[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

انتقال کارخانه‌های آلاینده با حفظ امنیت شغلی کارگران، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با حمایت‌های‌شورای اسلامی شهر شیراز 5‌کلینیک ارایه خدمات مشاوره و روانشناختی توسط شهرداری شیراز راه‌اندازی می‌شود. دکتر علی ناصری بعدازظهر سه‌شنبه 18 شهریور‌ماه در جمع خبرنگاران به گوشه‌ای از فعالیت‌های‌این کمیسیون اشاره کرد و بیان داشت: در کنار عملیات‌های‌ضدعفونی و گندزدایی برای مقابله با انتشار ویروس کرونا، از جامعه روانشناسان دعوت شد تا به میدان عمل آمده و در راستای بهبود سلامت روانشناختی و کاهش آسیب‌های روانی جامعه قدم‌های‌موثری را بردارند.
وی در ادامه از ثبت ملی قنات‌های شیراز و تلاش برای ساماندهی آنها خبر داد و گفت: در گذر زمان بسیاری از قنات‌های شیراز متأسفانه  لایروبی نشده یا بر روی آنها ساخت و سازهایی صورت  گرفته که مسیر آنها را به انحراف کشانده است.
به همین منظور احیای قنات‌های شیراز در دستور کار شورای شهر شیراز قرار گرفته و طرح مطالعات ایجاد رینگ آب شهری نیز در دست پیگیری است. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به رویکردهای اصلی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در زمینه برنامه محوری به جای پروژه‌محوری اشاره کرد و بیان داشت: پروژه‌ها باید پس از طی مراحل علمی وارد روند اجرا و عملیاتی شوند و رویکرد شورا در سال آخر نیز همچنان تداوم روند قبلی است. در همین زمینه اجباری کردن طرح پیوست‌های‌ زیست‌محیطی قبل از اجرای هر پروژه در دستور کار شهرداری گنجانده شده است. دکتر ناصری در ادامه به تلاش‌هایی که در این سه سال در کمیسیون متبوعش به انجام رسانه اشاره کرد و اظهار داشت: فعالیت‌هایی نظیر نظارت بر نحوه فعالیت شرکت‌ها و مؤسسات حمل و نقل متوفیان در زمینه بهداشتی و نرخ نامه، نحوه کمک‌های مالی شهرداری برای بازسازی و احیای مساجد و حسینیه‌ها، بررسی طرح بازنگری شیوه  ابیاری باغ‌های قصر دشت، آیین‌نامه ساماندهی ایستگاه‌ها و دکل‌های‌مخابراتی، اجرای مباحث مرتبط با مقررات ملی ساختمان و الزام شهرداری به کاشت درختان سرو و نارنج به جای نخل در تمام طرح‌ها و پروژه‌ها را از دیگر اقدامات مهم این کمیسیون در سال‌های‌اخیر بوده است. وی در ادامه پیرامون فعالیت‌های‌صورت گرفته در زمینه مقابله با کوید 19 خاطر نشان کرد:  حفظ سلامت جامعه مهم‌ترین اولویت این کمیسیون بشمار می‌رود و  در این زمینه گام‌هایی برداشته شده و تفاهم‌نامه‌هایی در راستای همراهی بیشتر ادارات و مدیریت واحد شهری به امضا رسیده و در دست اقدام می‌باشد که مهم‌ترین آن اختصاص مبلغ 500 میلیون تومان به دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای خرید کیت‌های تشخیصی و تجهیز آزمایشگاهی است. این مقام مسئول در ادامه به مهم‌ترین اقدامات، اولویت‌ها و خط مشی‌های کمیسیون در بحث نظارت، بررسی و الزامات تعریف شده مرتبط با وظایف این کمیسیون سخن گفت و اظهار کرد: مهم‌ترین تصمیم این کمیسیون تفکیک سازمان سیما، منظر و تبدیل آن به دو سازمان مستقل است که باعث خدمت‌رسانی بهینه به شهر و شهروندان در آینده نزدیک خواهد شد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری دومین همایش تاب‌آوری زیست بوم، آبخیزداری و مدیریت سیلاب در آینده نزدیک خبر داد و گفت: پایداری محیط‌زیست، ارتقای سلامت و تأمین زیرساخت‌های شهری با نگاه راهبردی به سلامت‌زیستی، روانشناختی و اجتماعی، محیط‌زیست، آب، خاک و هوا است و در همین راستا ساماندهی مشاغل شهری و آلاینده‌های مرتبط با آن به صورت جدی در حال پیگیری است.
دکتر ناصری در ادامه بیان داشت:  اختصاص یک قطعه بزرگ در آرامستان بهشت احمدی به ایثارگران تحت عنوان سرباز وطن اختصاص یافته است و قطعه‌ای برای مشاهیر و نام آوران نیز در ان در نظر گرفته شده است. همچنین ایجاد بازارچه‌های عرضه مستقیم میوه و تره بار و مدیریت کاربری‌های مزاحم و مشاغل پرترافیک در حال بررسی است. این مقام مسئول همچنین درباره بوی مشمئزکننده فاضلاب  در بستر رودخانه خشک و رودخانه چناراهدار شیراز گفت: فاضلاب و بوی بد آن در بستر رودخانه چنارراهدار ناشی از رهاکردن فاضلاب کارخانه‌های نشاسته‌سازی و فاضلاب جاری شده از شهر صدرا به سوی شیراز  است که با راه‌اندازی تصفیه خانه شماره 2 این مشکل برطرف خواهد شد و مستندات تخلفات به دانشگاه علوم پزشکی ارایه شده است. به موازات تأسیس تصفیه‌خانه‌های‌جدید  باید در زمینه گسترش شبکه فاضلاب هم سرمایه گذاری لازم با حمایت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی انچام پذیرد. از سه هزار و 200 کیلومتر رینگ فاضلاب شهری مورد نیاز شهر شیراز  دو هزار و 100 کیلومتر آن اجرا شده و یک هزار و یکصد کیلومتر آن در بلاتکلیفی قرار دارد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران به الزام خروج کارخانه‌های‌آلاینده در کلان شهر شیراز کرد و تأکید داشت: خروج کارخانه‌های‌آلاینده با حفظ اشتغال کارگران از مطالبات جدی شهروندان است. بیش از یک دهه از موضوع  خروج کارخانه‌های پشم شیشه، سیمان و روغن نباتی می‌گذرد وفرصت آن‌ها سپری شده اما هنوز اقدامی در این باره انجام نشده است. درحالی‌که این کارخانه‌های آلاینده  زمین مورد نیاز را دریافت کرده‌ و اقدامات آنها برای ساخت بسیار ناچیز است.
دکتر ناصری در ادامه به عملکرد کمیسیون سلامت خدمات شهری و محیط‌زیست طی 9 ماه اخیر اشاره کرد و بیان داشت: بیش از 50 طرح و لایحه در کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز مطرح و بررسی شده است. همچنین در سال قبل طرح ساماندهی نصب دکل‌های‌مخابراتی و طرح کاشت درختان نارنج و سرو در فضای سبز در دستور کار قرار داشت که برای اجرا به سازمان‌های‌ذی‌ربط ابلاغ شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی