[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

اقتصاد نوین ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

این‌طور که پیداست هم باید از جمعیت جهان کاسته شود وهم مرزهای بین‌المللی دچار تغییرات وسیعی شوندچرا که کووید 19 خواب دیگری برای اقتصاد جهان وسیاست‌های‌حاکم برآن دیده است. بطور قطع نمی‌توان بروز این بحران را اتفاقی ارزیابی کرد چرا که با وارد آمدن خسارت‌های سنگین اقتصادی وتأثیرگذار برسیاست‌های‌حاکم، دچار رویا‌رویی با یک‌شبه جنگ جهانی شده‌ایم که رویکردش با بروز کووید 19 متفاوت است. جنگ جهانی دوم نیز مرزهای متفاوتی را تعریف کرد هرچند درسال‌های گذشته بعضی مرزها شکسته شد و دیوارهای بزرگی فروریخت اما تلاش برای تغییر شکل مرزها خصوصاً درخاورمیانه ادامه دارد و جنگ‌های‌نیابتی اتفاق افتاده و تعلل درمسیر صلح حکایت از عدم توافق برسر تقسیم بندی‌های‌جغرافیایی پنهان دارد...

سیاست‌های‌انتظاری اقتصاد پیش از کووید 19 بشدت براقتصاد ایران تأثیر گذاشته بود. انتظار برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم ودوازدهم، انتظار برای برگزاری انتخابات درآمریکا وحالا پس از چهار سال انتظار دوباره همان سیاست انتظاری برای انتخابات دوباره درآن کشور و تحقق اهداف عالی برجام که مورد توافق اروپاییان و شرکای چینی وروسی آنان است. درواقع غرب وشرق از بازار 80میلیون نفری ایران نخواهند گذشت وباید با متعادل‌سازی توقعات این بازار مصرفی را حفظ کنند. 
سیاست‌های‌انتظاری دوباره براقتصادایران تأثیر می‌گذارد چراکه درانتظار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درایران وآمریکا هستیم. حتی زماینکه درانتظار انتخابات مجلس یازدهم درایران بودیم گمان نمی‌کردیم با گذشت 100روز اما هیچ تحولی اتفاق نیفتد اما وبطور قطع بازی سیاسی دراین راستا تمامی ندارد وباید درانتظار بهبود باقی بمانیم واین انتظاررا بیشترمی توان نوعی فرصت‌سوزی محترمانه دانست تا سایررسیدن به انتظارات مطلوب. 
حالا نبرد بیولوژیک کرونایی بشدت ادامه دارد. آمارها هرروز حکایت از تلفات سنگینی دارد که جبران‌ناپذیر است. درخط مقدم مقابله با این تهاجم حوزه سلامت قرار دارد. درهفت ماه گذشته پژوهش‌ها برای یافت واکسن با موفقیت همراه نبوده است. گویا تجارت درحوزه سلامت مانع خیلی کارها شده و می‌شودچرا که تأمین هزینه‌های‌سلامت بسیار گران است وبسیاری از مردم قادربه تأمین این هزینه‌ها نیستند ونخواهند بود لاجرم محکوم به مرگ هستند. باید دید دولت تا چه زمان حمایت‌های‌خود را ادامه می‌دهد وآیا تا کنون این حمایت‌ها واقعی بوده ویا از کیسه خیرین درحال خرج کردن درحوزه سلامت هستیم و خیرین درعوض این گام بلند چه انتظاری از دولت داشته ودارد. 
پرسش‌های‌بسیاری دراین رابطه مطرح است چراکه دولت بدون نفت درآمدی ندارد وتنها راه باقی مانده دست درجیب ملت کردن است. علاوه برپروژه بزرگ وطولانی مدت فروش دلارهای بانکی در کنار خیابان‌ها توسط دستفروشان، دولت اقدام به اخذ مالیات از فعالان اقتصادی درشرایط وخیم کرونایی کرده است. توقیف کارت‌های‌بازرگانی فعالان اقتصادی از جمله این اقدامات است چراکه دولت راه را برفعالان مجاز بسته وآنان قادر به تحرک نیستند و راه برای قاچاق همچنان باز است و از میزان کشفیات پلیس کشور درتمامی بخش‌های‌قاچاق می‌توان حدس زد که فعالان قاچاق درتمامی حوزه‌ها مشغول هستند و اجناس از شیر مرغ تاجان آدمیزاد در بازار سیاه یافت می‌شود اما با قیمت‌های‌نجومی.
راه برای فعالیت‌های ‌ناثواب باز است، از واردات تا صادرات منتهی مراتب اینکه واردات بشدت به بنیه اقتصادی کشور ضربه وارد می‌کند ودرمقابل دزدان بیت‌المال درحال صادرات ثروت‌های‌ملت به بانک‌های‌خارجی هستند. هرچند ممکن است اخبار این حوزه فروکش کرده باشد اما سکوت وآرامش فعلی علامت یک طوفان بزرگ است که درعرصه اطلاع‌رسانی اتفاق خواهد افتاد. درواقع باید درانتظار اخبار بعدی بمانیم.
زیان‌ها از بروز این جنگ بیولوژیک بسیار سنگین است وتمام دنیا از این آسیب لطمه دیده‌اند. درگزارش سازمان‌ملل آمده است که تأثیر کووید 19 بر صنعت توریسم جهان بسیار گسترده وغیر قابل جبران است چرا که امروزه رویکرد درآمد بسیاری کشورهای جهان از این طریق بوده است. دراین گزارش آمده است که 1.2 تریلیون دلارخسارت به صنعت توریسم جهان وارد آمده است وتعداد گردشگران دنیا تا سال 2020به 78 درصد کاهش خواهد یافت. با این تفاصیل باید دید اقتصاد نوین چه رویکردی خواهد داشت و تصمیم‌سازان جهان چه خوابی برای اقتصاد یکپارچه جهان دیده‌اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی