[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

امکان تبدیل یک تهدید به فرصت در کشاورزی فراهم شد ، روزنامه شیراز نوین

مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اعلام اینکه برای اولین بار در جنوب استان فارس بیماری لکه سیاه در مزارع کلزای این شهرستان مشاهده شده است، گفت: قارچ « آلترناریا» به عنوان عامل ایجاد کننده این بیماری شناسایی و تأیید شده است.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین، شهرام فلامرزی با بیان اینکه مزارع کلزای این شهرستان خسارت کاهش تولید تا 30 درصد را  در کشت گذشته از بیماری لکه سیاه متحمل شده است، تصریح کرد: پس از مشاهده علائم بیماری و ارسال نمونه به آزمایشگاه مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس  آلودگی به قارچ «آلترناریا» قطعی شد.
این کارشناس با بیان اینکه علائم بیماری لکه سیاه در پیله در نزدیک به 400 هکتار از مزارع کلزا وجود داشته است، اظهار کرد: در اثر بیماری لکه سیاه آلترناریایی پیله‌های‌کلزا زود تر زرد و شکافته می‌شوند از این رو باعث ریزش محصول و تحمیل خسارت می‌شود. 
به گفته وی؛ لکه سیاه آلترناریایی با لاغر کردن دانه‌ها و ریزتر شدن آن نیز موجبات کاهش تناژ محصول و ضرر کشاورز را فراهم می‌کند. 
فلامرزی  با تأکید بر اینکه اغلب مزارع به بیماری لکه سیاه آلوده بوده اند، ابراز کرد: شرایط اقلیمی گرم و مرطوب، بارندگی بیش از 500 میلیمتری در فصل داشت و ریزش تگرگ که ورود عامل پاتوژن به گیاه را تسهیل کرده بود توسعه بیماری را تسریع و میزان خسارت‌ها را افزون کرد. 
او با اشاره به این موضوع که طبق بررسی‌های‌کارشناسی از منابع مختلف مراحل پایش بیماری مذکور باید در مراحل اولیه گیاهچه صورت گیرد، بیان کرد: تدوین دستورالعمل لازم برای رصد بیماری و مدیریت آن به منظور استفاده از قارچ کش‌ها تا اوایل گل‌دهی کلزا  باید در دستور کار قرار گیرد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی