[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

کوسه‌های عهدباستان۱۵ متر طول داشتند، روزنامه شیراز نوین

محققان دانشگاه بریستول در انگلیس با انجام یک بررسی جدید بر روی کوسه‌های عهد باستان به این نتیجه رسیده‌اند که نمونه‌های بالغ آنها بیش از ۱۵ متر طول داشته‌اند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسلش گیر، بررسی یادشده بر روی نوعی کوسه باستانی به نام مگالدون انجام شده که بزرگترین شکارچی دریایی کره زمین تا به امروز محسوب می‌شود. مگالدون دو برابر بزرگترین کوسه سفیدی که امروزه در اقیانوس‌ها وجود دارد، طول داشته است و بررسی فسیل‌های غول پیکر آن نشان می‌دهد برخی دندان‌های این کوسه از دست انسان بزرگ‌تر است. محققان بر مبنای دندان‌های به دست آمده و با استفاده از فرمول‌های ریاضی توانسته اند ابعاد واقعی کوسه‌های یادشده را در زمان زنده بودن اندازه بگیرند. نکته قابل توجه این است که کوسه‌های یادشده در زمان تولد هم ابعادی نزدیک به کوسه‌های بالغ داشته‌اند و تنها باله‌ها و سرآنها اندکی کوچک‌تر بوده است.
کوسه‌های بالغ مگالدون با بدن ۱۵ متری دارای سری ۴.۵ متری هم بوده اند و ارتفاع باله پشتی آنها به ۱.۶ متر و دم آنها به ۳.۸ متر می‌رسد. کوسه‌های سفید امروزی حداکثر ۶‌متر طول دارند و لذا بسیار کوچک‌تر از همتایان باستانی خود محسوب می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی