانشینان وهم سنگران آن شهید نیزتا امروز همین انتظار در بعد خدمتگزاری می‌رفت. خدمتگزاری که به کاهش فساد وانحراف منجر شده باشد و البته رفاه ومعیشت مردم فداکار ومخلص ایران اسلامی وپی ریزی توسعه درابعاد استقلال اقتصادی درآن به وضوح لحاظ شده باشد. 
متأسفانه امر به معروف ونهی از منکر از بالا به پایین یعنی از سطوح مدیریتی به پایین با کاستی‌هایی مواجه بوده و هست که امروز از بحران آقازادگی به آن اشاره می‌شود. بحرانی که دوباره جامعه را به دو نیم مستضعفین ومستکبرین تقسیم کرده ودر واقع عکس خواسته نیروهای مخلص وانقلابی وشهدا عمل شده است. بدون شک باید براین بحران مدیریتی صحه گذاشت چراکه اکثر گرفتاری‌های امروز کشور دربُعد اقتصادی از همین انحصارطلبی‌ها نشأت گرفته است. انحصارطلبی‌هایی که مردم در نقاط مختلف کشور درقالب اختلاس‌ها وسایر ابعاد فساد خصوصاً زمین‌خواری شاهد آن هستند. 
نظام مدیریتی امروز ما دستاوردی در حوزه اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی نداشته است چراکه بیکاری و رکودتولید حاصل تمامی فعالیتی‌های‌است که از گذشته دربخش‌های‌تولید وصنعتی شدن وجود داشته وحالا از میان رفته است. بسیاری مراکز تولیدی در فارس به دلیل بحران مدیریتی وفلسفه باطل خصوصی‌سازی از کار افتاده‌اند ومالکان جدید که اغلب وبنا به گفته یکی از نمایندگان شیراز از جمله آقازاده‌ها بوده‌اند، نه این کارخانه‌های‌کوچک و متوسط را نوسازی کردند و نه ادامه نهضت تولید را دادند ودرتمامی این سال‌ها حاصل عملکرد صنعتی آنان بیکاری وتجمع کارگران بی دفاع مقابل استانداری بوده است. 
امر به معروف ونهی از منکر را باید از همین نقطه شروع کرد اگرشیعه حسین (ع) هستیم. آقای استاندار، آقای فرماندار، آقای مدیرکل، آقای صاحب کارخانه، کارگران نان شب می‌خواهند وامنیت شغلی، شما کجا هستید؟ بیاییم و به میانگین عمر خدمتی استانداران در فارس نگاهی گذرا داشته‌باشیم، آیا دراین فرصت کوتاه می‌توان انتظار داشت استانداری معجزه کند یا طرح وبرنامه‌ای برای شکوفایی اقتصاد وصنعت بدهد. این قلم نه این بحران را متوجه شخص استانداران فارس می‌کند ونه بعضی مدیران استان که جرأت ریسک نداشتند و قافیه را باختند، بلکه عمده موضوع متوجه ابعاد ملی وبعضی وزاری کابینه است که نه ماندگاری استانداران را تضمین کردند ونه ادامه نهضت تولید را. از نمایندگان ادوار مجلس هم باید گله کرد که درتمامی این سال‌ها پرونده کارگران وکارخانه‌ها را در پایتخت نگشودند.  بایدپرسید چرا نمایندگان ملت دنبال کار کارگران نرفتند، چرا حتی قراردادهای سفید امضا را سامان ندادند و باید پرسید پشت مافیای تولید وقراردادهای سفید امضا چه کسانی ایستاده‌اند که نماینده مردم جرأت پا پیش گذاشتن دراین موضوع را نداشته است؟  حالا و به فرموده صریح رهبر معظم انقلاب در سخنانی خطاب به هیئت دولت در روز‌های‌گذشته باید از دولتمردان پرسیده شود چرا در امر جلب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی  این همه تأخیر شده است؟رهبر معظم انقلاب که شاید دودهه با نامگذاری سال به نام اقتصاد و اقتصاد مقاومتی حمایت خود را از تلاش‌های‌دولت اعلام داشته‌اند تا شاید جهشی درتولید حاصل شود، اما وآیا رهرو خوبی برای رهبر فرزانه انقلاب بوده‌ایم؟ آیا تنها تظاهر به این اعتقاد کافی است؟ آیا شعار انقلابی دادن ومنفعل بودن کافی است؟ این روزها دولت دوازدهم نیزبه پایان راه رسیده است و این هفته آخر( هفته دولت ) نیز می‌گذرد اما زیر ساخت‌ها همچنان دچار مشکل هستند که نتوانسته‌ایم سرمایه‌گذاری برای بخش‌های‌صنعتی کشور و فارس جلب کنیم. سرمایه‌گذاری که قرار بود با پولش جایگزین اعتبارات نداشته دولت شود. آیا دولت‌ها خودشان دراین قضیه تعمدی داشته‌اند و یا دولت‌ها ‌درسایه مانع اصلی این روند روبه توسعه شده‌اند؟ در هر صورت درهفته دولت قرار داریم و باید دید علت نقص‌های‌ پیش آمده  درچیست چرا که بیکاری و بی‌ارزش شدن پول ملی، محصول عملکرد اقتصادی ماست. امیدواریم درسال جهش اقتصادی بتوانیم جهشی به سمت مطلوب داشته‌باشیم، هر چند سیاست‌های‌اتخاذ شده بین‌المللی وتنش‌های‌موجود را اصلی‌ترین عامل انفعال اقتصادی وفرصت‌سوزی‌ها 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی