[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

واقعیات را بگوییم ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

در هفته دولت و دهه فجر کارهای دولت بزرگ‌نمایی می‌شود. شاید بعضی از این افتتاحیه‌ها وبهره‌برداری‌ها بدون نتیجه وسرانجام مثبت در حوزه اقتصادی باشد چرا که اگر این بزرگ‌نمایی‌ها واقعیت داشته‌باشد باید شاهد تحولی اساسی درحوزه زیر ساخت‌ها واشتغال ومعیشت مردم باشیم. مثلاً همین داستان جلب وجذب سرمایه‌گذاری‌های‌خارجی که از چندین سال پیش تا کنون عنوان می‌شود و فارس همچنان درحوزه اقتصادی دربخش تولید مشکلات نقدینگی دارد.  همین داستان انرژی خورشیدی که بعداً معلوم شد سر پله اول ایستاده است و یا خط دوم انتقال آب به شیراز که قرار بود شهر را سیراب کند و امروز با قطعی شدید درحوزه آب درمناطق شهری مواجه‌ایم...

ما اگر درحوزه زیر ساخت‌ها ضعف داریم حداقل باید جلوی روند مهاجرت‌ها را می‌گرفتیم که علاجش تأسیس دفتر مهاجر در شهر شیراز وسایر شهرهای بزرگ استان فارس بود. جمعیت شیراز باید با درنظر گرفتن زیر ساخت‌ها افزایش پیدا کند اما بصورت فله‌ای جمعیت درحال افزایش است واین بدان معناست که کاری به آمارهای واقعی نداریم وهر کسی ساز خودش را می‌زند. 
نقطه سر خط- هرگاه رئیس‌جمهور یا معاونان و یا وزرای دولت قصد شیراز می‌کنند چنان استقبال و بدرقه‌ای از این مقامات دولتی می‌شود و مدیران از هنر نمایی خودشان می‌گویند که مقامات دولتی فکر می‌کنند به مدینه فاضله سفر کرده‌اند وشاید دست بگیرشان از استان برخورداری چون فارس دراز می‌شود. اما ماهیت امر چیز دیگری است وشمار پروژه‌های ‌روی زمین مانده ونبود اعتبارات دولتی از طرفی گواه این مدعاست که فارس عقب مانده است، عقب‌ماندگی درحوزه تفکر مدیریتی و هم درحوزه ناتوانی در جذب اعتبارات ملی. اعتباراتی که استاندار تلاشگر فارس یک تنه خطاب به مدیران در جلسات مکرر به آن اشاره دارد و مدیران را تهدید به برکناری می‌کند و باقی قضایا.
واقعیت این است که مدیران دراستان قابلیت ریسک ندارند. نمایندگان هم برسر قول قرار خود نماندند چراکه مدیران را باز خواست نمی‌کنند. پیش از انتخابات یازدهم مجلس، نیروهای انقلابی که نامزد نمایندگی شدند محور گفت‌وگوی خودبا رسانه‌ها را ناتوانی مدیران استان تعیین کرده بودند که این نوع مدیریت نوعی فرصت‌سوزی برای فارس است اما حالا، نمایندگان با اشتغال به جلسات پی درپی دید و بازدید درایام کرونا با همان مدیران درحال فرصت‌سوزی هستند. نمایندگانی که مشکلات را می‌دیدند واشراف اطلاعاتی به موضوعات فارس دارند اما شرکت در جلسات نمایشی وقت آنان را برای اجرا گرفته وعملاً اتفاقی نمی‌افتد. با گذشت چند ماه از افتتاحیه مجلس یازدهم اما نمایندگان برنامه خاصی برای عملی شدن امور توسعه وجهش اقتصادی ارایه نکرده‌اند. این بدان معناست که چرخ توسعه آنچنان درگل گیر کرده که نمایندگان هم توان خارج کردن آن‌را ندارند. 
باید نیروهای عملکرا به مجلس راه می‌یافتند که البته باید دید درصف نامزدهای دوره یازدهم چه کسانی عملگرا وچه کسانی درعالم تئوریک دنبال توسعه‌طلبی بودند. آنچه در پرونده توسعه اقتصادی لحاظ شده تیترهای درشت فساد در بدنه اجرایی کشور است. درحوزه قوه‌قضائیه هم تنها مچگیری اتفاق افتاده وتأثیر فعالیت‌های‌این قوه بازدارنده نبوده چرا که هرکسی را در رأس امور قرار دادند به فکر کلاهی از این نمدبرای خودش بود. 
باید دراندیشه یک حرکت بزرگ اقتصادی منهای حوزه سیاست بود. از حوزه سیاست که متأسفانه در صدر قرار گرفته عایدی برای مردم عمل نیامده است. گاهی رئیس دولت از اخبار خوش اقتصادی وایجاد تحول می‌گوید ودرعمل هیچ اتفاقی که نمی‌افتد هیچ نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند. دولت در سال‌های گذشته ونه خاص دولت دکتر روحانی که دولت‌های‌گذشته نیز در بی‌ثباتی اقتصادی وافت ارزش پول ملی کوشیده‌اند واین بزرگترین نقطه ضعف دولت‌ها درسال‌های اخیر بوده که بین دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب واصولگرا دست بدست شده است وحالا دولت دوازدهم را به بزرگترین بدهکار بانکی با 400هزار میلیارد‌تومان تبدیل نموده است. غیر از بدهی به بانک‌ها که محصول عملکرد صرف سیاسی دولت‌هاست، تعهدات دولت‌ها نیز به عنوان میراث به دولت‌های‌آتی منتقل می‌شود آنچه به عنوان ساخت مسکن و یا زیر ساخت‌ها تعهد می‌شود و عملی نشده و نخواهد شد. 
باید دید با روند فعلی اداره کشور می‌توان این دیدگاه را تغییر داد وبا گفتن انشالله همه چیز درست شود و به آینده امیدوار باشیم؟ دراین هفته واین ماه عزیز می‌توان بی‌پرده‌تر با دولتی‌ها که نبض اقتصاد را بدست گرفته و به بیراهه رفته‌اند درقالب امر به معروف سخن گفت.انتظار است دولتی‌ها امور را به سامان برسانند وگشایشی درکار مردم ایجاد کنند چرا که تولید مستضعف در فلسفه انقلاب اسلامی جایگاهی نداشته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی