[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

دلال‌ها وسط معرکه برنج ایرانی ، روزنامه شیراز نوین

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: کمبود برنج خارجی در بازار باعث می‌شود دلالان از شرایط سوء‌استفاده کنند؛ به طوری که یا برنج را از شالیکاران ارزان‌تر خریداری می‌کنند و یا قیمت آن را برای مصرف کننده بالا می‌برند.
مسیح کشاورز در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه سه مؤلفه قیمت جهانی، نرخ ارز و مجموع سود و عوارض گمرکی و سایر هزینه‌ها در قیمت تمام شده کالاهای وارداتی مؤثر است، گفت: قیمت جهانی برنج رو به کاهش است اما در کشور مشکل افزایش نرخ ارز و هزینه‌های‌مربوط به انبار داری وجود دارد که اثرات خود را بر قیمت تمام شده برنج وارداتی می‌گذارند.
وی اضافه کرد: ارز نیمایی ۱۴ هزارتومانی در حال حاضر به حدود ۲۰ هزارتومان رسیده است و خواهش کردیم که هرچه سریع‌تر برای ترخیص برنج‌های‌ رسوبی در گمرکات ارز تخصیص داده شود تا  این محموله‌ها بیش از این مشمول سایر هزینه‌ها از جمله انبارداری و دموراژ نشوند.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه زمانی که ارز نیمایی ۱۴ هزارتومان بود برنج خارجی در بازار کیلویی ۱۶‌هزارتومان فروخته می‌شد، اظهار کرد: در حال حاضر با افزایش نرخ ارز نیمایی قیمت برنج خارجی در بازار ۱۸ تا ۲۰‌هزارتومان است. یعنی بسته به نوع ارزی که با آن برنج خریداری می‌شود قیمت‌ها در این بازه متغییر است.
وی تصریح کرد: گفته می‌شود که واردات برنج هیچ تأثیری بر قیمت برنج ایرانی ندارد و از طرفی واردات به اندازه کافی  انجام شده و همچنین برنج خارجی در بازار وجود ندارد. این حرف‌ها آدرس‌های‌غلطی است که توسط دلالان مطرح می‌شود، زیرا می‌توانند از این طریق برنج را از شالیکاران ارزان‌تر خریداری کنند و از طرفی اعلام کنند که فقط برنج ایرانی در بازار است و قیمت‌ها را بالا ببرند.
کشاورز در ادامه با بیان اینکه سهم برنج خارجی در بازار جداست ولی با این تفاسیر کمبود برنج خارجی در بازار باعث می‌شود دلالان از شرایط سوءاستفاده کنند، گفت: اگر برنج خارجی در کشور به اندازه کافی باشد از شدت افزایش قیمت برنج ایرانی می‌کاهد. اما اگر این اتفاق رخ ندهد قیمت برنج ایرانی افزایش می‌یابد و تولیدکنندگان  و مصرف کنندگان آسیب می‌بینند. به عبارت دیگر افزایش قیمت برنج ایرانی بسیاری از مصرف‌کنندگان این برنج را به سمت مصرف برنج خارجی سوق می‌دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی