[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

رایگان کردن برق باید اصلاح شود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه طرح دولت مبنی بر «رایگان کردن برق»، امیدی را در میان مردم ایجاد نمی‌کند به نقاط ضعف جدی این طرح اشاره و تأکید کرد که دولت باید این طرح را پخته‌تر کند.
فریدون عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، کم و کیف «طرح برق رایگان امید» را مورد بررسی قرار داد و گفت:  عنوان انتخاب شده برای این طرح نخستین ایراد وارده به آن به شمار می‌آید چراکه دولت درحالی صحبت از «برق امید» می‌کند که بررسی‌های تخصصی نشان می‌دهد؛ در پی اجرای آن هر نفر ماهانه تنها 5 هزار تومان منتفع می‌شود، اما از آنجا که این مبلغ حتی در زندگی قشر زیرخط فقر جامعه تأثیرگذار نیست، باید از دولت پرسید؛ مردم با 5 هزار تومان چه تعداد نان می‌توانند خریداری کنند؟ بنابراین بیان این مطلب که 30 میلیون نفر مشمول بخشودگی می‌شوند چیزی جزء عوام‌فریبی نیست.  
نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی که پیشنهادات متعدد برای نحوه هزینه‌کرد مبلغ حاصل از صرفه جویی برق مدنظر دارد، پیشنهاد کرد: در یک نگاه دولت می‌تواند کمک‌های فوق را در اختیار افراد تحت‌پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دهد.
وی با طرح پیشنهادی دیگر مبنی بر اینکه بهتر است به جای متنفع کردن کم‌مصرف‌ها با 5 هزار تومان به طور ماهانه، هزینه واقعی از پرمصرف‌ها اخذ شود، توضیح داد: به دلیل رایگان بودن تقریبی گاز مصرفی نیروگاه‌ها، برق تولیدی در کشور نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر است، درواقع این ارزانی سوبسیدی است که به مردم داده می‌شود بنابراین مردم محتاج 5 هزار تومان بخشودگی دولت نیستند لذا باید گفت؛ طرح امید دولت مبنی بر «رایگان کردن برق»، امیدی را در میان مردم ایجاد نمی‌کند.   
عباسی همچنین معتقد است از آنجا که در قرن بیست و یکم توسعه و پیشرفت بدون استفاده و مصرف برق محقق نمی‌شود نمی‌توان به مردم گفت؛ مصرف‌های حداقلی خود را نیزکاهش دهند تا مشمول بخشودگی 5 هزار تومانی برق شوید!
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه طرح فوق آثار بودجه‌ای قابل ملاحظه‌ای با عددی حدود 400 میلیارد تومان دارد، گفت: دولتی که می‌خواهد به دلیل کمبود بودجه نفت را نسیه بفروشد، چطور می‌تواند از 400 میلیارد تومان بگذرد؟! در حالی که این مبلغ می‌تواند بسیاری از سدها و پروژه‌های نیمه تمام کشور را به پایان رساند، درواقع با جمع کردن همین 5 هزار تومان گشایش‌های بسیاری در زندگی مردم ایجاد می‌شود.
عباسی از مسئولان وزرات نیرو درخواست کرد اجرای طرح بخشودگی برق را عقب انداخته و آن را پخته کنند، همچنین جزئیات آن را با کمیسیون انرژی در میان بگذارد چراکه قانع شدن اعضای کمیسیون انرژی همراهی سایر نمایندگان در صحن را به دنبال خواهد داشت.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگرچه کنترل و بهینه کردن مصرف برق جزو دغدغه‌های دولت است اما پیگیری طرح  برق رایگان راه برطرف کردن این دغدغه نیست لذا توصیه می‌کنم آن را سیاسی نکرده و به یقین درصورت عدم مراجعه به خرد جمعی این طرح نیز مانند طرح سلف نفتی با شکست رو به رو خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی