[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

قانون تفسیر به رأی می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس گفت: هر قانون در کشور ما بر اساس سلیقه شخصی قابل تفسیر است لذا در این شرایط درخواست ما از تصمیم گیران و مسئولان تفسیر قوانین با دیدگاه مثبت، کاهش مشکلات و کارگشایی در حوزه اقتصاد است تا اقتصاد کشور بتواند خود را سرپا نگه دارد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق بیان کرد: در دو سال گذشته مشکلات متعددی در حوزه اقتصاد بر کشور وارد شده است که عدم درایت در مدیریت بحران موجب افزایش و پیچیدگی مشکلات شده و بخش اقتصاد و فعالان اقتصادی را آسیب پذیرتر کرده است.
وی با بیان اینکه انتظار ما عمل به قانون است، افزود: با توجه به اینکه کشور در شرایط بحران قرار دارد اما قوانین و دستورالعمل‌های‌فعلی در حال اجرا در کشور مربوط به شرایط عادی و بدون در نظر گرفتن مسایل و مشکلات روز اقتصاد است درحالی که شرایط کشور و اقتصاد ما عادی نیست. فروغان اظهارداشت: در برخی از حوزه‌ها با در نظر گرفتن شرایط موجود تصمیم گیری‌هایی برای پیشبرد روند شد اما نتیجه کار مطلوب نبود و به عنوان مثال ما در بخش اقتصاد به دلیل دادن اختیارات در شرایط بحران به بانک مرکزی شاهد تبعاتی از جمله افزایش قاچاق در سطح جامعه، افزایش مشکلات اقتصادی، آسیب‌پذیر و غیر فعال کردن واردکنندگان و صادرکنندگان واقعی هستیم.
وی با اشاره به فعالیت مجلس به ویژه در حوزه گره‌گشایی فعالیت‌های‌اقتصادی اضافه کرد: قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار تنها قانونی است که در سال‌های گذشته توسط بخش خصوصی تدوین شده است و اگر این قانون عملیاتی و اجرا می‌شد امروز مشکلات ما در حوزه اقتصاد بسیار کمتر بود. رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس در خصوص مشکلات پیش آمده برای برخی از شرکت‌های‌تولیدی استان در حوزه شیرخشک ادامه داد: برخی از واحدهای تولیدی فعال استان در حوزه صادرات شیر خشک با مشکلاتی روبرو شدند که انتظار داریم نیروی انتظامی، گمرک و استاندارد استان با تکیه بر راهکارهای قانونی اقداماتی برای رفع مشکل و تسهیل روند صادرات این واحدها همکاری لازم را داشته باشند.  فروغان عنوان داشت: در حال حاضر شرایط صادرات با پیچ و خم‌های‌زیادی روبرو شده است که باید برای رفع مشکل واحدهای برنامه ریزی و اقدام عملیاتی انجام دهیم و این درحالی است که هرچه برای رفع مشکلات تلاش کنیم بازهم جای کار بسیار است. وی تصریح کرد: اگر امروز یک دلار وارد کشور شود منفعت آن به همه مردم بازمی گردد بنابراین باید به فکر آیندگان و فرزندان این سرزمین باشیم. در ادامه این جلسه هادی حنایی نائب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: در شرایط فعلی کشور که صادرات با تمام سختی‌های‌موجود در حال انجام است نباید برخی افراد در سطوح پایین‌تر با تفکرات سنتی، غلط و ناآگاه در روند صادرات استان خلل ایجاد کنند. وی با بیان اینکه امروز بیشتر اقدامات و مجوزها به صورت آنلاین انجام می‌شود، افزود: برخی بخش‌ها از روند فعالیت سایر دستگاه‌ها بی‌اطلاع هستند و با همین بی‌اطلاعی مشکل‌آفرین می‌شوند و همچنین اینکه اگر فضایی برای بروز مشکلی وجود دارد تا زمانی که مشکلی پیش نیامده نباید به افراد با سوءظن نگاه شود و نگاه منفی را به تمام فعالان این حوزه تعمیم داد. حنایی اظهارداشت: امروز علاوه بر مشکلات خارجی و وضعیت بحرانی اقتصاد کشور، رفع مشکلات داخلی یک دغدغه مهم برای فعالان اقتصادی است که ما باید خودمان به خودمان کمک کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی