[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

حقوق، روزنامه شیراز نوین

سرورالسادات طباطبایی‌زاده

نفقه اولاد با چه کسی است؟
عرف چنین می‌پندارد که نفقه مختص به زن است و فقط مرد ملزم به پرداخت نفقه به همسرش است؛ اما چنین تفکری اشتباه است و باید گفت طبق قانون ایران، نفقه به اقارب (خویشاوندان) نیز در شرایطی تعلق می‌گیرد و آنها تا جایی که در قانون مقرر شده، ملزم به انفاق یکدیگراند. حال سوال این است چه کسی مستحق نفقه است؟ آیا فقر و غنا تأثیری در گرفتن نفقه دارد؟ آیا اولاد نیز می‌تواند نفقه دریافت کند؟ در این شماره از مطالب حقوقی، به بیان پاسخ این سوالات می‌پردازیم.
طبق ماده 1197 کسی مستحق نفقه است که ندار بوده و نتواند به وسیله اشتغال به شغلی، وسایل معیشت خود را فراهم کند. طبق ماده 1198 قانون مدنی، کسی ملزم به انفاق است که توانایی دادن نفقه را داشته باشد، بدون اینکه از جهت دادن نفقه در زندگی و مخارج آن دچار مشکل نشود. حال فرض کنید شخصی ندار بوده و به وسیله شغلی که پیشه کرده، نمی‌تواند وسایل معیشت خود را فراهم کند و پدر او نیز بسیار ثروتمند است. حال سوال اینجاست که آیا این شخص می‌تواند از پدرش تقاضای نفقه کند؟
در پاسخ باید گفت طبق ماده 1199 قانون مدنی، نفقه اولادی که ندار است و نمی‌تواند به واسطه اشتغال به شغلی، مخارج و هزینه‌های زندگی خود را که شامل مسکن، لباس، غذا و اثاث خانه به قدر حاجت است فراهم کند، به عهده پدر است و در صورت عدم توانایی پدر در پرداخت نفقه یا فوت او، پرداخت نفقه بر عهده اجداد پدری (پدربزگ)است. حال در صورت نبود پدر یا اجداد پدری یا عدم توانایی آنها به پرداخت نفقه، نفقه اولاد بر عهده مادر است. حال تصور کنید اگر مادر نیز توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد یا فوت کرده باشد، در مرحله بعد نزدیک‌ترین شخص به اولاد مسئول پرداخت نفقه به او است. بدین معنا که اجداد و جدات مادری (پدربزرگ و مادربزرگ مادری) و جدات پدری (مادربزرگ پدری) ملزم به انفاق می‌شوند. حال اگر اجداد و جدات مادری و جدات پدری همه در قید حیات بوده و همچنین از لحاظ مالی توانایی پرداخت نفقه به اولاد خود را دارند، در این صورت آنها باید نفقه را به حصه مساوی به اولاد بدهند. لازم به ذکر است که اگر به طور مثال مادربزرگ پدری نفقه را به اولاد پرداخت کند، این مسئولیت از سایر خویشاوندان مذکور که توانایی مالی داشته و ملزم به انفاق بوده‌اند برداشته می‌شود. اما مادربزرگ پدری می‌تواند به سایر خویشاوندان، همانند پدربزرگ مادری و مادربزرگ مادری در صورت در قید حیات بودن و داشتن توانایی پرداخت نفقه، مراجعه کند و مبلغی را که به اولاد پرداخته، به نسبت سهم سایرین از آنها دریافت کند.
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی