[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

هم‌افزایی فرهنگی برای ثروت‌آفرینی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های‌مشترک فرهنگی میان نهاد نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس و امام جمعه شیراز با شهرداری شیراز برگزار شد. این مراسم ظهر شنبه ۱۵ شهریور ماه با حضور نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس، شهردار شیراز و جمعی دیگر از مدیران و مسئولان با همراهی اصحاب رسانه در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد.
شیراز بر قله کارکردهای فرهنگی
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با تشکر از شهرداری شیراز و به ویژه معاونت فرهنگی مجموعه مدیریت شهری گفت: شهرداری و معاونت فرهنگی آن اخیراً کارهای جدید فرهنگی و نوآورانه‌ای مبتنی بر همدلی و همکاری را به نمایش گذاشتند و امضا چنین تفاهم‌نامه‌ای که برای اولین بار روی می‌دهد، نقش مدیریت شهری را در امور فرهنگی بیش از پیش نمایان می‌سازد. 
آیت ا.. لطف ا.. دژکام تصریح کرد: همواره بر این نکته تأکید داشتم که کسانی که در پشت صحنه فعالیت‌های فرهنگی هستند باید دیده شوند؛ چرا که این فعالیت‌ها در راستای فرهنگسازی و تمدن‌سازی جامعه است و امیدوارم این نگاه در طول زمان تقویت شده و ما به سمت جامعه آرمانی و ظهور امام زمان (عج) برویم تا عدالت، همدلی و یک رنگی در جامعه دیده شود. امام جمعه شیراز در ادامه  اظهار داشت: در زمینه کارهای فرهنگی یک ملت باید با تمام توانایی باید به صحنه بیایند، زیرا کار فرهنگی با دل‌ها می‌آمیزد و رضایت از زندگی را ایجاد می‌کند. در برخی موارد ما شاهدیم همه امکانات هست اما رضایت نیست و به عکس آن هم وجود دارد. 
یکی از وظایف کارهای فرهنگی ایجاد رضایت است. وی با ابراز امیدواری پیرامون این تفاهم‌نامه دو جانبه در زمینه ارتقا فرهنگی جامعه به ویژه شهر شیراز گفت: امیدواریم از این تفاهم‌نامه  نتایج خوبی قابل استنتاج است. ما در حوزه امور مساجد بحث‌های‌مفصلی با مدیریت شهری  داریم و همچنین  در خصوص نقش حرم در فضاسازی فرهنگی شهر  و نماز جمعه نیز از جمله مواردی است که در این تفاهم نامه مدنظر قرار گرفته است.
آیت الله دژکام در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم همه جریانات فکری مذهبی و فرهنگی شهر برای رضای خدا و شادی حضرت ولیعصر (عج) و  لبخند رضایتی مردم با این نوع کارهای فرهنگی همراهی کنند و منیت‌ها را به فراموشی سپرده و همه در پیشبرد فرهنگ اسلامی و ایرانی همکاری داشته‌باشند. استان فارس و شهر شیراز همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند همواره در قله باشند و بار دیگر این را از زبان مقام معظم رهبری بشنویم و شیراز جهانگیرتر از همیشه گردد.
نقش برجسته فرهنگ در افزایش رضایتمندی
در ادامه این مراسم شهردار شیراز گفت: در شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل‌بیت‌(ع) باید گام‌های‌استواری در حوزه‌های‌تمدنی، فرهنگی، تاریخی و ایجاد ثروت برداریم. 
مهندس حیدر اسکندرپور با ابراز مسرت از حضور نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در صف اول پیشقراولان فرهنگی و ارزشی شهر ابراز داشت: مجموعه شهرداری شیراز همواره تلاش داشته در عرصه‌های‌مختلف فعالیت‌های‌مثبت و ثمر بخشی را انجام دهد و در زمینه کارکردهای فرهنگی نیز نیازمند مشخص شدن چارچوب مدونی به عنوان نقشه راه بودیم که در قالب این تفاهم‌نامه همکاری اجرایی خواهد شد.
وی در ادامه به ظرفیت‌های‌بی بدیل شهر راز اشاره کرد و بیان داشت: در ارتباط با ظرفیت‌های‌ایجاد شده در شهر شیراز هر آن چه که می‌گوییم مربوط به گذشتگان است و در دهه‌های‌اخیر علی‌رغم تلاش‌های‌صورت گرفته نتوانستیم فرصت‌های‌زیادی خلق کنیم و دستاوردهای فعالیت‌های‌ما در عرصه‌های‌ملی و فراملی دیده نشده است.
این مقام مسئول حضور آیت الله دژکام به عنوان نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس را یک فرصت ارزنده و بی‌نظیر برای شیراز و فارس ارزیابی کرد و اظهار داشت: به طور حتم مدیریت امور شهری از حضور آیت الله دژکام در رأس امور فرهنگی و ارزشی استفاده خواهد کرد و با همکاری‌های‌بوجود آمده می‌توانیم گام‌های ‌استواری درحوزه تمدن‌سازی برداریم.
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت رویکردهای فرهنگی در بهبود کیفیت زندگی شهروندان اشاره کرد و گفت: پارک، بزرگراه، پل و زیر ساخت‌هایی نظیر این‌ها برای شهر لازم و ضروری به نظر می‌رسد ولی این گونه ساختارها به تنهایی زمینه‌ساز ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان نمی‌شوند بلکه این مؤلفه‌های ‌فرهنگی و ارزشی هستند که موجب افزایش رضایتمندی مردم شده و بهبود کیفی سطح زندگی را پدید می‌آورند.
مهندس اسکندرپور در بخش دیگری از سخنان خود به نقش ظرفیت‌های‌جهانی شهر شیراز در حوزه ثروت آفرینی اشاره کرد و افزود: شهر دیرینه شیراز از ظرفیت‌های ‌بی‌بدیلی نظیر حرم حضرت شاهچراغ (ع)، حافظ، سعدی و بسیاری دیگر از فرصت‌های‌ماندگار برخوردار است که با اتکا به آنها باید گام‌های‌استواری در زمینه ارایه خدمت به مردم برداریم و شهرداری شیراز در دوره کنونی بر این باور است که با سرمایه‌گذاری مادی و معنوی در حوزه ارزشی و فرهنگی می‌توان گام‌های‌بلندی برداشت.
وی در پایان با اشاره به این که دهه آخر صفر می‌تواند به یک رویدادهای مهم بین‌المللی در شیراز بدل شود و خاطر نشان کرد: کلانشهر شیراز از این ظرفیت برخوردار است که با برگزاری شکوهمند رویدادهای مختلف در ابعاد بین‌المللی بدرخشد و از مواهب آن در راستای تولید ثروت استفاده کند. این پتانسیل در بسیاری از شهرهای ایران وجود ندارد و ما باید از توانمندی‌های‌شهر تحت مدیریت آیت الله دژکام به نحو شایسته‌ای بهره‌برداری کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی