[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

جهش ISC و RICEST/ برقراری ارتباط با آلمان و بریتانیا، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلامی، ضمن تشریح اقدامات و دستاوردهای علمی این پایگاه، از جهش مناسب پایگاه استنادی و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی تولید علم در ایران، خبر داد.
دکتر محمدجواد دهقانی، شنبه ۱۵ شهریور در یک کنفرانس خبری به تحلیل وضعیت علمی کشور پرداخت و گفت: در سال ۲۰۰۰ کمتر از ۷۰۰ مقاله علمی در کشور نوشته شد که سهم ایران در تولید علم جهان را بسیار پایین و چیزی در حدود یک دهم درصد نگه می‌داشت. ولی امروز ایران بیش از ۲ درصد علم جهان را، با بیش از ۶۰ هزار مقاله در سال، تولید می‌کند. در این بازه زمانی همچنین سهم کشورهای جهان اسلام، متشکل از ۵۷ کشور، در تولید علم جهان از ۲ درصد به ۱۰ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است که بیش از یک پنجم این رقم سهم ایران است. 
مدیر مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری افزود: در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸، شاهد رشد ۱۰.۴ درصدی تولید مقالات در کشور بودیم که از این حیث پس از چین در رتبه دوم جهان قرار داریم.
دهقانی بیان کرد: برنامه داریم تا سال ۲۰۲۶ شاهد حضور ۵۰ دانشگاه جهان امسال در رتبه‌های زیر ۵۰۰ مراکز رتبه‌بندی بین‌المللی باشیم. در رتبه‌‌بندی امسال مؤسسه تایمز ۴۷ دانشگاه ایرانی حضور داشتند. البته ما به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم که حضور در این رتبه‌بندی نباید هدف باشد، زیرا رتبه‌بندی این مؤسسه ایراداتی دارد، برای مثال اهمیت خیلی زیادی به تعداد ارجاعات می‌دهد که باعث می‌شود رتبه‌بندی دانشگاه‌ها با واقعیت فاصله داشته‌باشد. لذا پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با شناسایی ایرادات نظام‌های مختلف رتبه‌بندی دانشگاه‌ها مستقلاً اقدام به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها کرده است که امید است در آینده نزدیک اعتبار بین‌المللی کسب کند.
معاون بین‌الملل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز در این نشست گفت: نظام رتبه‌بندی ISC محدود به دانشگاه‌های‌داخل کشور نیست و قرار است که رتبه بندی ما در جهان اعتبار داشته باشد. هم اکنون مؤسسه ASAIHL که متشکل از دانشگاه‌های‌برتر جنوب شرق آسیاست، کار رتبه بندی دانشگاه‌های‌خود را به ما واگذار کرده است. 
دکتر محمدرضا فلاحتی افزود: شدت گرفتن تحریم‌ها باعث مغفول ماندن برنامه‌های زیادی شد ولی ما موفق شدیم اولین شاخه مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و تکنولوژی را در اتحادیه اروپا راه‌اندازی کنیم و شعبه ما در دانشگاه بوخوم آلمان شروع به فعالیت خواهد کرد. همچنین در شهریورماه نشست تخصصی مراکز علمی حاشیه دریای خزر را به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهیم کرد.
دکتر هاجر صفاهیه، معاون پژوهش و فناوری مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری نیز گفت: ما از سال گذشته جهش تولید را آغاز کرده‌ بودیم و تعداد مدارک خود را برای استفاده محققان از ۴ میلیون به ۸ میلیون مدرک رساندیم. همچنین تا پایان امسال به دانشگاه بریتانیا متصل خواهیم شد که اتفاق بسیار مهمی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی