[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

مدیرکل بیمه سلامت فارس مطرح کرد: گسترش خدمات رایگان به اقشار نیازمند جامعه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل بیمه سلامت استان فارس در رزمایش سایبری بیمه سلامت اقدامات عمومی حمایتی این سازمان برای آحاد هموطنان را تشریح کرد.
دکتر فرهاد لطفی ظهر چهارشنبه 12 شهریور‌ماه در رزمایش سایبری بیمه سلامت با اشاره به طرح‌های‌متنوعی که این دستگاه خدمت‌رسان در دستور کار دارد، خاطرنشان کرد: طرح پوشش بیمه سلامت رایگان، پوشش بیمه‌ای اقشار کم درآمد مانند پوشش بیمه‌ای زندانیان و خانواده آنان، پوشش بیمه‌ای مددجویان کمیته امداد حضرت امام(ره) و پوشش بیمه‌ای اتباع بیگانه از اقدامات عمومی حمایتی بیمه سلامت برای آحاد هموطنان است.
این مقام مسئول با اشاره به آمار بیمه شدگان سلامت گفت: در استان پهناور فارس بیش از 2 میلیون و 700 هزار نفر تحت بیمه سلامت هستند که بیش از نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند. اقشاری که از تمکن مالی پرداخت حق بیمه برخوردار نیستند می‌توانند از خدمات رایگان این بیمه بهره‌مند شوند. وی با اشاره به رویکردهای نوین بیمه سلامت افزود: آغاز طرح استحقاق سنجی بیمه‌شدگان در مراکز درمانی دولتی ـ دانشگاهی، حذف استفاده از دفترچه در موارد بستری، ارزیابی وسع متقاضیان بیمه در شهر‌ها و روستاهاجهت برخورداری بیمه‌شوندگان از یارانه حق بیمه، جلوگیری از ایجاد همپوشانی‌های‌ بیمه‌ای جدید بصورت مکانیزه و تعیین تکلیف همپوشانی‌های‌موجود و احراز هویت بیمه‌شدگان به صورت مکانیزه از طریق استعلام از بانک اطلاعاتی سازمان ثبت‌احوال از دیگر اقدامات تأثیرگذار این سازمان است.
دکتر لطفی در ادامه به نظام‌مند شدن و احراز شرایط عادلانه در زمینه بیمه رایگان اشاره کرد و بیان داشت: از 2 میلیون 700 هزار نفری که در استان فارس زیر پوشش بیمه سلامت هستند، تاکنون بیش از 80درصد از خدمات رایگان استفاده می‌کنند. به همین دلیل آزمون وسع در دستور کار این سازمان قرار گرفت تا نیازمندان حقیقی شناسایی شده و دهک‌های‌متمول برای دریافت خدمات درمانی حق بیمه ان را پرداخت کنند.
این مقام مسئول درباره شرایط آزمون وسع گفت: طبقه بندی دهک‌های‌اقتصادی توسط وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی انجام شده و نتایج آن به بیمه سلامت اعلام می‌گردد.
در همین راستا دهک‌های‌اول تا سوم همچنان از خدمات بیمه‌ای رایگان بهره‌مند شده و دهک چهارم نیمی از حق بیمه را پرداخت می‌کند و دهک‌های‌5 تا دهم که به تشخیص وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی از تمکن کافی برخوردار هستند، حق بیمه کامل را پرداخت خواهند کرد.
مدیرکل بیمه سلامت فارس به پوشش حمایتی این سازمان به گروه‌ها و مبتلایان بیماری خاص اشاره کرد و گفت: پوشش بیمه‌ای بدون پرداخت حق بیمه، حذف نظام ارجاع برای این گروه از بیمه شدگان در صندوق روستائیان، حذف دوره انتظار برای دریافت دفترچه بیمه المثنی از بدو تأسیس سازمان و پوشش بیمه‌ای رایگان بدون انجام ارزیابی وسع از آغاز سال 98 از اقداماتی است که برای این گروه انجام شده است.
دکتر لطفی در ادامه بیان داشت: استحقاق‌سنجی بیمه‌شدگان در مراکز درمانی دولتی، تجمیع اطلاعات بیمه‌شدگان جهت ارائه خدمات بصورت الکترونیکی، عملیاتی کردن ارزیابی وسع، حذف همپوشانی‌های‌بیمه‌ای سازمان با سایر سازمان‌های بیمه‌گر پایه، کنترل مکانیزه همپوشانی‌های‌بیمه‌ای، ‏ ارتباط مکانیزه با سازمان ثبت احوال جهت اعمال کنترل‌های هویتی و برقراری امکان ثبت‌نام اینترنتی برای فاقدین پوشش را از جمله فعالیت‌های نوآورانه، مبتکرانه و توسعه‌ای این سازمان است. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به پرداخت‌های ‌به روز بیمه سلامت به مراکز درمانی اشاره کرد و بیان داشت: مجموعه بدهی اداره کل بیمه سلامت استان فارس در سال ۹۸ به بیمارستان‌های دانشگاهی حدود سه ماه می‌باشد و کلیه مطالبات بخش خصوصی در استان فارس (پاراکلینیک، داروخانه، بیمارستان‌های‌دولتی ) تسویه گردیده است. همچنین سازمان بیمه سلامت، مطالبات پزشکان خانواده در دو استان فارس و مازندران را در سال 1398 تسویه کرده است.
مدیرکل بیمه سلامت فارس در ادامه اظهار داشت: اتفاق خوبی که در سال گذشته رخ داده این است که مطالبات سال ۹۷ بخش‌های‌دولتی دانشگاهی پرداخت شده و تنها مطالبات مربوط به حفظ قدرت خرید باقیمانده است که معادل هشت روز از عملکرد دانشگاه‌ها می‌باشد و به محض تأمین اعتبار پرداخت خواهد شد. دکتر لطفی با اشاره به موفقیت‌های‌استان در زمینه جذب و تخصیص اعتبار گفت: بودجه مصوب هیئت دولت برای امسال سازمان بیمه سلامت در حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که حدود 10 درصد این اعتبار به استان فارس اختصاص یافته است. 
وی افزود: در حال حاضر مطالبات فروردین و اردیبهشت ماه و بخشی از مطالبات خردادماه 99 مراکز دولتی دانشگاهی و  در بخش غیراز دولتی دانشگاهی مطالبات داروخانه‌ها، پزشکان و پاراکلینیک سال ۹۹ نیز لغایت پایان خردادماه ماه تسویه شده است. همچنین 80درصد مطالبات پزشکان خانواده در استان فارس‌تا تیرماه 1399 پرداخت گردیده است. این مقام مسئول در پایان گفت: برای 50 نفر از افراد تحت پوشش بیمه سلامت فارس در سال گذشته رقمی بیش از 11 میلیارد تومان هزینه دارو پرداخت شده است که این پوشش بیمه‌ای هزینه‌های‌آزمایشگاهی، سونوگرافی، فیزیوتراپی، ویزیت پزشکان متخصص و غیره را شامل نشده و در انحصار پوشش‌های‌دارویی است. این در حالی است که به 500 نفر از افرادی که بیشترین استفاده از خدمات بیمه سلامت داشته‌اند بیش از 330 میلیارد تومان هزینه دارویی پرداخت شده است. از این تعداد 166 نفر از بیمه‌شدگان بیمه صندوق روستایی بوده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی