[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

عجیب‌ترین حیوان‌های دنیا که شما را حیرت‌زده می‌کنند، روزنامه شیراز نوین

چطورـ اگر شما هم جزو آن دسته از آدم‌های عاشق حیوان‌ها هستید، قطعاً دیدن حیوان‌ها از نزدیک برایتان بسیار هیجان‌انگیز است. آیا می‌دانید در بعضی نقاط جهان، حیوان‌های عجیب‌وغریبی وجود دارند که خیلی‌ها حتی از وجودشان هم بی‌خبرند؟  
۱. لاک‌پشت دریایی درخشان
اخیراً غواصانی که در جزایر سلیمان (Solomon Islands) در اقیانوس آرام غواصی می‌کردند، لاک‌پشت دریایی درخشان (Glowing sea turtle) را کشف کردند. البته زیست‌تاب‌ها (bioluminescent؛ موجودات زنده‌ای که به‌دلیل واکنش‌های شیمیایی رخ‌داده در بدنشان از خود نور ساطع می‌کنند) زیاد هستند؛ اما این اولین مورد ثبت‌شده از «خزنده» درخشان در حیات‌وحش است. به‌گفته‌ دیوید گروبر (David Gruber)، استادیار زیست‌شناسی کالج باروک (Baruch College)، پوسته‌ این لاک‌پشت دریایی منقاردار به دورنگ قرمز و سبز می‌درخشد؛ اما احتمال دارد رنگ قرمز به‌خاطر جلبک‌های زیست‌تاب باشد.
گروبر به خبرگزاری لایو ساینس (Live Science) گفته: «شاید این روش آن‌ها برای برقراری ارتباط باشد تا همدیگر را بهتر ببینند یا با تپه‌های دریایی که آن‌ها هم زیست‌تاب هستند، یک‌شکل شوند. این لاک‌پشت، رنگ تازه‌ای که عمدتاً آبی است، به جهان پیرامون خود می‌دهد.»
۲. پانگولین
اگر مورچه‌خوار و آرمادیلو با هم آمیزش داشتند، بچه‌شان چیزی شبیه پانگولین (Pangolin) می‌شد! پانگولین یا پولک‌پوست، پستاندار عجیب‌وغریبی است که در بخش‌هایی از آسیا و آفریقا زندگی می‌کند. این حیوان زبانی دراز برای خوردن مورچه‌ها و موریانه‌ها و پوسته‌ای کراتینی برای محافظت از خود دارد و تنها پستانداری است که به مرور زمان این‌چنین با محیط انطباق یافته است. متأسفانه همین ویژگی‌های منحصربه‌فرد پانگولین، باعث شده بالاترین آمار قاچاق حیوانات پستاندار جهان مربوط به پانگولین باشد؛ زیرا گوشت و پوسته‌ محافظش طرف‌داران زیادی دارند. درحال‌حاضر، پانگولین در فهرست موجودات درمعرض خطر قرار دارد.
۳. قورباغه‌ شیشه‌ای
قورباغه‌های شیشه‌ای انواع بسیار مختلفی دارند؛ اما قورباغه‌ شیشه‌ای دایان (Diane’s bare-hearted glass frog) که می‌توان قلبش را در زیر پوست شفافش دید، کشف جدیدی است که برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ در کاستاریکا دیده شد. شاید رنگ سبز روشن این قورباغه اولین چیزی باشد که نظرتان را جلب می‌کند؛ اما جالب‌ترین نکته، این است که می‌توان اجزای داخل بدنش را دید! پوست بدن این جانور شفاف است و باعث می‌شود اندام‌های داخلی‌اش به‌خوبی دیده شوند. 
اگر می‌خواهید این قورباغه را از نزدیک ببینید، باید حسابی چشمتان را تیز کنید؛ چون این جهنده‌های کوچک کمتر از ۲/۵سانتی‌متر طول دارند.
۴. اکسولوتل
اکسولوتل (Axolotl) یا سمندر مکزیکی یا ماهی راه‌رونده‌ مکزیکی، سمندر کوچکی است که در دریاچه‌های اطراف مکزیکوسیتی یافت می‌شود. درحال‌حاضر، این حیوان هم در فهرست گونه‌های درمعرض خطر قرار گرفته است. این دوزیست می‌تواند اندام‌هایش را بازسازی کند، چشم‌هایش پلک ندارند و ممکن است سیاه یا زال باشد.
احتمالاً تعجب می‌کنید که اکسولوتل قبل از رشد کامل چنین شکل و شمایلی دارد!‌
۵. خورشیدماهی
خورشیدماهی (Sun fish) سنگین‌ترین ماهی استخوانی جهان است. وزن نوع بالغ این ماهی به ۲تُن می‌رسد. این موجود عجیب‌وغریب در آب‌های معتدل و گرمسیری سرتاسر دنیا یافت می‌شود و البته در کشورهایی مانند ژاپن، کره و تایوان، غذای لذیذی هم محسوب می‌شود.
۶. سایگا (کَل ساکایی)
کَل ساکایی (Saiga antelope) در روسیه، قزاقستان و ازبکستان زندگی می‌کند و به‌لطف بینی بزرگ و انعطاف‌پذیرش به‌راحتی شناسایی می‌شود. دماغ بسیار بزرگ این بز کوهی به او کمک می‌کند جلوی ورود گردوغبار به بدنش را بگیرد و دمای خونش را هم تنظیم کند. در اردیبهشت‌ سال ۱۳۹۴ خورشیدی، متأسفانه بیش از ۱۲۰هزار کل ساکایی مُردند! دانشمندان معتقدند آن‌ها قربانی بیماری واگیردار ناشناخته‌ای شده‌اند که کل جمعیتشان را آلوده کرده است.
۷. عنکبوت گِردباف شاخ‌دراز
عنکبوت گردباف شاخ‌دراز (long-horned orb weaver spider) از آن جانورانی است که تماشای عکس‌هایش را دوست داریم؛ اما مسلماً دوست نداریم گوشه‌ دیوار خانه‌مان آن را ببینیم. این عنکبوت هشت چشم و ستون فقرات شاخ‌مانند درازی دارد که از شکمش بیرون زده است. عنکبوت گردباف شاخ‌دراز در جنگل‌ها و مزارع آسیا زندگی می‌کند.
۸. گریال
تصویر بالا، تصویر تمساحی معمولی نیست. این تمساح پوزه‌باریک، گریال (Gharial) یکی از عجیب‌ترین حیوان‌های دنیاست که فقط در حال شنا در آب‌های هند یافت می‌شود. پوزه‌ بلند این جانور که ۱۱۰دندان دارد، او را به شکارچی ماهی قهاری تبدیل کرده است. دانشمندان تخمین می‌زنند که فقط ۲۳۵گریال در طبیعت باقی مانده است.
۹. خفاش‌ماهی لب‌قرمز
خفاش‌ماهی لب‌قرمز (Red-lipped batfish) یکی از عجیب‌ترین حیوان‌های دنیاست که در نزدیکی جزایر گالاپاگوس (Gal-pagos Islands) زندگی می‌کند و از ظاهرش به‌نظر می‌رسد آرایش کرده است! این ماهی علاوه‌بر چروک‌های روشنش، شاخ هم دارد و معمولاً به‌جای شنا، در کف اقیانوس راه می‌رود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی