[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

عوارض وحشتناک دندان پوسیده بر بدن، روزنامه شیراز نوین

میهن نوین- دندان خراب و پوسیده می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی از جمله دیابت، زوال عقل و ناباروری شود، پس بهتر است از این عوارض ترسناک با رعایت بهداشت جلوگیری کنیم. 
بهداشت دهان و دندان، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای داشتن دهان، دندان‌ها و لثه سالم است. از آنجا که دهان یک ورودی اولیه در بدن است، بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌تواند تأثیر منفی بر کل بدن بگذارد.
دندان‌هایی که درد دارند، لثه‌هایی که خون‌ریزی می‌کنند و نفس‌هایی که بوی بدی می‌دهند، همگی نشانه بهداشت دهان و دندان ضعیف است. باکتری‌ها می‌توانند به راحتی از دهان وارد جریان خون شوند و باعث ایجاد عفونت و التهاب می‌شوند.
بسیار مهم است که به طور متناوب به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا از سلامت کلی بدنتان مطمئن شوید. در این بخش، برخی از مشکلات رایج و جدی ناشی از سلامت دهان و دندان وجود دارد که خواهیم گفت.
عوارض و تأثیرات خطرناک دندان پوسیده که باید شما را نگران کند
عوارض دندان پوسیده روی بیماری‌های قلبی-عروقی
داشتن بهداشت دهان دندان ضعیف، خطر بیماری قلبی را در فرد افزایش می‌دهد. اگر لثه‌ها به علت باکتری‌هایی که باعث بیماری پریودنتال می‌شوند ملتهب شود، این باکتری‌ها می‌توانند در جریان خون وارد شوند و موجب ایجاد پلاک و سخت شدن می‌شوند.
این سخت شدن شریان‌ها، آترواسکلروز نامیده می‌شود که بسیار جدی است و باعث مشکلات جریان خون و انسداد قلبی می‌شود و احتمال حمله قلبی را نیز افزایش می‌دهد. همچنین، تأثیر مخربی بر عروق و رگ‌های خونی دارد و می‌تواند منجر به فشار خون بالا هم شود و سکته مغزی را زیاد می‌کند. همچنین می‌تواند باعث افزایش آندوکاردیت شود که یک بیماری خطرناک و جدی است و زمانی رخ می دهد که پوشش قلب آلوده باشد.
زوال عقلی از عوارض دندان پوسیده
بهداشت دهان و دندان ضعیف، بر مغز نیز تأثیرگذار است. مواد‌هایی که از لثه‌های ملتهب شده توسط عفونت آزاد می‌شوند، می‌توانند سلول‌های مغزی را از بین ببرند و منجر به از دست دادن حافظه شوند. بیماری زوال عقل و احتمالاً بیماری آلزایمر، می‌تواند به علت ژنژیویت ایجاد شود که باکتری در دهان به کانال به کانال عصبی گسترش می‌یابد و وارد جریان خون نیز می‌شود.
عوارض دندان پوسیده در عفونت‌های تنفسی
سیستم تنفسی می‌تواند از بهداشت ضعیف دهان و دندان آسیب ببیند. باکتری در دهان از دندان‌های آلوده و لثه‌های متورم می‌تواند به ریه نفوذ کند یا از طریق جریان خون به آنجا وارد شود. این باکتری‌ها می‌توانند منجر به عفونت تنفسی، برونشیت حاد و حتی COPD شوند.
دیابت ناشی از عوارض دندان پوسیده
نه تنها افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، بلکه بیماری‌های پریودنتال و عفونت‌های لثه‌ای، به نوبه خود باعث افزایش دیابت می‌شوند و کنترل آن را سخت می‌‌کنند. از آنجایی که بیماری لثه‌ها و پوسیدگی دندان‌ها سطح قند خون را بالا می‌برند، پس افرادی با بهداشت دهان و دندان ضعیف در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می گیرند.
عوارض دندان پوسیده روی سرطان
بدیهی است که اقدامات بهداشتی ضعیف دهان و دندان، مانند مصرف تنباکو یا سیگار کشیدن، می‌تواند منجر به سرطان گلو یا دهان شود. اما انواع دیگر سرطان‌ها هستند که با بیماری‌های لثه ارتباط دارند. خطر ابتلا به سرطان کلیه، سرطان پانکراس و سرطان خون در افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیف دارند بسیار بالاتر است.
رابطه بیماری‌های کلیوی و عوارض دندان پوسیده
بیماری مزمن کلیه، یک مشکل جدی برای سلامتی است که بر کلیه‌ها، قلب، استخوان‌ها و فشار خون تأثیر می‌گذارد. 
عفونت‌های بدن مانند پریودنتال می‌تواند منجر به بیماری کلیه شود. در کل، افراد مبتلا به بیماری لثه، دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند و احتمال اینکه عفونت را تجربه کنند بسیار زیاد است. گاهی اوقات بیماری‌های کلیوی می‌توانند بسیار جدی و حتی مرگ‌بار باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی