[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

غذاهای پلاکت‌ساز را بشناسید، روزنامه شیراز نوین

پلاکت‌ها یکی از ریزترین سلول‌های موجود در جریان خون هستند که زمانی که قسمتی از بدن دچار جراحت می‌شود، از بدن در برابر از دست رفتن بیش از اندازه خون محافظت می‌کنند.
به گزارش بهداشت نیوز، زمانی که قسمتی از بدن زخم می‌شود، پلاکت‌ها به قسمت آسیب دیده منتقل شده و با لخته نمودن خون، رگ‌های پاره شده را متصل می‌کنند. پلاکت پایین خون باعث خونریزی می‌شود. لذا بهترین کار این است که پایین بودن پلاکت را پیش از این که دچار خونریزی شوید درمان کنید. چرا که در مواردی که خونریزی کنترل نشده باشد، خطر مرگ یا شوک یا نارسایی در ارگان‌های بدن وجود دارد.
در زمان هایی که مقدار کاهش پلاکت خون بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰پلاکت در هر میکرولیتر نسبت به حالت نرمال باشد، باید از روش‌هایی مانند تزریق پلاکت استفاده نمود. اما در مواردی که این مقدار کاهش کمتر از حد فوق باشد، می‌توان به کمک رژیم غذایی مناسب در پی جبران پلاکت پایین خون برآمد. لذا در ادامه به معرفی تعدادی از غذاهای پلاکت‌ساز می‌پردازیم.
۱- انار، میوه پلاکت‌ساز
انار یک میوه پرخاصیت پلاکت ساز است که در درمان کمبود پلاکت می‌تواند مؤثر واقع شود. رنگ قرمز آن نشان دهنده غنی بودن آن از آهن است. در صورت مصرف منظم انار می‌توانید به شکلی مناسب با کاهش پلاکت خون مبارزه کنید. همچنین ویتامین‌های موجود در انار به شما کمک می‌کند در زمانی که با سطح پایینی از پلاکت روبرو هستید، سطح انرژی بدن خود را پایدار نگه دارید. انار را می‌توانید به شکل میوه یا آبمیوه آن مصرف کنید. مصرف ۱۵۰میلی لیتر آب انار برای دو هفته توصیه می‌شود.
۲- شیر
شیر منبعی سرشار از کلسیم است که به بدن شما کمک می‌کند تا پلاکت‌های‌مورد نیاز خود را بازسازی کنید. کلسیم موجود در شیر به همراه ویتامین K و فیبرینوژن پروتئین‌های‌آن پلاکت ساز است و توان ساخت لخته خون را افزایش می‌دهند. کمبود کلسیم در بدن منجر به این می‌شود که زمان بیشتری برای ایجاد لخته خون صرف شود، به خصوص زمانی که دچار خونریزی شدید شده باشید. علاوه بر شیر می‌توانید کلسیم لازم را با مصرف پنیر و ماست و لبنیات ارگانیک تأمین کنید.
۳- مصرف غذاهای سرشار از فولات
کمبود فولات در بدن می‌تواند موجب کاهش پلاکت خون شود. به همین منظور لازم است در رژیم غذایی خود غذاهایی که سرشار از فولات یا ویتامین B9 هستند جای دهید. این دو ماده نقش مهمی در سالم ماندن فرآیند تقسیم سلولی در بدن دارند؛ لذا می‌توانند فاکتور مهمی در درمان کمبود پلاکت خون باشند. یک فرد سالم بزرگسال باید در روز ۴۰۰میلی گرم فولات مصرف کند. از منابع غذایی سرشار از فولات می‌توان به مواد غذایی پلاکت‌ساز مانند مارچوبه، آب پرتقال، اسفناج و غلات غنی شده اشاره کرد.
۴- پروتئین‌های بدون چربی
پروتئین‌های بدون چربی منابع بسیار خوبی از زینک و ویتامین B12 هستند. این مواد مغذی نقش مهمی در معکوس کردن اثرات بیماری ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت خون) دارند. در صورتی که دچار کاهش پلاکت خون شده‌اید، باید به رژیم‌های غذایی با دوز کافی از پروتئین‌های پلاکت‌ساز مانند بوقلمون، ماهی و مرغ روی بیاورید.
۵- روغن کبد ماهی و روغن کتان
مصرف همزمان روغن کتان و روغن کبد ماهی می‌تواند منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن شما شود. این روش، یک رویکرد قابل توجه در درمان کمبود پلاکت خون است. چرا که یکی از دلایل بروز بیماری ترومبوسیتوپنی، زمانی است که به دلیل ضعف قوای ایمنی، بدن به اشتباه به ارگان‌های‌خود حمله می‌کند که در نتیجه منجر به نابود شدن پلاکت‌ها می‌شود. این روغن‌های پلاکت ساز همچنین باعث کاهش التهابات بدن شده و به جریان خون در سراسر بدن کمک می‌کنند. توجه داشته باشید که استفاده از این روغن‌ها ممکن است موجب رقیق شدن خون شود.
۶- مواد غذایی حاوی ویتامین A
ویتامین A یکی از مواد غذایی ضروری برای تولید سالم پلاکت‌هاست. این ماده پلاکت ساز نقش مهمی در ساخت پروتئین‌ها در بدن دارد. پروئین سازی سالم در بدن، به تقسیم سلولی و رشد بدن کمک می‌کند؛ لذا از این طریق استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین A می‌تواند عملکرد طبیعی بدن را تأمین نماید. از این دسته مواد غذایی می‌توان به هویج، کلم پیچ، کدو تنبل و سیب زمینی شیرین اشاره نمود.
۷- آب سبزه گندم
کلروفیل گندم دارای ساختار مولکولی شبیه به هموگلوبین خون است. همچنین از آن به عنوان خون گیاهان هم یاد می‌شود. این ماده مغذی تأثیر قابل توجهی در فرآیند کلی خون سازی دارد و می‌تواند سطح پلاکت خون را افزایش دهد. آب سبزه گندم دارای بیش از ۷۰درصد کلروفیل است. می‌توانید از این ماده پلاکت ساز در روز نصف فنجان مصرف نمایید.
۸- غذاهای حاوی ویتامین K
به طور کلی وعده‌های‌غذایی با کالری بالا برای تولید پلاکت خون توصیه شده است. ویتامین K یکی از عناصر ضروری است که رشد سلول را در سطح مطلوبی نگه می‌دارد. پلاکت‌های‌خون می‌توانند تا ۱۰روز زنده بمانند. مقدار پلاکت کافی برای بدن نیاز دارد تا به طور منظم با پلاکت‌های‌جدید جایگزین شوند تا مقادیر از دست رفته جبران شود. غذاهایی مانند تخم مرغ، جگر و کلم پیچ از جمله مواد غذایی هستند که می‌توانند ویتامین K بدن را تأمین کنند.
۹- رژیم غذایی ماکروبیوتیک
بر اساس تحقیقات انجام شده، انجمن پشتیبانی از اختلال پلاکت رژیم غذایی ضدالتهابی را معرفی کرده است که مصرف آن برای کمک به خون‌سازی مطلوب است. همچنین نشانه هایی از مقابله با بیماری ترومبوسیتوپنی در بیماران نیز مشاهده شده است. این رژیم حاوی غلات سبوس دار، سبزیجات و حبوبات ارگانیک است. همچنین توصیه شده است که پروتئین‌های حیوانی را کاهش دهند؛ البته به جز ماهی و پنیر طبیعی با کیفیت بالا.
۱۰- جوانه شبدر
این گیاه پلاکت ساز یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش پلاکت‌های خون است. این گیاه در گذشته یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی در طب سنتی بوده و امروزه نیز یکی از بهترین گیاه هایی است که مقابل مکمل‌های غذایی مصنوعی و غیرطبیعی برای درمان کم‌خونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از خواص جوانه شبدر می‌توان به درمان کم خونی و پلاکت پایین، تصفیه خون و تنظیم فعالیت‌های‌کبدی، درمان گرگرفتگی و بدخلقی ناشی از یائسگی اشاره نمود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی