[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

برای دل خودتان بازی کنید، نه برای پول، روزنامه شیراز نوین

پدیده مربیگری لیگ نوزدهم و شاید موفق‌ترین مربی لیگ برتر در این فصل جوادنکونام سرمربی فولاد است؛ کسی که حالا می‌تواند به آرزوی بعدی‌اش یعنی هدایت اوساسونا در لالیگا فکر کند. به گزارش" ورزش سه"  جوادنکونام بعد از حضورش به مدت نیم فصل در نساجی لیگ هجدهم ، وقتی هدایت فولاد را به عهده گرفت هنوز کسی نمی‌توانست با قطعیت درباره آینده مربیگری او تصوراتی داشته‌باشد اما در روز پایانی لیگ نوزدهم این نکته به خوبی مشخص شد که فوتبال ایران حالا صاحب یک مربی خوب دیگر شده است. تیم او تا آخرین هفته رقابت‌های‌لیگ برتر جنگید و خسته نشد و توانست نتیجه این تلاش را بگیرد. نکونام که گفته می‌شود با پیشنهادات جدی و وسوسه کننده‌ای از سوی تیم‌های‌دیگر لیگ برتری مواجه است، از طرف دیگر با فولاد فصلی سخت و حضور در سه جبهه لیگ برتر، لیگ قهرمانان و جام حذفی را پیش رو دارد هرچند او ثابت کرده که آدم چالش‌های‌دشوار است.
سرمربی 40 ساله تیم فولادخوزستان در لیگ نوزدهم گفت‌و‌گوی مفصلی را با سایت "خبرآنلاین " انجام داده که در زیر می‌خوانید:
بعد از یک فصل سخت و طاقت فرسا با شما گفت‌وگو می‌کنیم. آیا روزی که به فولاد رفتید با توجه به کمبود بازیکن، فکر می‌کردید در پایان فصل سهمیه بگیرید؟
در ابتدای کار، به خاطر اینکه باشگاه بودجه مشخص داشت، خواسته‌های معقولی داشتیم و تصمیم گرفتیم تیمی متشکل از جوان‌ها، بازیکنان بومی و چند بازیکن با تجربه ببندیم. چند بازیکن آوردیم که هواداران به آنها باور و اعتماد نداشتند ولی رفته رفته همه چیز عوض شد. تیم‌مان شکل گرفت و توانستیم نتایجی بگیریم که روی آن برنامه‌ریزی کرده بودیم. ما بازیکنان تاپی نگرفتیم ولی به معنای واقعی یک تیم تاپ بودیم. دوست دارم درباره فولاد امسال چیزهایی بگویم. ما همه برای بهتر شدن تیم کنار هم جنگیدیم. از روز اول گفتم باید فولاد حرفه‌ای باشد. بازی‌ها باید برنامه مشخص و از پیش تعیین شده داشته باشد. در فولاد هیچکس منافع شخصی خودش را در نظر نگرفت. همکاری ما بر پایه تعهد و احترام بود. به همین دلیل توانستیم در آن شرایط سخت، به چنین موفقیتی برسیم.
درباره هزینه باشگاه‌ها امسال بحث زیاد بوده. یکی می‌گوید فلان تیم‌ها بیشتر هزینه کرده‌اند ولی حداقل لیست تیم‌ها گویای همه چیز است. آیا فولاد امسال به اندازه دیگر مدعیان هزینه کرد؟
اینها بحث‌هایی نیست که من بخواهم درباره‌اش صحبت کنم چون معتقدم تنها هزینه، نتایج را رقم نمی‌زند. چیزهای دیگر هم دخیل هستند ولی به جرات می‌گویم تیم ما از این لحاظ، تیم هفتم یا هشتم بود. هر چند به چنین مسئله‌ای فکر کردیم ولی اجازه ندادیم مانع از حرکت رو به جلویمان شود. افتخار می‌کنم که بگویم فولاد امسال بازیکن میلیاردی نداشت. تنها بازیکنانی خارجی به خاطر نوسان دلار، رقم‌شان بالای میلیارد رفت. ما فارغ از این مسئله، فقط می‌خواستیم تیم یکدست و منسجمی را راهی مسابقات کنیم. دوست داشتیم روی برنامه جلو برویم و تأکید من همیشه این بود باید از الان بدانیم در طول سال چه خواهیم کرد. نمی‌خواهم درباره گذشته حرف بزنم چون به هر حال وضعیت فولاد مشخص بود ولی خوشحالم که پیشرفت خوبی رقم خورد. مربیان قبلی هم تلاش خود را کردند.
می‌توانید بگوئید فرمول‌تان چیست؟ چطور تیمی که هزینه کمتر کرده، می‌تواند به تیمی که ستاره‌های ‌بیشتری دارد، چیره شود؟
بار کار و تلاش کمبودها جبران می‌شود. وقتی شما بیشتر برای اعتبار و برای دل خود بجنگید تا پول، در آن صورت می‌توانید کارهای نشدنی را شدنی کنید. بسیار خوشحالم که ما در فولاد، چنین تجربه شیرینی داشتیم. وقتی شما چنین تفکری داشته باشید، شاهد پیشرفتان خواهید بود. شاهد خواهید بود که بازیکنان جوان و مستعد چطور پیشرفت می‌کنند. شما در کنار هم می‌توانید کار را جلو ببرید. به عقیده من، پیشرفت بازیکنان به منزله پیشرفت تیمی است که اتفاق افتاده است. بسیار خوشحالم ما بازیکنانی با قراردادهای 40، 60 یا 100 میلیونی داشتیم که از آکادمی باشگاه آمده بودند ولی به اندازه بعضی بازیکنان میلیاردی خوب بازی کردند. همیشه گفته‌ام. اگر بتوانم در قبال یک بازیکن شایسته هم وظیفه‌ام را درست انجام دهم، شب راحت سرم را روی بالشت می‌گذارم و می‌خوابم.
چه نکته‌ای در کسب سهمیه فولاد نهفته است؟
ما به همه ثابت کردیم با تیم بودن، یکدل بودن و با خواستن، می‌توان کارهای بزرگ کرد.
شادی شما بعد از کسب سهمیه در رسانه‌ها بولد شد. درباره‌اش صحبت می‌کنید.
بعد از موفقیت باید خوشحال باشید و شادی کنید. ما 15 ماه سختی کشیدیم. لیاقتش را داشتیم. البته باید نایب قهرمان می‌شدیم. با شرایطی نابرابر نسبت به رقبا، توانستیم سوم شویم و باید هم شادی میش‌کردیم.
هواداران فولاد در هفته‌های آخر گلایه داشتند که نیرویی در پشت پرده می‌خواهد مانع از کسب سهمیه شما شود. در بیانیه باشگاه هم کدهایی وجود داشت.
من یک عقیده دارم. قدرت دست خداست و اگر او نخواهد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. من باید از باشگاه تشکر کنم. در روزهای سخت آنها به خوبی از تیم دفاع کردند، در حالی من و کادرم به طول کامل تمرکزمان روی تیم بود. بازیکنان هم وارد این مسئله نشدند. برای همه باورکردنی نبود فولاد با تیمی که بسته بود، سهمیه بگیرد ولی با تلاش و کوشش این کار را کردیم. فقط ناراحت یک چیز هستم. اگر امتیازاتی که به خاطر اشتباهات داوری در هفته‌های پایانی از دست‌مان نمی‌رفت، نایب قهرمان می‌شدیم. فولاد لیاقت نایب قهرمانی را داشت. ولی خب، این جزئی از فوتبال است. دوست دارم همین جا از تلاش کادر فنی‌ام، همه بازیکنان، مدیریت باشگاه، تمام اعضای هیات مدیره، آقای محمدی رئیس کارخانه و آقای آذری مدیرعامل باشگاه، از تدارکات، از همه کارکنان باشگاه و.. تشکر کنم. با چشمم دیدم همه چطور کار می‌کنند و به خاطر همین می‌گویم فولاد مستحق نایب قهرمانی بود.
امسال چه سختی‌هایی کشیدید؟
در ابتدای کار بعضی از هواداران به ما و بعضی بازیکنان بدبین بودند. یک مقدار به انتخاب‌های ما اعتقاد نداشتند ولی صبر و حوصله به خرج دادیم. ما در کنار هم یاد گرفته‌ایم با صبر و حوصله می‌توان کارهایی کرد که با حرف زدن نمی‌شود. هواداران هم وقتی عملکرد کادر و بازیکنان را دیدند متوجه شدند برایمان فقط و فقط موفقیت فولاد مهم است. فهمیدند که این بازیکنانی که داریم، بهترین بازیکنان هستند. کم کم همسو شدیم و در نهایت سهمیه کسب کردیم.
می‌توانید بگوئید امسال چه چیزهایی یاد گرفتید؟
من در هر جلسه تمرینی و هر بازی یک تجربه جدید یاد گرفتم. اتفاقات باشگاه، خارج از باشگاه، اتفاقات داخلی تیم، حواشی و هر چیزی که رخ داد، برای من یک درس بود. مطمئن هستم چیزهایی که در فولاد یاد گرفتم در آینده به من کمک زیادی خواهد کرد. من تجربیات زیادی در دوران بازیگری به واسطه کاپیتانی تیم‌ملی یا حضور در لالیگا به دست آوردم ولی تجربیاتی که در فولاد داشتم، برایم تازگی داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی