[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

همه کوه‌های‌آتشفشانی ایران را بشناسید، روزنامه شیراز نوین

برترین‌ها- ایران دارای کوه‌های‌آتشفشانی زیادی است که شاید معروف‌ترین آنها قله دماوند باشد که غیرفعال است و مدت‌های‌زیادی فعالیت نداشته. کوه‌هایی که آتشفشانی هستند، مناظر اطرافشان بسیار جذاب است؛ ولی این کوه‌ها آتش زیر خاکسترند و هر لحظه ممکن هست فوران نمایند؛ کوه‌هایی که بسیار جذاب هستند و در نقاطی از کشور جمهوری اسلامی ایران هم قرار دارند. 
طبیعت، واژه‌ای است که با شنیدنش به یاد مراتع سرسبز، کوه‌های خوشگل، دریاچه‌های چشم‌نواز و آبشارهای مرتفع می‌افتیم و ناخودآگاه از آنها آرامش را طلب می‌کنیم. کوه ها، مخلوقاتی استوار هستند که در آرامش و سکوت فرورفته‌اند و سال‌هاست در گوشه و کنار جهان خودنمایی می‌کنند.
 کوه‌های آتشفشانی اما متفاوت‌اند. آنها گاه این سکوت را در طبیعت می‌شکنند و ظاهر آرامشان، به ظاهری خشمگین تبدیل می‌شود. از این دسته کوه‌ها در ایران نیز وجود دارند؛ البته خیلی هم فعال نیستند اما پدیده‌ای دیدنی در طبیعت ایران به شمار می‌روند. زمان آخرین فوران بعضی از این کوه‌ها به سال‌های‌دور بازمی‌گردد و کسی آن را به دلیل نمی‌آورد. می‌خواهیم به گوشه و کنار کشور عزیزمان برویم و برایتان از هفت کوه آتشفشانی ایران بگوییم. کوه‌هایی که با لب‌هایی سرشار از سکوت اما درونی مذاب و پرتلاطم ایستاده‌اند و صلابتشان را به رخ همگان می‌کشند.
کوه دماوند
در بین کوه‌های آتشفشانی ایران، نامی آشنا قرار دارد که همۀ ما با آن آشنایی داریم. دماوند، کوهی آتشفشانی است که به عنوان بام ایران از آن یاد می‌شود و توانسته با ارتفاع ۵۶۱۰متری، عنوان بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و بلندترین قله  آتشفشانی آسیا را به خود اختصاص دهد.
 این کوه در رشته کوه البرز مرکزی و در جنوب دریای خزر جای دارد و از نظر تقسیمات کشوری، از جاذبه‌های استان مازندران به شمار می‌آید. کوه دماوند اولین اثر طبیعی ایران بود که در تاریخ سی‌ام تیرماه سال ۱۳۸۷ نامش در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت و همین حالا به عنوان یکی از مناطق چهارگانه ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست شناخته می‌شود.
 نام این کوه در اساطیر ایران نیز به چشم می‌خورد و در شاهنامه آمده که ضحاک «پادشاهی ستمگر» در آن به بند کشیده شده است.
کوه سبلان
سبلان یک کوه آتشفشانی غیرفعال است که با ارتفاع ۴۸۱۱متر عنوان سومین کوه مرتفع ایران را به یدک می‌کشد. این کوه بخشی از رشته کوه مرکزی ایران به حساب می‌آید و در استان اردبیل واقع است.
 وجود آب گرم‌های طبیعی دامنه کوه، پیست اسکی آلوارس و طبیعت زیبای تابستانی گردشگران زیادی را به این کوه می‌کشاند. این کوه در نزد بومیان و عشایر قداست خاصی دارد؛ چراکه در بعضی کتب این محل به عنوان محل بعثت پیامبر ایران «زرتشت» شناخته می‌شود.
 نام قله سبلان در لیست آثار طبیعی ملی کشور قرار دارد و از ارتفاع بالای سه هزار و ۶۰۰متری قله سبلان به وسعت ۶۲۰۰هکتار در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست است.
کوه سهند
کوه آتشفشانی سهند در شهر راغه استان آذربایجان غربی قرار دارد و ارتفاع آن ۳۷۰۷متر است. این کوه به سبب وجود انبوهی از گیاهان، چمنزارها، گلزارها و مراتع چهره  بسیار زیبایی پیدا کرده و به عروس کوه‌های ایران شهرت یافته است. شقایق‌های صحرایی و آلاله‌های روییده شده در دامنه‌های این کوه و گونه نادر لاله واژگون، منظره‌ای تماشایی را پیش چشم هر بازدید کننده‌ای قرار می‌دهد.
پرندگان بومی و مهاجر، پستانداران متعدد و گونه‌های متنوع و نادر آبزی نیز در این کوه و دامنه‌هایش زندگی می‌کنند و بر زیبایی آن می‌افزایند. اضافه بر این زیبایی‌ها، کوه سهند یکی از عوامل رونق کشاورزی، دامداری و کندوداری در این منطقه به شمار می‌رود.
 کوه تفتان
کوه تفتان، آتشفشانی نیمه‌فعال در منطقه جنوب شرقی ایران و استان سیستان و بلوچستان است که با ارتفاع ۴۰۴۲متری خود به عنوان بلندترین کوه استان نیز از آن یاد می‌شود. به قله آتشفشانی این کوه چهل‌تن می‌گویند که در نزدیکی خاش قرار دارد. در طول سال، همواره خروج بخار گوگرد از سه دهانه آتشفشانی آن دیده می‌شود و تخته‌های گوگردی در اطراف آن فراوان هست.
 تَپت در زبان بلوچی به معنای گرما آورده شده است و تفتان برگرفته شده از تپتان «جمع تپت» است.
کوه بزمان
بزمان نام کوهی آتشفشانی با ارتفاع ۳۴۹۷متر است که در منطقه سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته است. این کوه در شمال محلی موسوم به چاله جازموریان واقع شده و قله آن مملو از بخارات انواع دی‌اکسید است.کوه بزمان، کویر لوت را از جازموریان جدا 
می‌کند و از سمت غرب به رشته کوه‌های بارز در استان کرمان متصل می‌شود.
 قلعه حسن‌علی
برای مشاهده یکی از کوه‌های آتشفشانی باید راهی استان کرمان شویم و در نزدیکی راین به جستجوی آن بپردازیم. این کوه آتشفشانی، قلعه حسن‌علی نام دارد و در جنوب شرقی استان کرمان و در کنار روستایی به همین نام واقع شده است. بسیاری می‌گویند که قلعه حسن‌علی بزرگ‌ترین و جوانترین دهانه آتشفشانی ایران است.
شهسواران
کوه آتشفشانی شهسواران در ۱۱۰کیلومتری جنوب شهرستان زاهدان و حدود ۶۰کیلومتری شمال غرب شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. آخرین فوران این کوه به ۱۲میلیون سال پیش باز می‌گردد؛ اما در سال‌های جدید زمین‌لرزه‌هایی در این منطقه رخ می‌دهد که به عقیده بعضی، می‌تواند به این آتشفشان مربوط باشد. بعضی کارشناسان نیز این موضوع را رَد می‌کنند و همچنان شهسواران را آتشفشانی غیرفعال می‌دانند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی