[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۱
  • دوره جدید

مصلحت مردم در اولویت باشد، روزنامه شیراز نوین

نشست مشترک اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار و نمایندگان شیراز در مجلس برگزار شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «سید عبدالرزاق موسوی» در ابتدای این دیدار با بیان اینکه دو نهاد شورا و مجلس حوزه‌های مشترک مهمی دارند، اظهار داشت: موضوع مدیریت شهری که در قانون بر عهده شورا گذاشته شده، پیچیده و بسیار گسترده است و بخش قابل توجهی از فعالیت‌ها در گرو کمک و همکاری نمایندگان شهرستان در مجلس است.
وی با یبان اینکه شورا و مجلس در سطح ملی نیز زمینه‌های فعالیت مشترکی دارند، افزود: مجلس در همه حوزه‌ها نقش قانون‌گذار دارد و در این میان حوزه مدیریت شهری به ویژه در کلان‌شهری همچون شیراز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
عضو شورای عالی استان‌ها در ادامه به چند مورد از مسائل مشترک اخیر بین شورا و مجلس اشاره کرد و گفت: بحث لایحه درآمدهای پایدار یکی از این موارد است که معتقدم سرنوشت تمام شهرداری‌ها به آن گره خورده است. بر پایه این گزارش، مهندس «حیدر اسکندرپور» شهردار شیراز نیز در این دیدار با بیان اینکه مجلس می‌تواند با بازنگری اختیارات شوراها نام نیکی از خود بر جای بگذارد، اظهار داشت: مادامی که دولت لایحه و آیین نامه آماده می‌کند و به امر و نهی در زمینه سیاست‌های خود بپردازد، مسیر واگذاری اختیارات به شوراها حتی در حوزه مدیریت شهری، مسدود خواهد ماند؛ مگر آنکه نهادی همچون مجلس محکم بایستد و این روند را اصلاح کند. وی با اشاره به لایحه مدیریت یکپارچه شهری در مجلس، تصریح کرد: واقعیت این است که دولت مایل نیست اختیارات خود را به دیگری واگذار کند و این وظیفه مجلس است که ورود کند و موضوع را به سرانجام برساند.
اسکندرپور با بیان اینکه تصویب لایحه جامع درآمد پایدار می‌تواند حدود نیمی از درآمدهای شهرداری را در درون خود شهرها تأمین کند، تصریح کرد: نتیجه این مصوبه این خواهد بود که راه‌های ناپایدار و ناکارآمدی همچون تراکم‌فروشی و تغییر کاربری متوقف شود چرا که در این صورت دلیلی برای استفاده از این شیوه‌ها باقی نمی‌ماند.
شهردار شیراز در عین حال با یادآوری اینکه مدیریت فعلی شیراز به سمت روش‌های ناکارآمد کسب درآمد نرفته است، اظهار داشت: به عنوان نمونه در حوزه تغییر کاربری‌ها و صیانت از باغات در شیراز می‌توانید وضعیت فعلی را با سال 90 مقایسه کنیم؛ اینکه در سال 99 ما تنها یک کمیسیون تغییر کاربری برگزار کرده‌ایم حاکی از این است که ما به سمت درآمدزایی از طریق آسان اما خسارت‌بار برای آینده این شهر، نرفته‌ایم. وی در پایان خطاب به نمایندگان شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید اتفاق مؤثری در مدیریت شهری کلان‌شهری همچون شیراز بیفتد، باید لایحه جامع درآمد پایدار مورد حمایت قرار گیرد.
در ادامه این نشست مشترک، رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی گفت: وظیفه مشترک تمام نمایندگان مردم فارس تغییر نگاه دولت و کشور به فارس و شیراز است، باید این نگاه را تغییر دهیم که شیراز و فارس فاقد مشکل است چرا که این نگاه در توزیع منابع اعتبارات و بودجه اثرگذار است.
وی با تأکید بر ضرورت هدفمند کردن جلسات فوق، تصریح کرد: فارس و شیراز به لحاظ زیرساخت نیازمند نگاه جدی‌تری است چرا که امروز کارکرد شیراز و فارس در جهت منطقه‌ای است و این موضوع مغفول مانده است، فارس و شیراز در عین داشتن ظرفیت خوب نیروی انسانی اما دارای مشکلات بسیاری نیز هست. وی خاطرنشان کرد: زمانی بنا بود شیراز چهارراه ریلی جنوب کشور باشد و از محل همین نگاه راه آهن به تمام شهرهای جنوبی برقرار شود اما چیزی که حاصل شد تنها یک خط ریلی بود.
او اولویت جدی مجمع نمایندگان بویژه نمایندگان شیراز را پیگیری همین پروژه‌ها دانست تا این قبیل پروژه‌هایی که می‌تواند سبب تولید ثروت و درآمد شود بار دیگر فعال شود.  رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پروژه آزادراه اصفهان- شیراز، اظهار داشت: قطعه ۸ این پروژه مدت‌های طولانی است که معطل تنها یک نامه مانده است، برای اتمام این پروژه یک هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با رایزنی نمایندگان استان در همین مدت زمان نزدیک به یک هزار میلیارد تومان آن را وزارت دفاع و راه و شهرسازی که شریک پروژه هستند تقبل کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه برای اتمام پروژه‌هایی از این دست همه باید مشارکت داشته‌باشند، بیان داشت: فرصت خوبی است که اعضای شورای شهر و شهرداری شیراز نیز موضوع پایانه مسافربری را تعیین تکلیف کنند، اینها مباحث مشترکی است که باید در مورد آنها رایزنی و صحبت شود. تعیین تکلیف خطوط انتقال آب به شیراز یکی دیگر از مواردی بود که مورد تأکید قرار گرفت و عزیزی در این خصوص گفت: شیراز در افق  ۱۴۲۵ نیازمند ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب در سال است که هم‌اکنون داشته ما ۱۱۰ میلیون متر مکعب است و این یعنی باید خط دوم انتقال آب شیراز هر چه زودتر محقق شود. وی پیشنهاد کرد: اعضای نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای شهر شیراز چهارچوبی مشخص برای اقدامات و تصمیمات و پیگیری‌های مشترک داشته و ۱۰ موضوع مهم و محوری را تعیین و ابعاد ملی و منطقه‌ای هر کدام از پروژه‌ها را برای پیگیری مشخص کنند.
وی یادآور شد: امروز این شهر هیچ راهی برای تأمین منابع پایدار جذب سرمایه گذار ندارد اینکه تنها از سرمایه‌گذاری صحبت شود اتفاقی نمی‌افتد باید موانع ملی برطرف شده از آن سو نیز بستری در شهر برای سرمایه گذاری فراهم شود. عزیزی خاطرنشان کرد: باید نگاهی جامعه‌نگر به افق آینده شیراز داشته‌باشیم، بسیاری از مشکلاتی که امروز ما در شیراز و فارس داریم به این دلیل است که در گذشته‌های دور نگاهی کلی و جامع‌نگر به افق شیراز نبوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی