[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

بیکاری، دامنگیر شاغلان در مهدهای کودک‌ فارس شده است ، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به اینکه شیوع کرونا، بسیاری از مهدهای کودک‌ استان را به تعطیلی کشانده است، افزود: در حال حاضر خانواده‌ها حاضر به ثبت‌نام فرزندشان در مهدهای‌کودک نیستند و از همین رو، بسیاری از مدیران و مؤسسان مهدهای فارس خواستار تعطیلی موقت هستند.
سید محمدصادق کشفی‌نژاد سه‌شنبه ۱۸شهریورماه با بیان اینکه آمار شاغلان در مهدکودک‌های فارس ۳۶۰۷ نفر است، اظهار کرد: بیشتر این افراد بیکار شده‌اند و حتی صاحبان مهدهای کودک‌ هم در شرایط فعلی هیچ درآمدی ندارند.
وی با اشاره به اینکه دولت برای کمک به مراکز آسیب‌دیده از کرونا به‌ویژه مراکز تحت نظارت بهزیستی، تسهیلات با شرایط خاص در نظر گرفته است، افزود: تاکنون ۸۱۳ فقره پرونده از مراکز بهزیستی در سامانه کارا_کرونا به مبلغ ۲۶۰‌میلیارد ریال معرفی و ثبت شده است. کشفی‌نژاد ادامه داد: از این تعداد ۲۳۵ نفر از متقاضیان ۹۴ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده‌اند و پرونده ۵۷۸ متقاضی در نوبت دریافت قرار داد. مدیر کل بهزیستی فارس ابراز امیدواری کرد: با ارائه این تسهیلات بخشی از مشکلات ایجادشده بر اثر شیوع کرونا از بین برود. به گزارش ایرنا، ۹۰درصد مهدهای کودک در شیراز در ساختمان‌های استیجاری فعالیت می‌کنند که جز راه‌افتادن پویش‌هایی برای تأمین یا بخشش اجاره‌بهای آن‌ها در یکی دو ماه نخست شیوع بیماری، به فراموشی سپرده شدند، کلاس‌های  فوق برنامه تابستانه لغو شد و نام‌نویسی برای مهرماه به تعویق افتاد که سبب شد نبود درآمد چرخه‌ای نامطلوب ایجاد کند.
مهدهای‌کودک در شیوع بیماری باید تابع دستورالعمل‌های وزارت بهداشت باشند و با توجه به وضعیت قرمز در شیراز و هشدار در استان فارس بیشتر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند با کمک خانواده احتیاجات خود را رفع کنند.
معاون اجتماعی بهزیستی فارس نیز پیش از این به ایرنا گفته بود: ممکن است در برخی شهرستان‌ها کمیته پیشگیری از کرونا اعلام تعطیلی کرده باشد، به هر روی مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان کشور اعلام کرده است  که اگر شرایط هم قرمز باشد، تنها شیوه‌نامه‌های بهداشتی تغییر می‌کند؛ بدین‌معنا فاصله‌ها بیشتر می‌شود، روزهای حضور تغییر می‌کند و یا مثلاً مجموعه‌ها دو شیفت می‌شوند.
معصومه فروتن افزود: سازمان بهزیستی تلاش بسیاری کرده است تا مهدهای‌کودک بتوانند از این روزهای دشوار عبور کنند. در مرحله نخست این رسته با عنوان شغل آسیب‌دیده از کرونا در وزارت کشور پذیرفته شد و می‌توانند در سامانه کاراکرونا درخواست وام با بهره ۱۲درصدی ثبت کنند، همچنین شاغلان این حوزه مشمول دریافت بیمه بیکاری کرونا شده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی