[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۰
  • دوره جدید

صدور بیش از ۵۰۰ شناسه یکتا دامپروری در قیروکارزین ، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از صدور 515 کد شناسه یکتا تا کنون برای واحد‌های‌دامپروری در این شهرستان خبر داد و گفت: داشتن شناسه یکتا به منظور دریافت هر گونه خدمات کشاورزی و دامپروری الزامی است.  به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین، مهدی همتی تصریح کرد: تأمین سوخت تمام واحد‌های‌دامی، اعم از واحد‌های‌سنتی و صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری و واحدهای بدون پروانه بهره‌برداری منوط به اخذ این کد است. 
به گفته وی؛ صدور حواله برای خرید انواع نهاده‌ها مانند جو دامی و خوراک دام همچنین صدور بیمه نامه واحد‌های‌دام نیز با شناسه یکتا امکان پذیر خواهد بود. 
این مقام مسئول اظهار کرد: به منظور صدور شناسه یکتا  برای واحد‌های‌دامی هویت گذاری دام‌های‌گله اجباری است که به همین منظور تا کنون بیش از 31 هزار رأس دام در این شهرستان پس از ثبت در سامانه جامع هویت دام شناسنامه‌دار شده است.  وی با بیان اینکه از دام‌های‌هویت‌گذاری شده بیش از 1294 رأس دام سنگین است، ابراز کرد: در عملیات هویت‌گذاری تمامی دام‌ها با پلاک گوش متناسب که دارای شماره ثبت بین‌المللی 15 رقمی است پلاک‌کوبی می‌شوند.  همتی بر ضرورت هویت‌گذاری دام به منظور جلوگیری از خروج ذخایر ژنی و دام‌های‌مولد کشور، جلوگیری از ورود دام‌های‌قاچاق و انتشار بیماری‌ها واگیر‌دار، دستیابی به اهداف اصلاح نژادی، تهیه بانک اطلاعاتی از دام‌های‌واکسینه شده و برآورد میزان تولید گوشت قرمز و شیر، تأکید کرد.
او تشریح کرد: انجام هویت‌گذاری دام‌ها در قیروکارزین توسط چهار اکیپ شامل شبکه دامپزشکی شهرستان، اداره امور عشایر، نمایندگی صندوق بیمه محصولات کشاورزی و شرکت تعاونی دامداران قیروکارزین انجام می‌شود که هزینه عملیات هویت گذاری دام بر عهده شخص دامدار است.  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به تصویب نامه شماره 154961/ت 56252 هیئت محترم وزیران در خصوص ضوابط نگهداری و حمل و نقل دام زنده افزود: دام‌های‌فاقد هویت که پلاک کوبی نشده‌اند قاچاق قلمداد می‌شود. همتی به توقیف متعدد وسایل نقلیه حامل دام زنده فاقد هویت توسط نیرو‌های‌انتظامی شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: تمام گونه‌های‌دام سبک و سنگین در همه گروه‌های ‌سنی باید هویت‌گذاری شوند در غیر این صورت عواقب ناشی از کشف و ضبط دام‌ها به عهده شخص دامدار خواهد بود.  طبق قانون نظام جامع دامپروری و ضرورت اجرای طرحی جامع برای هویت‌دار کردن دام‌های‌کشور و ایجاد بانک یکپارچه اطلاعاتی به منظور بهبود نظام آمار و اطلاعات، کنترل تردد دام، بهبود سیستم ‌های پرورش و اصلاح ‌نژاد دام، کنترل بهداشت دام و فرآورده‌های‌دامی، بیمه دام و غیره مرکز اصلاح نژاد دام مکلف به هویت‌دار کردن دام‌های‌کشور شده است. 
بر اساس آخرین آمار گیری‌های‌کشاورزی در سنوات گذشته بیش از 70 هزار راس دام سبک ( گوسفند و بز) و سنگین (گاو و گوساله ) در قیروکارزین وجود دارد که هویت‌گذاری این دام‌ها از جمله اولویت‌های‌کاری اداره تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین است.  

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی