[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۱
  • دوره جدید

گروکشی کارت‌های بازرگانی ، روزنامه شیراز نوین

رجزخوانی رازقی:  24 میلیارد دلار ارز دولتی 4200تومانی را به واردات غذای سگ اختصاص داده‌اند 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: حدود دو ماه اخیر در کشور هیچ کارت بازرگانی صادر و یا تمدید نشده است و تجار و تولید کنندگان ما دو ماه است که سرگردانند و صدای بخش خصوصی به جایی نمی رسد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در جلسه کمیسیون صنعت این اتاق که با حضور اعضای هیئت نمایندگان، رؤسای تشکل‌های‌بخش خصوصی و نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: این درحالی است که سامانه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارائه خدمات کار با مشکلات بسیار روبرو شده و خرابی سامانه موجب مشکلات فراوان و سرگردانی فعالان اقتصادی شده که بخش خصوصی انتظار دارد نمایندگان مجلس این موضوع را با جدیت دنبال و رسیدگی کنند. وی با اشاره به میزان رشد منفی صادرات کشور در سالجاری افزود: آمارهای منفی در حوزه صادرات نشان‌دهنده تصمیم‌گیری‌های ‌غلط در این حوزه است و در صورت ادامه حرکت در این مسیر علاوه بر اختلال در صادرات و واردات و آسیب‌های ‌وارده به بخش اقتصاد کشور، در آینده نه چندان دور واحدهای تولیدی ما دچار مشکل می‌شوند. رازقی اظهارداشت: همچنین در صورت ادامه‌دار بودن این نوع تصمیم‌گیری‌ها در حوزه اقتصاد شاهد از بین رفتن صادرات و بازارهای صادراتی که با زحمت بسیار به دست آمده، خواهیم بود و همچنین در بازار داخل نیز کشور با آسیب جدی کمبود کالا مواجه می‌شود. وی اضافه کرد: در شرایط موجود کشور، بخش خصوصی می‌تواند ارز مورد نیاز کشور را تأمین کند اما ما شاهد رفتارهای دوگانه‌ای هستیم که فعالان اقتصادی با سابقه و شناسنامه‌دار ما را سرخورده و سرگردان کرده است. رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: چه منطقی می‌تواند بپذیرد که صادرکننده ما کالای خود را صادرکرده اما ارز خود را به کشور بازنگردانده و همچنان در حال فعالیت و تولید باشد؟ مگر می‌شود صادرکننده ارز خود را به کشور بازنگرداند؟ پس چرخه تولید و صادرات این واحد تولیدی چگونه در حال فعالیت است؟ مگر صادرات چقدر سود دارد چه بدون بازگشت ارز بتواند همچنان فعال باشد؟ 
رازقی عنوان داشت: انتظار ما از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این است که موضوع مهم 24 میلیارد ارز 4200 تومانی که در کشور هزینه شده اما به دست مصرف کننده نرسیده را پیگیری و مطالبه کنند و مردم در جریان شفاف‌سازی قرار گیرند. وی تصریح کرد: موضوع اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات غذای سگ و گربه، زین اسب و فروش ارز دولتی در بازار آزاد که توسط برخی افراد انجام شده است و دید منفی ایجاد شده از برخی رفتارها نباید به همه تعمیم داده شود. رازقی افزود: ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی حامی برخورد با متخلفان هستیم و برای خطای چند نفر نباید با همه افراد برخورد نامعقول شود و این درحالی است که سیاست‌گذاری‌ها باید به گونه‌ای باشد که به جای رفتارهای نازیبا و بستن دست همه صادرکنندگان با افراد خاطی برخورد قانونی صورت گیرد. وی با بیان اینکه رهبران بخش اقتصاد در کشور با اتخاذ تصمیم‌های‌غیر‌کارشناسی، عجولانه و بدون راهبرد و برنامه و تنها برای ایجاد محبوبیت شرایط بحرانی را بر کشور تحمیل می‌کنند، گفت: وضعیت امروز اقتصاد کشور ناشی از وجود تحریم‌ها و بیماری کرونا نیست بلکه بر اساس آمارهای رسمی کشور در دوران‌های‌مختلف به دو مقوله مهم تولید و اشتغال پایدار در کشور کم توجهی شده است و امروز وضعیت کشور ما در شاخص‌های‌بانک جهانی و آمارهای اقتصادی جهان گواه این موضوع است.
رازقی افزود: حکمرانی نامطلوب در اقتصاد کشور در پنج دهه اخیر و تکیه اقتصاد بر نفت و نه تولید ثروت موجب شده مشکلات بسیاری بر مردم تحمیل شود و وضعیت امروز کشور در حوزه اقتصاد نتیجه سیاست‌گذاری‌های ‌اشتباه در سال‌های گذشته است که متأسفانه این مسیر حرکت در دوران‌های‌مختلف تغییر نکرده است.
وی اظهارداشت: به نظر می‌رسد عده‌ای کم کاری و ناکارآمدی‌ها را به تحریم‌ها نسبت می‌دهند تا با نشان دادن تصویر هولناکی ناتوانی خود را پوشش دهند در صورتی که ناکارآمدی اقتصادی در کشور ناشی از عدم اهلیت حرفه‌ای تصمیم گیران اقتصادی کشور است که این موضوع قابل کتمان و پوشاندن نیست.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: جای تأسف است که در دوران‌های‌مختلف حاکمیت سیاست بر اقتصاد مجال حضور نخبگان، متخصصان و کارشناسان در عرصه اقتصاد را برای حرکت کشور به سمت تولید و صادرات نداده است.
رازقی با بیان اینکه اقتصاد ایران در سال جهش و رونق تولید به جراحی عمیق و کارشناسی شده نیاز دارد، بیان کرد: سال گذشته به عنوان سال رونق تولید و امسال به نام جهش تولید نام‌گذاری شد اما با ادامه روند حرکت کشور در حوزه اقتصاد امسال نیز توفیقی در عملیاتی شدن شعار سال نخواهیم داشت. وی با تأکید بر اینکه لازمه تحقق شعار سال سودآور شدن تولید است، اظهارداشت: درشرایط کنونی دو موضوع مهم تولید و صادرات باید سرفصل فعالیت‌ها در کشور باشد زیرا به دنبال آن بسیاری از مسایل از جمله معیشت و رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم نیز بهبود خواهد یافت. رازقی با بیان اینکه اگر در دو مقوله تولید و صادرات اقدامات مستمر، با برنامه و منسجم عملیاتی شود گام بزرگی در کشور برداشته‌ایم، افزود: اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار می‌تواند تأثیر بسزایی بر  بهبود مشکلات اقتصادی و فضای کسب و کار کشور داشته‌باشد.
وی ادامه داد: فضای کسب و کار استان فارس در سال‌های اخیر به همت همه مسئولان استانی، دستگاه قضایی و فعالان بخش خصوصی در بین یک تا 9 کشور قرار گرفته است که امیدواریم با فعالیت پنجره واحد فیزیکی کسب و کار در استان، مجوزهای صادر شده بی‌نام توسط دستگاه‌های‌اجرایی و پشتیبانی دستگاه قضایی استان این رتبه بهبود یابیم. رازقی عنوان داشت: اتاق بازرگانی فارس در چند سال اخیر با تمام توان مسایل تخصصی اقتصاد استان رادنبال کرده است به طوری که مشکلات استانی فعالان اقتصادی فارس را تا رفع آن دنبال کرده‌ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی