[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۴
  • دوره جدید

تداوم سازندگی کلانشهر در محور بابا کوهی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری  شیراز عملیات احداث فضای شهری باباکوهی و 8 پروژه عمرانی در محدوده منطقه 3 آغاز شد. این مراسم شامگاه یکشنبه 16 شهریور ماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار کلانشهر شیراز و جمعی از شهرداران و مدیران مناطق، فرمانده ارشد آجا در استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد و با همراهی اصحاب رسانه در محل پروژه برگزار شد.
 منطقه 3 چشم و چراغ شیراز
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: انتظار ما این است که همه مدیران و کارکنان شهرداری از جمله در منطقه سه که از آن به عنوان چشم و چراغ این شهر یاد می‌شود، فرصت خدمت‌گذاری به مردم شیراز را غنیمت بدانند.
دکتر «سید عبدالرزاق موسوی» در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث فضای شهری باباکوهی؛ با تقدیر از کارگران، کارکنان، مهندسین و همه دست‌اندکاران این پروژه گفت: واقعیت این است که اگر مردم خوب شیراز ما را انتخاب نمی‌کردند و نمایندگان دیگری شهردار و مدیران دیگری را هم انتخاب می‌کردند، باز هم پروژه‌های مختلف شهری با کیفیت کمتر یا بیشتر انجام می‌گرفت اما نکته‌ای را که همه ما باید توجه داشته‌باشیم این است که توفیق خدمت و امانت‌داری مردم مسئ ولیت بسیار خطیری است که باید با حساسیت تمام آن را پاس بداریم و برای لحظه لحظه آن ارزش قائل باشیم.
وی با قرائت آیاتی از قرآن کریم، بیان داشت: خداوند در سوره عنکبوت می‌فرماید که شما گمان می‌کنید همین که ایمان آورده‌اید ما شما را رها می‌کنیم و شما را آزمایش نمی‌کنیم؟ قطعاً اینگونه نیست؛ بنابراین ما باید این فرصت‌ها را غنیمت بشماریم و تلاش کنیم برای جلب رضایت خداوند، به مردم بیشتر و بهتر خدمت کنیم.موسوی اضافه کرد: ما نباید تردید کنیم که هر چقدر بیشتر کار کنیم اول از همه پاداش به خود ما برمی‌گردد چرا که خدمات ما رضایت مردم را در پی خواهد داشت و رضایت مردم هم جدای از رضایت خداوند نیست.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز این نوع نگاه به فرصت‌های شغلی را انگیزه‌ای برای خدمت خستگی‌ناپذیر به مردم توصیف کرد و افزود: شاید برای برخی سؤال باشد که چطور برخی انسان‌ها شبانه‌روز کار می‌کنند و خسته نمی‌شوند؛ دلیل این است که این دسته از مردم به خوبی درک می‌کنند که این فرصت‌ها به راحتی به دست نیامده و بنابراین تلاش می‌کنند که از آن حداکثر استفاده را ببرند. وی در ادامه تأکید کرد: انتظار داریم که همه مدیران و کارکنان شهرداری از جمله در منطقه سه که به درستی چشم و چراغ این شهر و نگین گردشگری شیراز توصیف شده و آرامگاه دو شاعر، عارف، حکیم و افتخارات بزرگ دنیای اسلام و فارسی‌زبانان جهان یعنی حافظ و سعدی را در خود جای داده‌اند، این فرصت بزرگ را غنیمت بدانند.رئیس شورای اسلامی شهر در پایان اظهار امیدواری کرد که این پروژه طبق وعده شهردار در موعد مقرر و یا حتی زودتر از موعد به بهره‌برداری برسد.
 رونق پروژه‌ها در کشاکش بحران‌ها
در ادامه این مراسم شهردار کلانشهر شیراز در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین مبنی بر تعمیم همکاری‌های‌شهرداری شیراز با ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از ساماندهی پروژه باغ تخت و طرح ساماندهی باباکوهی، گفت: تعمیم توافق با ارتش برای بهسازی باغ عفیف آباد در برنامه‌های‌ما نیست اما با توجه به اینکه این باغ می‌تواند نقشی ارزنده در حوزه بهبود وضعیت محیط‌زیست شهری داشته باشدآمادگی خود را اعلام کرده و می‌توانیم برای احیا فضای سبز آن کمک کنیم. مهندس حیدر اسکندرپور افزود: با ارتش بر سر خروج پادگان‌ها از شهر به توافقاتی اولیه رسیده‌ایم. از جمله در زمینه پادگان‌های‌زرهی وهوابرد سهم شهرداری و ارتش مشخص شده که در محور زرهی ٧٠ درصد آن برای شهرداری و ٣٠درصد برای ارتش در نظر گرفته شده و همچنین طرح احداث تالار شهر در دستور کار است. وی اظهار داشت: برای احیای پروزه باغ تخت ۴٠میلیارد تومان اعتبار نیاز است که ما آن را برای عموم مردم احیا می‌کنیم و اصراری نداریم که در اختیار شهرداری باشد. وی ادامه داد: پرسنل ارتش در میان تمامی نیروهای نظامی مظلوم واقع شدند و با توجه به این موضوع  دو توافق خوب برای تفکیک زمین‌ها برای کارکنان ارتش داشتیم که زمین آن متعلق به ارتش است. 
مهندس اسکندرپور در خصوص استفاده از فضاهای بلا استفاده دستگاه‌های مختلف در شهر گفت: دولت و فضاهای دولتی آمادگی این کار را ندارند و نمی‌توانند مالکیت به راحتی به شهرداری بدهند. اما با برخی دستگاه‌ها مثل ارتش روند کار از مرحله تفاهم گذشته و به توافقاتی برای خروج پادگان‌ها دست یافتیم. وی ادامه داد: اما بخشی از این فضاها مربوط به شهرداری است که در این ارتباط هر کدام از مناطق شهرداری موظف شدند تا پایان سال ۵ تا ۶ پروژه فضای شهری را اجرا کنند که منطقه ٣ و ۶ در این زمینه پیشتاز بوده‌اند. شهردار شیراز در خصوص بازآفرینی فضای شهری باباکوهی با اشاره به برخی ویژگی‌های آن گفت: این پروژه به طول  ۶٠٠ متر و عرض  ٢٧متر می‌تواند نقش به سزایی در توسعه فضاهای تعاملی داشته‌باشد به ویژه با اجرای فاز دوم آن که قرار است با ایجاد یک پل به باباکوهی متصل شود. وی تصریح کرد: یکی دیگر از پروژه‌های‌ما در حوزه فضای شهری مسیر ٣ کیلومتری خیابان کسایی در منطقه ۶ است و در کنار آن یکی از مهم‌ترین پروژه‌های‌ما یعنی مسیر پیاده‌راه چمران جنوبی واقع شده که معادل همان چمران شمالی است. با اجرای این پروژه یک مسیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و نشیمن مناسب و امن برای مردم ایجاد می‌شود و حتی جداره آن را تملک کردیم تا کسی نتواند در آینده تغییر کاربری انجام دهد. شهردار شیراز ادامه داد: اگر تا اردیبهشت ماه ده پروژه از شمار 40 تا 50 پروژه انسان محور که در دست اجرا است به بهره‌برداری برسد یک شاهکار بزرگ برای شهر روی داده است. وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به افزایش قیمت‌ها بودجه ۴٣٠٠میلیارد تومانی شهرداری برای اجرای پروژه‌ها با مشکلی مواجه خواهد شد یا خیر گفت: قطعا با این افزایش بهای ارز و قیمت‌ها با مشکل مواجه می‌شویم. مهندس اسکندرپور در ادامه تصریح کرد: در اردیبهشت ماه برای نور پردازی پل کابلی ولیعصر‌(عج) برآورد هزینه ۴میلیارد و ٧٠٠میلیون تومانی داشتیم اما در لحظه‌ای که قرارداد بسته می‌شد دلار به بالای ٢٠هزار تومان رسید و به دنبال ان مبلغ قرار داد هم به بالای ١٠میلیارد افزایش یافت. در تقاطع شهدای کشن هم همین اتفاق افتاد و قرار داد  ۴ تا ۵ میلیارد تومانی به ١١میلیارد تومان افزایش یافت. این اتفاقات شهرداری را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. شهردار شیراز در پایان خاطرنشان کرد: اگر با تکمیل پروژه‌های‌سال‌های‌پیشین مواجه نبودیم، در همان دو سال اول می‌توانستیم صد پروژه انسان‌محور مانند این‌ها را اجرا کنیم.
 تحقق شعار ارتش فدای ملت
فرمانده ارشد آجا در استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم گفت: شهرداری به دنبال ایجاد فضاهایی برای مردم است  و دستور ارتش هم  این است که  برای مردم کار کنیم و   امروز بزرگترین دستاورد ارتش تحقق شعار ارتش فدای ملت است و هر کاری که بتوانیم برای مردم باشد و موجب ایجاد نشاط آنها می‌شود را  انجام می‌دهیم. امیر سرتیپ دوم ستاد ابوالقاسم رضایی افزود: به همه مردم شیراز  تبریک می‌گویم که مسئولانی در رأس کار آنها هستند که قلبشان برای کار برای مردم می‌طپد. من سال 76 یکبار به شیراز آمدم و همان زمان که اینجا را دیدم گفتم  از میدان امام اصفهان می‌تواند زیباتر شود. وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص ایجاد نشاط در جامعه گفت: در شرایطی که دشمن دوست نداردحتی یک کارگر ما کار کند اما با توجه به انبوه مشکلات شهرداری دارد اقدامات خوبی انجام می‌دهد. وی با اشاره به رویکرد ارتش در تعامل با سایر ارگان‌ها در زمینه ایجاد رفاه بیشتر برای مردم گفت: زمانی من  فرمانده نیروی زمینی بودم به من  گفتند فرصت ما برای خدمت به مردم  مثل شب قدر است که به اندازه هزار شب است و اگر از این فرصت برای خدمت به مردم  استفاده  نکردیم بعداً غصه آن را می‌خوریم ما چرا از این فرصت درست بهره نبردیم.
 توزیع پروژه‌ها با نگاهی عدالت‌محور
شهردار منطقه 3 شیراز در این مراسم گفت: پروژه‌های‌عمرانی و انسان‌محور با نگاهی عدالت محورانه در تمامی گستره این منطقه توزیع شده است. مهندس مسعود طهماسبی با تسلیت به مناسبت ایام عزاداری سید و سالار و شهیدان گفت: شهردار کلانشهر شیراز جرأت مضاعفی به همکاران ما می‌دهد تا در حوزه طراحی شجاعانه ورود کرده و بسترساز اتفاقات خوبی برای شهر و شهروندان باشیم. مهندس اسکندپور به کارشناسان جوان شهرداری اعتماد می‌کند و فرصت را برای مدیریت طراحی در اختیار تیم جوان و کارآزموده ما برای خلاقیت و نوآوری قرار می‌دهد.
وی افزود: در شهرداری منطقه 3 شیراز در 8 ماه گذشته تیم مدیریت طراحی جدیدی تشکیل شده که محصول فعالیت آنان طراحی بیش از 20 پروژه است که امروز شاهد کلنگ‌زنی 3 پروژه هستیم و 2 پروژه نیز در روزهای گذشته عملیات احداث آنان آغاز شده است. شهردار منطقه 3 شیراز با تشکر از حمایت‌های ‌امیران ارتش بیان داشت: امیر رضایی همواره مشوق ما در اجرای این پروژه بوده است و امیدواریم با حمایت‌های‌ارتش روند اجرای پروژه تسهیل شده و شاهد بهبود کیفی کار باشیم.
مهندس طهماسبی در ادامه به توزیع متوازن امکانات شهری در کلانشهر شیراز اشاره کرد و افزود: از خیابان حر تا فضیلت، از تختی تا دروازه قرآن، از شهرک سعدی تا رکن آباد و در تمامی محورهای شهرداری منطقه شیراز پروژه‌های‌زیادی در حال اجرا می‌باشند که این توزیع منصفانه امکانات‌و خدمات در پی نگاه مثبت شورای اسلامی شهر و شهردار کلانشهر شیراز حاصل شده است.
وی در ادامه منطقه 3 شهرداری شیراز را به یک کارگاه بزرگ عمرانی تشهبیه کرد و بیان داشت: با بهره‌برداری از پروژه‌های ‌در دست اقدام این منطقه به ظرفیت‌هایی که لایق آن است رفته رفته نزدیک خواهد شد.
طبق قول و قرارهایی که پیش از این با مردم گذاشتیم در این منطقه 10 پارک احداث خواهد شد که عملیات احداث 3 پارک با پیشرفت 40 درصد انجام شده و با بهره‌برداری از آنها 5 هکتار به سرانه فضای سبز منطقه افزوده خواهد شد. این مقام مسئول در ادامه به برخی از پروژه‌های‌ در دست احداث در منطقه 3 شهرداری شیراز اشاره کرد و گفت: اتصال شهرک سعدی به کمربندی، ساماندهی محور خرامه، دفع آب‌های‌سطحی، جابجایی شبکه‌های‌برق در پروژه‌های‌مختلف، احداث 3 کیلومتر پیست دوچرخه‌سواری، ساماندهی خیابان حاج عزت الله از پروژه‌هایی هستند که روند تکمیلی آنها در دست پیگیری می‌باشد.
مهندس طهماسبی با اشاره به برخی از اقدامات زیر ساختی در این منطقه گفت: بیش از 15 کیلومتر لوله گذاری در منطقه 3 انجام شده که تا پایان سال به 20 کیلومتر افزایش خواهد یافت و با بهره‌برداری از آن شاهد بیمه شدن در برابر سیلاب‌ها هستیم.
شهردار منطقه 3 از تداوم بازآفرینی محورهای سعدیه و حافظیه خبر داد و گفت: پس از ادای دین شهرداری به نام آوران جهانی شیراز نوبت به ساماندهی منطقه باباکوهی رسیده است و اراده شورا و شهرداری شیراز بر این است که در تمامی نقاط شهر فرصت‌های‌برای افزایش تعاملات اجتماعی در اختیار داشته‌باشیم. منطقه بابا کوهی از چشم‌انداز ویژه‌ای برخوردار است و می‌توان از آن به عنوان یک جاذبه طبیعی و ایستگاه گردشگری استفاده کرد. وی از ساماندهی محور باباکوهی به عنوان مفصلی برای اتصال شهر به طبیعت یاد کرد و اظهار داشت: این پروژه با سه هدف طراخی شده که بر مبنای افزایش تعاملات اجتماعی، گسترش رویکردهای فرهنگی و در نهایت بهبود سرانه ورزش در جامعه در بسترهای اکولوژی می‌باشد. تلاش داریم با اجرای این پروژه شاهد تخریب هیچ درخت و خدشه‌دار شدن محیط‌زیست نباشیم و در ادامه طراحی باغ‌های‌ایرانی گام برداریم. مهندس طهماسبی در پایان گفت: با همراهی ارتش از دشواری‌های ‌اجرای پروژه کاسته خواهد شد و امیدواریم در روز شیراز شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.
 حاصل اعتماد شهرداری به مهندسان جوان
گفتنی است پروژه فضای شهری باباکوهی در حدفاصل بلوار آزادی و بلوار جمهوری با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان به مساحت 13‌هزارمتر مربع شامل 600 متر طول مسیر دوچرخه سواری، 1500‌مترطول بدنه‌سازی، 3600 متر مربع فضای سبز و نورپردازی کامل پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.
شایان ذکر است عملیات اجرایی فضای شهری باباکوهی و 8 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد تومان با هدف توسعه فضای سبزشهری، افزایش سرزندگی، تقویت روابط اجتماعی و ایجاد محیط مناسب گردشگری به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی