[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

غروب تولید ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

در غروب تولید، نگاه‌ها به سمت دور زدن تحریم‌ها و اقتصاد مبتنی بر قاچاق است. صنعت قاچاق پیشتازترین صنعت در جهان سوم می‌باشد. تولید وابستگی شدیدی به واردات دارد در واقع تولید چندان خالص و وفادار به اقتصاد ملی نیست. هرچند کارگران سهم بزرگی در تولید داخلی یا همان صنعت مونتاژ دارند اما باید پذیرفت که تولید داخلی چندان خالص و وفادار به اقتصاد ملی نیست و این وابستگی همان نقطه‌جوش تحریم‌های اقتصادی سیاسی است که از یک محتوای خصمانه و سیاستمدارانه بر انگیخته می‌شود.
سیاست‌ها را سیاستمداران وابسته به دولت‌ها تعیین می‌کند گاهی خوددولت‌ها نیز توسط سیاست‌های‌سیاستمداران دولت‌ها در سایه اداره می‌شوند و از این جهت است که تحریم‌ها به یک اهرم فشار تبدیل شده‌اند...

در جریان تحریم‌ها بیشترین خسارت‌ها متوجه طبقه کارگران است که در جبهه نخست اقتصادی اجتماعی قرار گرفته‌اند. کارگران بیشترین آمار طبقه اجتماعی یک ملت را تشکیل می‌دهند، طبقه که در صف مشارکت در تمامی فعالیت‌های سیاسی سیاستمداران درسایه وآشکار قرار دارند. حالا کشور ما طعم واقعی تحریم‌ها را می‌چشد. تحریم‌هایی که  گلوی حیات ما را می‌فشارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در روزهای گذشته اعلام کرد که حق فروش یک قطره نفت را نداریم حتی دکترین نفت در برابر غذا نیز امکان پذیرش گشایش اقتصادی نمی‌دهند. در واقع  این حق را دولت‌های دارای اقتصاد برتر  از ملت ایران گرفته‌اند.
روزگاری پیش ایرانیان گمان می‌کردند که  این نفت است که بازارهای جهانی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و در گردهمایی بزرگی به نام اوپک قصد تعیین نرخ در بازارهای جهانی را داشتند تا شاید دلارهای نفتی را در اقتصاد کشور به کار گیرد. اما امروز معلوم شد نفت هیچ سهمی در سفره ملت ایران نداشته و ندارد چرا که در جهان سوم حتی نفت و طلا نیز تابع سیاست‌های سیاستمداران  است و اگر بخواهند شریان این اقتصاد خام روش را مسدود کنند، می توانند .
جای تأسف و تعجب است که در نیل به شعارهای انقلابی خود نیز ناکام مانده‌ایم  وقتی در چهار دهه گذشته از استقلال سخن گفتیم و در عمل به همان شعارها دل خوش کردیم و در ورود به عرصه کار و تولید اتفاق‌نظر نداشتیم.
حالا کارخانه‌های ما تعطیل و نیمه‌تعطیل هستند کارگران بسیاری یا بیکار شده‌اند و یا حداقل بگیر، تحریم‌ها فرصت خوبی به دست بعضی افراد نفوذی داد تا پروژه شکست را اجرایی کنند. این روزها بخش خصوصی زیر فشار شدید ورشکستگی  خبر از ناکامی‌های اقتصادی و ازدست دادن فرصت‌های حضوردرمیدان رقابت می‌دهد و دولتی‌ها در هفته مختص خود از افتخارات اقتصاد سیاسی سخن می‌گویند.
آنچه مسلم است باید آثار تلاش‌های انجام شده را در نرخ تورم جویا شد. رشد تورمی که ابعاد اقتصادی اعتقادی ملت را نشانه رفته است. در غروب تولید نگاه‌ها به سمت دور زدن تحریم‌ها و اقتصاد مبتنی بر قاچاق است. صنعت قاچاق پیشتاز‌ترین صنعت در جهان سوم است.
استعمار نو بازار ۸۰ میلیون  ایرانیان را از دست نخواهد داد. 
کالای قاچاق وگرانفروشی محصولی از استعمار نو است، چرا که در اقتصاد بدون سیاست، واردات هرچند قاچاق، جنبه رقابتی داشته و برای تعادل بخشی قیمت‌ها در بازار انجام می‌شود.
واردات ابزاری است برای حمایت از حقوق مصرف کننده و ایجاد رقابت برای صنایع داخلی، اما در کشور من این اتفاق برای افزایش تورم وشکست توان تولید داخلی و بیکاری و مصرف‌گرایی می‌افتد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی