[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

تقابل صنعت در بهرام گور، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل محیط‌زیست فارس دریک کنفرانس خبری با بیان اینکه جلوی تعرض به اراضی محیط‌زیست را خواهد گرفت، هشدار داد: یک وجب از اراضی تحت حراست محیط‌زیست را واگذار نخواهد کرد و قانون جلوی متصرفان را خواهد گرفت. وی گفت: شخصی حدود ۳۰هکتار اراضی را در مجموعه بهرام گور تصرف کرده و قصد افزایش این تصرفات به 68 هکتار را داشته است. همچنین ‌کمیسیونی بدون حضور نماینده محیط‌زیست در ارتباط با این موضوع تشکیل و در آن مستثنیات تعیین حدود و تصمیمات کارشناسی اتخاذ شده اما این امر با مخالفت شدید محیط‌زیست مواجه است.
به گزارش شیراز نوین مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس ضمن تأکید براینکه اجازه تغییر کاربری اراضی منطقه حفاظت شده بهرام گور داده نخواهد شد، گفت: واگذاری‌های سال‌های قبل هم قانونی نبوده و براساس قانون، اراضی منابع ملی تحت حفاظت محیط‌زیست غیرقابل واگذاری است. 
وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از تالاب‌ها در این فصل خشک است، گفت: بیشترین آبگیری در هفت برم مشاهده شده که حدود ۵۶ درصد از تالاب تا پایان مرداد آب داشته است و تالاب برمشور ممسنی نیز ۲۵ نیز درصد آب دارد.
حمید ظهرابی با اشاره به تأثیر خشکسالی‌های یک دهه گذشته فارس بر حیات وحش استان، از تاثیرگذاری اقدامات انجام شده در حفاظت از حیوانات وحشی خصوصاً گونه‌های در معرض انقراض خبر داد و گفت: یکی از حیوانات در خطر انقراض که نسل آن در جهان منقرض شده، گورخر آسیایی است.
ظهرابی خاطرنشان کرد: این گونه در خطر انقراض حیوانی، در 2 نقطه از کشور شامل پارک ملی خارتوران شاهرود و بهرام گور نی‌ریز زندگی می‌کند و از 1300 راس این گونه حیوانی موجود در ایران، 1083 رأس در فارس تحت حفاظت است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس با بیان اینکه در اثر مهاجرت طبیعی تعدادی از این گونه به کرمان رفته و در قرق مردمی منصور‌آباد سکنی گزیده است؛ گفت: هنوز گور آسیایی در این مکان زندگی می‌کند و این امید وجود دارد که جمعیت بیشتری از این گونه در خطر انقراض در آن منطقه پراکنده شده و خطر انقراض به حداقل ممکن برسد؛ اما گور آسیایی همچنان در فهرست سرخ حیوانات در معرض انقراض قرار دارد.
ظهرابی با بیان اینکه گوزن زرد ایرانی نیز از گونه‌های در معرض خطر انقراض و تحت‌مراقبت است، گفت: با توجه به رشد کند این گونه حیوانی، حفاظت از آن اهمیت ویژه‌ای دارد و اکنون 70 رأس از آن در فارس شناسایی شده است.
او با بیان اینکه جمعیت این گونه در حال رشد است، گفت: برای آماده‌سازی و بازگشت این حیوان به زیستگاه اصلی ۳۰۰ هکتار از منطقه‌ی حفاظت شده ارسنجان فنس بندی شده اما این منطقه کوچک است و  باید آن را در زیستگاه اصلی‌اش رهاسازی کرد؛ با فراهم آمدن امکانات، باید ۳ هزار هکتار از جنگل‌های ارژن را برای بازگشت این گونه ارزشمند حیوانی، حفاظت کرد.
این مقام مسئول از برخورد با تصرفات غیرقانونی در پناهگاه حیات وحش بختگان شهرستان استهبان و بهرام گور در شهرستان نی‌ریز خبر داد و اضافه کرد: امسال ۳۶۰ هکتار اراضی تصرف شده در پناهگاه حیات وحش بختگان باز پس‌گیری و در عرصه حیات وحش بختگان نیز با دستور قضایی و مشارکت فرمانداری و منابع طبیعی و سایر دستگاه‌ها این اراضی رفع تصرف شده است.
ظهرابی همچنین هرگونه تصرف اراضی منطقه بهرام گور در شهرستان نی‌ریز را غیرقانونی و دست‌اندازی به طبیعت دانست و گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست با جدیت جلوی این تصرفات می‌ایستد و تا بازگشت اراضی تصرف شده به منطقه و رفع کامل تصرف موضوع را پیگیری می‌کند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس با بیان اینکه تصرفات اخیر منطقه بهرام گور از سوی فرمانداری شهرستان نی ریز و استانداری فارس در حال پیگیری است، گفت: این موضوع تا روشن شدن کامل موضوع و بازگشت پلاک تصرف شده دنبال خواهد شد.
ظهرابی با بیان اینکه شخصی حدود ۳۰ هکتار اراضی را تصرف و مستثنیات در مجموعه بهرام گور تصرف کرده و قصد افزایش این تصرفات به 68 هکتار را داشته است، گفت: کمیسیونی بدون حضور نماینده محیط‌زیست در ارتباط با این موضوع تشکیل و در آن مستثنیات تعیین حدود و تصمیمات کارشناسی اتخاذ شده اما این امر با مخالفت شدید محیط‌زیست مواجه است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس ضمن تأکید براینکه اجازه تغییر کاربری اراضی منطقه حفاظت شده بهرام گور داده نخواهد شد، گفت: واگذاری‌های سال‌های قبل هم قانونی نبوده و براساس قانون، اراضی منابع ملی تحت حفاظت محیط‌زیست غیرقابل واگذاری است.
ظهرابی با تصریح اینکه اراضی واگذار شده هم باید به محیط‌زیست برگردد، گفت: افرادی که برای فعالیت اقتصادی در منطقه بهرام گور مجوز داده‌اند باید پاسخگو باشند؛ با پیگیری محیط‌زیست باغ‌های احداث شده در این منطقه تخریب و رفع تصرف و دستگاه صادر کننده مجوز هم به پرداخت خسارت محکوم شده است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس همچنین با ارائه گزارشی از عملکرد امسال این اداره، گفت: در حوزه پایش و نظارت و مراقبت از صنایع ۴۱۰ مورد اخطار رفع آلودگی در ۵ ماه امسال صادر شده که این آمار در مقایسه با سال گذشته بیانگر رشد قابل توجه است.
ظهرابی ادامه داد: در این مدت سه مورد از واحدهای آلوده کننده محیط زیست تعطیل شدند و در ۱۲ مورد  نیز ناچار به پیگیری قضایی شدیم و موضوع آلودگی محیط‌زیست به مرجع قضایی ارجاع شد که برخی موارد اصلاح شده و واحدهای صنعتی به شرایط استاندارد برگشتند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس با اشاره به مقابله با شکار و صید غیر قانونی در استان فارس گفت: امسال ۵۲۷ مورد اقدام به شکار و صید غیر مجاز در استان شناسایی شده است.۶۷۲ نفر صیاد و شکارچی دستگیر شدند و از این افراد ۷۴ قبضه سلاح غیر مجاز کشف شد.همچنین  ۷ سلاح جنگی و ۲۶۹ قبضه اسلحه مجوز دار نیز کشف شده است.
ظهرابی  همچنین اضافه کرد: ۳۷۳ مورد از گونه‌های علف‌خوار بزرگ جثه شناسایی در فارس شده‌اند که شامل  قوچ جبیر و آهو و سایر علف‌خواران است. شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان درشهرستان  بوانات و منطقه توت‌سیاه برخی حیات وحش را درگیر بیماری کرد و با تلاش همکاران، اقدامات به موقع، با اخراج دام‌های اهلی  از منطقه، ضد عفونی کردن آبشخور، پایش منطقه، شناسایی لاشه‌ها و امحای بهداشتی آن این بیماری در روزهای اول کنترل شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی