[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

در کودکی چه کنیم تا در بزرگی استخوان‌بندی قوی داشته‌باشیم، روزنامه شیراز نوین

ایران ارتوپد- بسیاری از مردم فکر می‌کنند استئوپروز یا پوکی استخوان بیماری مربوط به سنین پیری است و کاری به جوان‌ها ندارد. این فکر اشتباه است. استخوان‌ها در زمان بچگی رشد می‌کنند و حجم و قدرت خود را اضافه می‌کنند. مقدار و قدرت توده استخوانی که شما در زمان کودکی و نوجوانی به دست می‌آورید تعیین‌کننده سلامت استخوان‌های‌شما در بقیه طول عمرتان خواهد بود. استخوان‌های‌شما در زمان بچگی و نوجوانی هر چه قوی‌تر شوند در زمان پیری به شما کمک خواهد کرد.
زمان کودکی زمان بسیار مهمی است که انسان‌ها عادات و رفتارهای خود را به دست می‌آورند. عادات و رفتارهایی مستقیماً با سلامت استخوان‌بندی شما در ارتباط است. کشیدن سیگار عادتی است که از زمان نوجوانی شروع می‌شود و می‌تواند تأثیرات منفی در تراکم استخوان داشته باشد. تغذیه مناسب عامل مهم دیگری در به دست آوردن و حفظ استخوان‌های سالم است. عادات تغذیه‌ای در سنین کودکی شکل می‌گیرند. در زمان کودکی است که فرد باید یاد بگیرد چه غذاهایی مصرف کند تا میزان مناسب کلسیم به بدن او برسد. متأسفانه امروزه شاهد مصرف بیشتر نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌های‌صنعتی به جای مصرف شیر و ماست هستیم که می‌تواند تأثیرات منفی بر استخوان داشته باشد.
عامل مهم دیگری که در حفظ سلامت استخوان‌ها مؤثر است، فعالیت بدنی مناسب و ورزش است. در زمان کودکی و نوجوانی هر چه بیشتر فعالیت ورزشی داشته‌باشیم استخوان‌هایمان که در حال رشد هستند محکم‌تر و قوی‌تر می‌شوند. عادت به تحرک و ورزش کردن هم در همین سنین است که جزء مهمی از رفتار فرد می‌شود. پس اگر می‌خواهیم در سنین پیری کمتر مبتلا به پوکی استخوان شویم باید از سنین کودکی و نوجوانی شروع به برنامه‌ریزی کنیم.
بعضی بیماری‌ها در بچه‌ها می‌تواند موجب کاهش قدرت استخوان شود. به بچه هایی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند باید توجه بیشتری کرد. مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:
* بچه‌های‌نارس و آنهایی که وزن موقع تولدشان کم است.
* آنهایی که داروهایی حاوی کورتیکوستروئید مصرف می‌کنند، مثلاً برای درمان آسم.
* بیماری‌های‌کیستیک فیبروزیس، سلیاک، بیماری‌های التهابی روده که موجب اختلال در جذب مناسب مواد غذایی می‌شوند.
* دختران نوجوانی که به علت فعالیت‌های شدید ورزشی، فشارهای روحی یا وزن کم دچار عادات ماهانه نامنظم هستند.
* بچه‌های‌با فلج مغزی که فعالیت بدنی محدودی دارند، به خصوص آنهایی که داروهای ضدتشنج مصرف می‌کنند.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی